حامد رهنما دبیر جایزه سپاس کانون شد

تهران-ایرنا- مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با صدور حکمی حامد رهنما را به‌عنوان دبیر جایزه سپاس کانون، ویژه آثار یا اقدام‌های ماندگار و نام‌آورترین چهره‌های شاخص عرصه هنر و ادبیات کودک و نوجوان، منصوب کرد.

به‌گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، نشان سپاس جایزه‌ جدیدی است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به آثار یا اقدام‌های ماندگار و نام‌آورترین چهره‌های شاخص عرصه هنر و ادبیات کودک و نوجوان و پیش‌کسوتان این عرصه در داخل یا خارج از کشور اعطاء می‌کند.
 در شیوه‌نامه اعطای این جایزه، ایجاد یک دبیرخانه دایمی در روابط عمومی کانون برای معرفی این اقدام‌ها، یا چهره‌های نام‌آور و پیگیری مراحل معرفی و انتخاب، تشکیل شوراهای تخصصی و برگزاری آیین‌های اعطای جایزه، پیش‌بینی شده است. 
 فاضل نظری رییس هیأت‌مدیره و مدیرعامل کانون با صدور این حکم مسئولیت دبیری این رویداد را به حامد رهنما مدیر کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون واگذار کرد.


قرار است این نشان پس از بررسی‌های اولیه در شوراهای تخصصی به نامداران عرصه‌های ادبیات شامل شعر، داستان، رمان، ترجمه، کتاب کودک، نظریه‌پردازی و نقد، تصویرگری کتاب کودک، نقاشی و هنرهای تجسمی، سینما و انیمیشن، تئاتر و تئاتر عروسکی و موسیقی در داخل یا خارج از کشور و نامداران عرصه‌هایی مانند سرگرمی و اسباب‌بازی، علم و پژوهش و بنیان‌گذاران جشنواره‌ها و رویدادهای موفق کانون، چهره‌های شاخص و پایه‌گذاران حوزه آموزش کانون، جهادگران، فعالان حوزه گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه کودک، خیران، فعالان فرهنگی هنری یا کسانی که در ایجاد مراکز فرهنگی هنری کانون در ۵۵ سال گذشته نقش برجسته‌ای داشته‌اند اعطاء شود.

معرفی کتاب‌های مناسب از سوی کانون یک ضرورت است

یک مروج کتاب‌خوانی در روستاها معتقد است قصه‌گویی و کتاب‌خوانی از مهم‌ترین ابزار برای رشد کودک و نوجوان است که کانون پرورش فکری با برگزاری جایزه کتاب ماه و سال می‌تواند به این امر کمک کند.

 اسماعیل آذری‌نژاد، با بیان این‌که معرفی کتاب‌های مناسب برای گروه سنی کودک و نوجوان از سوی منابع معتبر امری لازم و مهم است، گفت:‌ معرفی کتاب‌های مناسب از طرف نهادها و موسسه‌هایی مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که سابقه‌ای طولانی در ادبیات کودک و نوجوان دارد یک ضرورت است و کمک می‌کند نویسندگان و مترجمان برای تولید محتوای خوب و باکیفیت ترغیب شوند. همچنین شرایطی را ایجاد می‌کند تا نویسندگان سمت هر موضوع و ناشران سراغ هر کتابی نروند.

این فعال فرهنگی در حوزه ترویج قصه‌گویی و کتابخوانی برای کودک و نوجوان، افزود: در رابطه با شناخت آثار مناسب ممکن است خانواده‌ها، مربیان و حتی معلمان آشنایی کافی و لازم با کتاب‌های خوب نداشته باشند، به همین خاطر لازم است گروه‌ها و افراد معتبر کتاب‌های مفید و مناسب برای کودک و نوجوان را به مخاطبان و آن‌ها که نیاز به کتاب برای این گروه سنی دارند، معرفی کنند. بنابراین راه‌اندازی این جایزه از طرف کانون به عنوان یکی از مهم‌ترین متولیان تولید فرهنگی برای کودک و نوجوان، حرکت خوبی است که به شناسایی کتاب‌های برتر در حوزه کودک و نوجوان کمک می‌کند.

داور فصل بهار نخستین جایزه کتاب ماه و سال با تأکید بر توجه به نیاز تمام مخاطبان کودک و نوجوان در تولید آثار مکتوب بیان کرد: متولیان این جایزه باید نیاز همه کودکان و نوجوانان را در نظر بگیرند و همان‌طور که به نیازهای یک کودک شهری توجه دارند، کودک روستایی را هم در نظر داشته باشند. به‌طور طبیعی این کودکان یک اشتراک‌هایی با یک‌دیگر دارند و این می‌طلبد که اگر من نویسنده کتابی تولید می‌کنم برای جذب مخاطب، آن اشتراک‌ها را بیشتر در نظر داشته باشم.

وی ادامه داد: در حال حاضر بعضی از کتاب‌ها بسیار شهری‌زده هستند و تنها نیاز کودکان شهری را در نظر می‌گیرند. کانون به عنوان یک متولی در تولید و معرفی کتاب کودک و نوجوان در سطح کشور، باید به این موضوع توجه داشته باشد تا نیاز این کودکان فراموش نشود.

آذری‌نژاد با اشاره به علاقه‌مندی خود به کتاب گفت: من از کودکی اهل مطالعه و کتاب بودم و لذت کتاب را در زندگی‌ شخصی خودم دیده‌ام. از طرفی کودک نیازهایی دارد که رفع آن‌ها نیازمند ابزار است و به نظر من بهترین ابزار برای این نیاز و رشد کودک، قصه‌گویی، کتاب‌خوانی، بازی، نقاشی و یک سری فعالیت‌های هنری است که اگر امکان انجامش برای کودک و نوجوان فراهم باشد حتما می‌توان آینده خوبی برای او متصور شد. کانون پرورش فکری با برگزاری جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان می‌تواند به این امر کمک کند.

مراسم اهدای جوایز به برگزیدگان جایزه کتاب ماه فصل بهار کانون روز دوشنبه ۲۷ مرداد در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود.

«چرا تو سنگی؟» بیوک ملکی در فروشگاه‌های کانون

کتاب چرا تو سنگی؟ سروده بیوک ملکی از مجموعه «شعر نوجوان»، راهی فروشگاه‌های محصولات فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شد. این کتاب شامل ۲۰ قطعه شعر با عنوان‌های «بهار، جور دیگر، صلح، باید؛ نباید، تو، رد بال پرنده، هرزه، من، جنگ، سکوت، آخرین درخت، با تو، زندگی ۱ تا ۴، گلایه، سنگ و آیینه، خواب و سایه» است.

کتاب چرا تو سنگی؟ با تصویرگری علی خدایی آراسته شده، اولین بار در سال ۱۳۹۴ از سوی کانون منتشر شده است.

می‌آیی!/ نسیم می‌گوید:/ «بهارِ دیگری از سمت سرنوشت می‌آید.»/ بهارِ تازه تو هستی!/ اگر نباشی/ نه شادمانی فروردین/ نه مهربانی اردیبهشت/ می‌آید، این قطعه‌ای با عنوان «تو» است که در این مجموعه به چشم می‌خورد.

کتاب چرا تو سنگی؟ در ۴۰ صفحه با قطع رقعی منتشر شده که شمارگان آن تاکنون در دومین مرحله چاپ به ۶ هزار و ۵۰۰ نسخه رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =