۲۶ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۱
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83909693
۰ نفر

برچسب‌ها

اعتراضات گسترده در بانکوک برای دستیابی به اصلاحات اساسی

تهران - ایرنا - اعتراض های گسترده علیه «پرایوت چان اوچا»، نخست‌ وزیر تایلند روز یکشنبه در پی دستگیری سه فعال دموکراسی خواه و با هدف دستیابی به اصلاحات اساسی در بانکوک پایتخت این کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ،تایلند طی در یک ماه گذشته تقریبا هر روز شاهد برگزاری اعتراضات دانشجویی در مخالفت با «پرایوت چان اوچا»، نخست‌ وزیر این کشور (رئیس سابق ارتش که رهبری کودتای ۲۰۱۴ را بر عهده داشت) و دولت وی بوده است.
«پاریت چیواراک» رهبر برجسته دانشجویان در اعتراضات اخیر بانکوک  روز جمعه بازداشت شد و متعهد به شرکت در تظاهرات امروز (یکشبنه) در محل بنای دموکراسی بانکوک شده است.
پاریت چیواراک در زمان آزاد شدن از زندان خطاب به جمع حامیانش که خارج از پاسگاه پلیس منتظر وی بودند، گفت: "شما را نا امید نخواهیم کرد. "
برگزار کنندگان این اعتراضات انتظار دارند هزاران نفر در این تظاهرات شرکت کنند. صدها تن از پرسنل پلیس تایلند نیز پیش از آغاز تظاهرات در محل حضور یافتند.  
معترضان که به نظر می رسد از جنبش دموکراسی خواهی هنگ کنگ الهام گرفته اند، ادعا می کنند که رهبر ندارند و بیشتر با تبلیغات رسانه های اجتماعی و برای جلب حمایت از سراسر کشور به این اعتراض پیوسته اند. هشتگ های "به دیکتاتوری ضرب‌الاجل بدهید" و "دوستانتان را برای اعتراض تک کنید" امروز در توئیتر ترند شده اند.
معترضان خواهان بازنگری، اصلاحات و بازنویسی قانون اساسی هستند که سال ۲۰۱۷ توسط نظامیان نوشته شده است.
معترضان خواستار اصلاحات اساسی در دولت تایلند و بازنگری در قانون اساسی نوشته شده توسط نظامیان در سال 2017 شده اند. آن‌ها معتقدند  که این قانون اساسی باعث تحریف نتایج انتخابات سال گذشته میلادی به نفع حزب وابسته به پرایوت چان اوچا و خونتای نظامی حاکم سابق شده است.  
در اعتراضاتی که هفته گذشته با حضور چهارهزار معترض برگزار شد، مطالباتی همچون لغو قانونی شدند که باعث محافظت از سلطنت تایلند در برابر هرگونه انتقاد و مجازات منتقدان و همچنین آزادی بحث درباره نقش نهاد سلطنتی در تایلند مطرح شد.
جسارت روزافزون جنبش طرفدار دموکراسی، اردوگاه طرفدار سلطنتی را خشمگین کرده است. امروز (یکشنبه) حدود ۵۰ معترض وفادار به تشکیلات حاکم بر تایلند که حامل عکس هایی از پادشاه بودند، در محل بنای دموکراسی - همان محلی که تظاهرات ضد دولتی برگزار خواهد شد، تجمع کردند و شعارهایی نظیر "عمر پادشاه دراز باد" سر دادند.
یک روز پیش از دستگیری رهبر جنبش دانشجویی در تایلند، پرایوت چان اوچا اعلام کرد که خواسته ‌های معترضان برای اکثریت حاکم در این کشور غیرقابل‌ قبول است اما سپس طی یک سخنرانی با لحنی ملایم تر خواستار اتحاد در این کشور شد و گفت "آینده تایلند متعلق به جوانان است. "
تایلند از یک طرف درگیر نارضایتی های عمومی و از طرف دیگر در شرایط بد اقتصادی به دلیل همه گیری ویروس کرونا شده است که باعث شده بسیاری در این کشور مشاغل خود را از دست بدهند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =