اسرای ایرانی در جنگ تحمیلی اثرگذار بودند تا اثرپذیر

مشهد- ایرنا- مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی گفت: آزادگان در دوران اسارت بیشتر اثرگذار بودند تا اثر پذیر و دنیا روحیه مقاومت ایرانی را از آزادگان شناخت.

حجت الاسلام حسین معصومی روز یکشنبه در حاشیه همایش تجلیل از آزادگان خراسان رضوی گفت: آنچه باعث شده که امروز از آزادگان به افتخار و غرور یاد می شود روحیه مقاومت و ایثار آزادگان است که در جهان و تاریخ ایران نظیر ندارد.
وی ادامه داد: رفتار و منش و اخلاق آزادگان بسیار بر روی زندانبانها اثرگذار بود و اخلاق خوب اسرای ایران تغییرات اساسی در اعتقادات برخی از زندانبان ها ایجاد کرده بود.

مدیر روابط عمومی بنیاد شهید و امورایثارگران خراسان رضوی هم گفت:مراسم سالگرد ورود آزادگان به کشور در مشهد امسال کمی متفاوت برگزار و علاوه بر تجلیل از پنج آزاده منتخب خراسان رضوی از زحمات پنج همسر و پنج فرزند آزاده نیز قدردانی شد چون آنها به نوعی در رنجهای اسارت پدران و همسرانشان شریک بودند.

مهدی طوریان افزود: همسران آزادگان تجلیل شده در مراسم امروز که استاندار خراسان رضوی نیز در آن حضور داشت دارای ویژگی‌های برجسته ای بودند به عنوان مثال خانم فاطمه بلوچ بایگی نه تنها همسر آزاده است بلکه فرزندش نیز همزمان به اسارت دشمن بعثی در آمده بود همچنین خانم مریم ضیاء الحق همسر آزاده حسین غفوریان به فعالیتهای فرهنگی مبادرت کرده و هیات مذهبی همسران آزاده را راه اندازی کرده است.

وی ادامه داد: شاخصه انتخاب فرزندان منتخب آزادگان که در دوران اسارت از نعمت پدر محروم بودند نیز کسب مدارج بالای علمی و شهادت پدر به عنوان جانباز و آزاده بوده است.

در مراسم امروز پنج آزاده به نامهای علیرضا کتابدار، سید محسن حیدری، هادی بیژن نژاد، علیرضا جعفری و جعفر مهمان نواز تجلیل شدند و علیرضا احمدی، مهری مرادی فر، غلامحسین نشاسته چی، محمد سجادی و یوسف پیله چیان پنج فرزند آزاده‌ای بودند که در حضور استاندار خراسان رضوی تجلیل شدند.

همچنین از خانمها فاطمه بلوچ بایگی، معصومه شجاع، مریم ضیاء الحق، طاهره شهبازی و فاطمه سید اکبری به عنوان پنج همسر آزاده نیز تجلیل شد.

خراسان رضوی سه هزار و ۳۹۵ آزاده دارد که از این تعداد سه هزار و ۳۵۵ نفر در دوران دفاع مقدس در زندانهای رژیم بعث عراق و ۴۰ نفر نیز در بند رژیم ستم شاهی اسیر بوده‌اند.
از مجموع آزادگان استان سه هزار و ۷۴ نفر در قید حیات هستند و ۳۲۱ نفر فوت شده اند و همچنین ۴۴ نفر نیز در زندان های عراق بر اثر شکنجه های طاقت فرسا به مقام رفیع شهادت نائل آمدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =