بیش از ۸۵۰ میلیارد ریال اعتبار  برای توسعه گردشگری اردبیل جذب شد

اردبیل - ایرنا - مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: بیش از ۸۵۰ میلیارد ریال اعتبار خارج از بودجه وزارت میراث فرهنگی برای توسعه گردشگری و مرمت و بازسازی آثار و ابنیه های تاریخی در استان اردبیل جذب شد.

نادر فلاحی روز یکشنبه افزود: از این مقدار ۵۰۰ میلیارد ریال از سفر رییس جمهوری برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری، ۳۰۰ میلیارد ریال برای مرمت و احیای بناهای تاریخی و ۵۵ میلیارد ریال برای بازآفرینی بناهای تاریخی است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه استان اردبیل یکی از قطب‌های مهم گردشگری در کشور محسوب می شود، برای رونق این بخش غیر از بودجه‌های مصوب از سایر بخش ها نیز اعتبار جذب شده است.

او بیان کرد: در سال‌های اخیر پروژه‌ها و طرحهای مختلفی برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری استان به مرحله اجرا در آمده که تعدادی از آنها به بهره‌برداری رسیده و بخشی نیز براساس برنامه زمانبندی مشخص اتمام و افتتاح خواهد شد.

فلاحی از برنامه‌ریزی برای احداث سه پیست اسکی در نقاط مختلف اردبیل و تبدیل استان به قطب پیست‌های اسکی کشور خبر داد و  اضافه کرد: با اتمام این پروژه ها شاهد رونق گردشگری زمستانی در اردبیل خواهیم بود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل از آغاز عملیات عمرانی پل ازناو خلخال خبر داد و گفت:‌ این پل سومین پل معلق استان بوده و تلاش می شود تا هر چه زودتر با اتمام عملیات اجرایی به بهره برداری برسد.

استان اردبیل به علت قرار گرفتن در موقعیت خاص جغرافیایی، ظرفیت بالای طبیعی و تاریخی، وجود چشمه‌های متعدد آبگرم و همجواری با جمهوری آذربایجان سالانه پذیرای بیش از هشت میلیون گردشگر داخلی و خارجی است.

این استان به علت ارزانی خدمات گردشگری بویژه در زمینه استفاده از مراکز اقامتی و پذیرایی و نیز گردشگری تفریحی و سلامت، مقصدی ارزان برای گردشگران محسوب شده و به عنوان ییلاق ایران در فصل تابستان پذیرای میلیون‌ها هموطن است.

استان اردبیل با یک میلیون و ۲۴۸ هزار نفر جمعیت با استان های گیلان، زنجان و آذربایجان شرقی همسایه بوده و گردشگری در کنار کشاورزی و صنعت به عنوان سه محور توسعه این خطه در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر ۳۲ واحد هتل با بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ تخت، ۸۷ واحد هتل آپارتمان با بیش از پنج هزار و ۴۰۰ تخت، ۹۸ واحد مهمانپذیر با بیش از چهار هزار و ۶۰۰ تخت، سه واحد کمپینگ گردشگری با ۴۰ تخت، ۲ واحد مجتمع گردشگری با ۱۵۰ تخت و ۲ واحد اقامتگاه بوم‌گردی با ۵۰ تخت در خدمت گردشگران استان اردبیل است.

شهرستان سرعین به عنوان قطب مجتمع‌های آبدرمانی کشور نقش موثری در رونق گردشگری این استان دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =