نمایش آثار هنری اهدایی رهبر انقلاب در موزه آستان قدس رضوی

مشهد- ایرنا - مجموعه‌ای از آثار هنری اهدایی مقام معظم رهبری، با محوریت خوشنویسی، در موضوعات قرآنی، ادعیه و چهارده معصوم علیهم‌السلام در موزۀ آستان قدس رضوی در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: این آثار ارزشمند که هنر دست هنرمندان داخلی و خارجی است شامل تابلوهای خوشنویسی، معرق و قلم‌زنی با محوریت آیات قرآنی و ائمۀ اطهار علیهم‌السلام است که رهبر انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به موزۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی اهدا کرده اند.
مهدی قیصری ‌نیک به یک تابلوی "و ان یکاد" اشاره کرد و افزود: این اثر با هنر قلم‌زنی در ابعاد ۸۱ در ۵۱ سانتی‌متر خلق شده که آن را دکتر مرضیه وحید دستجردی در سال ۱۳۸۹ خورشیدی به مقام معظم رهبری اهدا کرده است.
وی از چند اثر دیگر با موضوع سوره‌های قرآنی یاد کرد و ادامه داد: تابلوی خوشنویسی و تذهیب سورۀ حمد در ابعاد ۷۰ در ۹۲ سانتی‌متر به خط استاد هنر خوشنویسی، غلامحسین امیرخانی، با تذهیب محمد طریقتی اهدایی ۱۳۷۶ خورشیدی، تابلوی خطاطی سورۀ "یس" بر روی پوست در ابعاد ۶۰ در ۴۷ سانتی‌متر اهدایی حکیم الهی از انجمن مسلمانان جاگارتا در سال ۱۳۸۷ خورشیدی و تابلوی خطاطی آیات قرآن بر روی چرم در ابعاد ۱۳۸ در ۱۰۸ سانتی‌متر اهدایی مؤسسۀ شهید المحراب للتبلیغ الإسلامی عراق در سال ۱۳۸۹ خورشیدی از دیگر آثار ارزشمند این مجموعۀ هنری است.
معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: تابلو خوشنویسی "بسم‌الله النور" و "فاتحه الکتاب" به شیوۀ سیاه‌مشق در ابعاد ۳۶ در ۸۷ سانتی‌متر اثر نصرالله افجه‌ای در سال ۱۳۷۶ یکی دیگر از این نفایس است که به صورت یک هشت ضلعی به شیوۀ هنرمندانه به سبک سیاه‌مشق کتابت شده است.
قیصری دربارۀ این اثر هنرمندانه افزود: درون اثر، هشت‌ ضلعی‌های کوچک‌تر دیده می‌شود که در هر کدام، خط زیبای آن به شیوه و رنگ متفاوتی چشم‌نوازی می‌کند و در کوچک‌ترین هشت ضلعی که در نقطۀ کانونی اثر قرار گرفته است، عبارت "بسم الله النور" به خط زیبایی نقش بسته است.
وی اضافه کرد: تابلوی مسی قلم‌زنی اسماءالحسنی و اسامی چهارده معصوم علیهم‌السلام به قطر ۹۷ سانتی‌متر اهدایی از نجف‌آباد اصفهان در سال ۱۳۹۵ خورشیدی، تابلوی تراش روی شیشه با طرح اسامی پنج تن آل عبا در ابعاد ۶۷ در ۷۶ سانتی‌متر اثر و اهدایی مجید نوادری در سال ۱۳۷۷ خورشیدی و تابلوی خوشنویسی آیۀ اطاعت به خط ثلث و نستعلیق بر روی پوست اثر لقمان احمدی مریوانی اهدایی امام جمعۀ مریوان در سال ۱۳۸۸ خورشیدی از دیگر آثار این مجموعۀ بی‌مانند است.
این آثار از جمله نفایسی است که به دست هنرمندان، شخصیت‌ها و ارادتمندان به مقام معظم رهبری به ایشان اهدا شده و ایشان نیز در طی چندین دوره به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده‌اند.  
این نفایس در گنجینۀ قرآن و هدایای مقام معظم رهبری، واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی در معرض نمایش عموم قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =