آمریکا موشک‌های میان‌برد در شرق آسیا مستقر می‌کند

تهران - ایرنا - یک مقام ارشد دولت واشنگتن در امور تسلیحات از استقرار موشک‌های میان‌برد آمریکایی در شرق آسیا خبر داد.

به گزارش روز یکشنه ایرنا، مذاکره کننده ارشد تسلیحاتی واشنگتن در مصاحبه با روزنامه ژاپنی نیهون کیزای گفت: «ایالات متحده با متحدان آسیایی در مورد استقرار موشک‌های میان برد که اکنون در دست تولید است برای مقابله با «تهدید فوری»  زرادخانه هسته‌ای چین گفت و گو خواهد کرد». 

مارشال بیلینگزلی که به عنوان فرستاده ویژه رییس جمهوری آمریکا در کنترل تسلیحات هم خدمت می‌کند، در مصاحبه با این روزنامه ژاپنی گفت: «واشنگتن می‌خواهد با متحدان خود در آسیا در مورد تهدید هسته‌ای چین مذاکره کند».  «این تهدید نه تنها برای ایالات متحده که برای آن‌ها نیز جدی است».  

بیلینگزلی به ویژه به موشک‌های کروز میان برد غیرهسته‌ای زمینی در حال توسعه در ایالات متحده اشاره کرد؛ موشک‌هایی که پس از خروج این کشور از «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه در اوت ۲۰۱۹ (مرداد ۹۸) دوباره در دستورکار قرار گرفته‌اند.  

بیلینگزلی افزود: این سلاح دقیقا نوعی توانایی دفاعی است که کشورهایی مانند ژاپن برای آینده می‌خواهند و به آن نیاز خواهند داشت.  

بنابراین گزارش، گفته می‌شود این موشک‌ها تا یک هزار کیلومتر برد دارند. لذا از آنجا که آنها حتی اگر در گوآم (یکی از قلمروهای ضمیمه نشده به ایالات متحده در اقیانوس آرام غربی) مستقر شوند برای رسیدن به چین کافی نیست و آمریکا ارسال این موشک‌ها را برای مقابله با تهدید یادشده ضروری می داند.  

بیلینگزلی خاطرنشان کرد: «چندین بخش از ارتش ایالات متحده در حال تولید سلاح‌های هایپرسونیک (مافوق صوت) هستند». این سلاح‌ها که با سرعت پنج برابر بیشتر از سرعت صدا یا بیشتر حرکت کرده و برای سامانههای دفاع موشکی مشکلاتی ایجاد می‌کنند، قادر هستند به طور بالقوه با راهبرد منطقه‌ای چین مقابله کنند.  

این مذاکره کننده ارشد آمریکایی در امور تسلیحات در ادامه توضیح داد: سلاح‌های هایپرسونیک سامانه‌های دفاعی پایایی هستند که در منطقه آسیا و اقیانوسیه برای متحدان ما و شرکای ما اطمینان حاصل می‌کنند و به این ترتیب پکن نمی‌تواند درگیر باج خواهی‌های نظامی شود.  

بیلینگزلی در پاسخ به سؤالی درباره بحث دولت ژاپن در خصوص توسعه توانایی ضد حمله به پایگاه‌های موشکی دشمن به عنوان گزینه‌ای برای سپر موشکی متوقف شده گفت: چنین توانایی‌هایی "ارزشمند است". 

اما وی تأکید کرد توکیو نباید از دفاع موشکی متعارف غفلت کند. وی افزود: قابلیت‌های دفاعی در برابر حملات موشکی بالستیک در حال ظهور می‌تواند بسیار مهم باشد.  

بیلینگزلی که در زمان دولت دونالد ترامپ وارد حوزه سیاست‌های امنیتی شده گفته می‌شود دیدگاه‌های جنگ طلبانه‌ای درباره چین دارد. وی یکی از مذاکره کنندگان ارشد دولت واشنگتن با روسیه در خصوص پیمان هسته‌ای جدید است. بیلینگزلی پیش از انتصاب در سمت کنونی در ماه آوریل (فروردین)، رهبری گروه ویژه اقدام مالی را برعهده داشت؛ نهادی جهانی که برای مقابله با تامین مالی تروریسم فعالیت می‌کند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =