شرح از خودگذشتگی شهدا، ایثارگران و آزادگان به نسل‌های آینده منتقل شود

تهران - ایرنا - رییس دفتر مقام معظم رهبری گفت: مسئولان حوزه ایثار و شهادت شرح ایثار و از خودگذشتگی شهدا و ایثارگران و آزادگان را به نسل‌های آینده منتقل کنند، این فرهنگ باید در دانشگاه‌ها، مدارس و منابع بطور مداوم بیان شود.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی در کنگره ملی الماس های درخشان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب و دفاع مقدس و آزادگان افزود: آزادگان عزیز بهتر از هر کسی می‌توانند دوران اسارت اهل بیت امام حسین(ع) را درک کنند. آنها به اهل بیت(ع) اقتدا و در مقابل شکنجه‌های دشمن بعثی مقاومت کردند. این استقامت و صبر آزادگان کشورمان زبانزد است.
وی ادامه داد: در هیچ جای دنیا، کشور و مردمی مثل ایران و مردم آن را پیدا نمی‌کنیم که اینگونه در برابر مشکلات و سختی‌ها مقاومت کنند. باید با افتخارات خود زندگی کنیم و نباید اجازه دهیم گرد فراموشی بر این افتخارات بنشیند.

محمدی گلپایگانی افزود: مسئولان مرتبط با بحث فرهنگ ایثار و شهادت توجه کنند که شرح ایثار و از خودگذشتگی شهدا و ایثارگران و آزادگان را به نسل های آینده منتقل کنند. این فرهنگ باید در دانشگاه‌ها، مدارس و منابع مدام بیان شود.
رییس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به ورود انقلاب به چهل و یکمین سال خود گفت: در این سال‌ها مردم ایران حوادث زیادی را پشت سر گذاشته‌اند و زحمات زیادی را در راستای حفظ انقلاب و نظام متحمل شده‌اند،‌ زیرا روز و شبی نیست که یک دشمن جانی به نام آمریکا و اذنابش برای این ملت توطئه‌چینی نکنند. بزرگترین دشمن ما آمریکا است و از اول پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون توطئه‌ها و دشمنی‌های زیادی را از طرف این دشمن جانی شاهد بودیم. این دشمنی‌ها از اول انقلاب با تحریک قومیت‌ها و تشکیل گروهک‌ها شروع شده و تاکنون ادامه دارد.
وی با اشاره به حضور اقشار مختلف مردم در دوران دفاع مقدس برای دفاع از کشور گفت: هرچند وظیفه قانونی دفاع از کشور برعهده نیروهای مسلح است، اما وقتی حضرت امام خمینی (ره) فرمان دادند مردم برای دفاع از کشور به جبهه‌ها بروند، سیل خروشان مردم از سنین مختلف در این دفاع مقدس حضور یافتند.

رشادت «آزادگان» دفاع مقدس در تاریخ بی‌نظیر است

امام جمعه موقت تهران نیز در کنگره ملی الماس‌های درخشان گفت: آزادگان در دوران اسارت، افتخارات ماندگاری را خلق کردند که بطور قطع در تاریخ بشری بی نظیر است.

حجت‌الاسلام «سید محمدحسن ابوترابی‌فرد» با بیان جمله‌ای از سید و سرور آزادگان گفت: مرحوم حجت‌الاسلام «سید علی‌اکبر ابوترابی فرد» معتقد بود که «اسارت قطعه‌ای از بهشت بود»؛ بی‌شک آزادگان با یاد پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) شکنجه‌گاه‌های بعثی را به بهشت تبدیل کردند.
وی با بیان اینکه آزادگان در دوران اسارت، دو راهبرد «أشداء علی‌الکفار» و «رحماء بینهم» را سرلوحه رفتار خود قرار دادند، بیان داشت: اسرای ایرانی در برابر دشمن سخت، اما در برابر هم‌بندی‌ها و عراقی‌هایی که زمینه تغییر در آنها وجود داشت، مهربان بودند.
ابوترابی فرد، فضای اردوگاه‌های اسارت را سرشار از نور محبت، عبادت، استقامت و صبر عنوان کرد و گفت: مقامات عراقی هم نورانیت اردوگاه‌ها را حس کرده بودند.
وی با اشاره به آمار خودکشی و افسردگی در زندان‌های غربی افزود: اردوگاه‌های بعثی به‌ واسطه حضور رزمندگان ایرانی، سرشار از شور و نشاط، امید و استقامت بود.
امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: امروز نیز آزادگان همان روحیه خدمت و ایستادگی در کنار ارزش‌های انقلاب اسلامی را حفظ کرده‌اند و مهم‌ترین دغدغه آنها این است که بتوانند در کنار آرمان‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی باشند.

در این مراسم که در سالن شهید رسول زاده بنیاد شهید برگزار شد، چند نفر از نمایندگان آزادگان سخنرانی کردند.

همچنیین سعید اوحدی معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران پیام حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری را به مناسبت سالروز ورود آزادگان به میهن قرائت کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =