جشنواره موسیقی جوان ترکیب ۱۴۰ شاخه موسیقایی

تهران- ایرنا- مدیرعامل انجمن موسیقی ایران با اشاره به چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، گفت: در این جشنواره ۱۴۰ شاخه موسیقایی که در واقع ترکیبی از ۱۴۰ جشنواره را پوشش داده می شود.

علی ثابت‌نیا روز یکشنبه در نشست رسانه‌ای چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی در تالار وحدت با تشریح بخش‌های مختلف چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، در این جشنواره ۱۹۵ ساعت اجرا از شهرهای مختلف ایران مورد ارزیابی توسط داوران قرار گرفته است.

 مدیرعامل انجمن موسیقی ایران ادامه داد: متقاضیان امسال جشنواره شامل ۲۳۶۴ نفر که متشکل از ۶۶۳ نفر زن و ۱۷۰۱ نفر مرد بودند که از این تعداد ۱۱۶۸ نفر بخش موسیقی دستگاهی، ۳۵۹ نفر بخش موسیقی کلاسیک و همچنین ۸۳۷ نفر نیز بخش نواحی را شامل می‌شدند. ۸۷۵ نفر به مرحله نهایی راه یافتند که ۲۶۶ نفر بخش موسیقی دستگاهی، ۱۱۰ نفر بخش موسیقی کلاسیک و ۴۹۹ نفر نیز در بخش موسیقی نواحی بودند.

کیفیت نوازندگی بالا رفته است

نماینده بخش موسیقی کلاسیک این جشنواره گفت: شاید امسال شاهد برگزاری اجراهای زنده و پویا نباشیم و این مسئله در وهله اول نشان‌دهده افول باشد، اما با تلاش‌های فراوان ستاد جشنواره شاهد اجراهایی رو به رشد و باکیفیت بوده‌ایم و به گواه بسیاری از داوران و کارشناسان امسال در حوزه نوازندگی شاهد بالارفتن کیفیت اجراها نسبت به سال‌های گذشته بوده‌ایم.
آذین موحد ادامه داد: شاید دلیل همین کیفیت بالا آثار شرایطی که نوازندگان امسال به آن دچار بودند باشد چرا که به نظرم نوازندگی نیاز به تمرین، تمرکز و سکوت دارد تا بتوان از آن به کیفیت درستی رسید و همین توفیق اجباری دلیل بالارفتن و رشد نوازندگان بوده باشد که دستاورد مهمی به حساب می‌آید.

دبیر جشنواره هم در ایدن نشست، گفت: اتفاقات و تغییراتی که در جشنواره امسال رخ داده دقیقاً متناسب با حال و هوا و جریان کروناست، در حالی که تمامی رویدادی‌های جهانی متأثر از کرونا تعطیل شده‌اند ما تلاش کردیم با کمک فضای مجازی، جشنواره امسال را با حال و هوایی متفاوت برگزار کنیم.

هومان اسعدی، ادامه داد: از آنجایی که این جشنواره ماهیت تکنوازی دارد در نتیجه امکان برگزاری آن به صورت مجازی وجود داشت. ما تا چندی پیش در حال بررسی برای برگزاری اجراها در رودکی بودیم، اما در نهایت این امکان فراهم نشد و به جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی معذور از حضور فیزیکی افراد روی صحنه خواهیم بود.

وی افزود: از این رو با همکاری انجمن موسیقی ایران و با استفاده از امکانات سامانه «بامک» توانستیم آثار را که ارسال آنها از اسفندماه آغاز شده بود جمع‌آوری کرده و داورها نیز به صورت آفلاین آثار را مشاهده و داوری کردند. در مرحله نهایی نیز روال به همین شکل خواهد بود اما در بخش «حفظ ردیف» اجراها به صورت آنلاین خواهد بود.

موسیقی را به دست جوانان بسپاریم

نماینده بخش موسیقی ایرانی هم در این نشست با اشاره به سطح کیفیت بخش موسیقی ایرانی و نظر هیات داوران، بر هماهنگی بین مجموعه‌های دانشگاهی در حوزه موسیقی ایرانی تاکید کرد و گفت: به نظرم باید با آموزش درست بهره درستی از موسیقی ایرانی ببریم.
حسین علیزاده در ادامه سخنان خود با تاکید براینکه در تمامی جشنواره‌های موجود نیاز به تحولی اساسی احساس می شود ،‌گفت: در حوزه ادبیات این موضوع کمتر احساس می شود و اتفاقات این حوزه نسبت به موسیقی پیش روتر هستند.

نماینده بخش موسیقی ایرانی همچنین یکی دیگر از نکاتی که در حوزه موسیقی ایرانی باید بسیار به آن توجه کرد را «فکر آزاد» عنوان کرد و اظهار داشت: سیستم آموزشی مناسب با سن فکر نکرده و همیشه دانش‌آموز این حوزه نمی‌تواند از آزادی عملی برخوردار باشد.

علیزاده همچنین گفت: جشنواره موسیقی جوان در این سال‌ها با وجود ماهیت دولتی خود توانسته جریان خوبی را در موسیقی به راه بیاندازد از این رو در این حوزه به قدر زیادی عشق و زندگی موجود است اما تا زمانی که در نگرش آموزشی این بخش نگاه سرد وجود داشته باشد تا سال‌ها بعد هرچقدر تلاش شود برای آن اتفاقی نخواهد افتاد.

این داور در پایان گفت: موسیقی ما بر اساس تحولات اجتماعی به وجود آمده و باید بر همین اساس با شرایط روز خود را وفق دهد.

امسال نتایج مثبتی به دست آوردیم

نماینده بخش موسیقی نواحی هم، گفت: امسال در بخش موسیقی نواحی برنامه را طوری طراحی کردیم که شرکت‌کنندگان رپرتوار مشخصی داشته باشند و همین مسئله باعث شد نتایج مثبتی به دست آوریم و این خود حرکت جدیدی در این حوزه محسوب می‌شود.
حمیدرضا اردلان ادامه داد: وقتی یک جشنواره بدین‌شکل استمرار پیدا کند نتایج خوبی برای انتقال تجربه را شاهد خواهیم بود. همچنین تلاش کردیم تا شرایط مطلوبی میان سنت و مدرنیته به وجود آید که همین نشان‌دهنده جشنواره‌ای است که به شکل درست تداوم داشته باشد.

در این نشست علی ثابت‌نیا (مدیرعامل انجمن موسیقی ایران)، هومان اسعدی (دبیر جشنواره)، آذین موحد (نماینده بخش موسیقی کلاسیک)، حسین علیزاده (نماینده بخش موسیقی دستگاهی) و حمیدرضا اردلان (نماینده بخش موسیقی نواحی) حضور داشتند.

چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و مشارکت استادان موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران و با حمایت دفتر موسیقی، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تابستان سال جاری برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =