فراخوان بی‌سابقه مفتی عراق برای مبارزه با اشغالگری آمریکا

بغداد - ایرنا - مفتی اهل سنت عراق در فراخوان بی‌سابقه‌ای که در میان جریان‌های سیاسی سنی مذهب این کشور نیز بازتاب داشته، خواهان آمادگی جوانان اهل سنت برای مبارزه با اشغالگری آمریکا در کشورش شد.

به گزارش ایرنا، «شیخ مهدی الصمیدعی» رییس «دار الافتاء» عراق امروز (یکشنبه) در گفت وگو با تلویزیون «آسیا» این کشور، از جوانان اهل سنت عراق خواست که برای بیرون کردن نیروهای اشغالگر آمریکایی از خاک کشورش، آماده شوند.

وی تاکید کرد که قشر مظلوم و رنج کشیده اهل سنت امروز بیش از سال ۲۰۰۳ آمادگی لازم برای مبارزه با نیروهای اشغالگر آمریکایی در عراق را دارند.

شیخ الصمیدعی در پاسخ به این پرسش که سلاح از کجا برای مقابله با آمریکایی‌ها تامین می‌کند، تاکید کرد که ترکیه به ما این سلاح را می‌دهد و آماده حمایت از اهل سنت عراق است.

رییس دار الافتاء اهل سنت عراق افزود: وقتی آمریکایی‌ها در ۲۰۰۳ خاک عراق را اشغال کردند، نخستین عالم دین اهل سنت بودم که دعوت به مبارزه با نیروهای اشغالگر کردم و به خاطر آن، پنج سال زندانی شدم.

وی ادامه داد که در شرایط کنونی از هر ۱۰ نفر شیعه هشت نفر آماده مقاومت در برابر نیروهای اشغالگر آمریکایی هستند و بخش اعظم قشر مظلوم و رنج کشیده اهل سنت نیز همین آمادگی را دارند.

شیخ الصمیدعی، جریان‌ها و رهبران سیاسی اهل سنت در عراق را از این قاعده جدا دانست و گفت که آنها به دنبال منافع خود هستند.

سخنان شیخ الصمیدعی، با واکنش «جبهه نجات و توسعه» به رهبری «اسامه النجیفی» رییس پیشین پارلمان عراق مواجه شد.

«مالک النجرس» از اعضای برجسته این جریان سیاسی اهل سنت عراق در بیانیه‌ای گفت که مخالف پاره‌ای فراخوان‌ها برای تحریک جوانان اهل سنت به مبارزه با نیروهای آمریکایی و مسلح کردن آنها از خارج عراق است.

شیخ الصمیدعی با وجود اینکه اظهار نظرها و فتاوایش همواره با واکنش جریان‌های سیاسی اهل سنت مواجه می‌شود، اما بدون توجه به آنها با قاطعیت بر مواضع خود اصرار می‌کند و تاکید دارد که مواضعش برخاسته از عقیده و ایمان است و نه سیاست زدگی.

این روحانی اهل سنت عراق، از جمله جریان‌های اهل سنت به شمار می‌رود که برخلاف بیشتر جریان‌های سیاسی این فرقه، در برابر یورش گروه تروریستی «داعش» در سال ۲۰۱۴ ایستاد.

دارالافتاء اهل سنت عراق همچنین در قالب «الحشد الشعبی» اقدام به تشکیل گروه مقاومت «احرار العراق» کرد.

گروه مقاومت احرار العراق در عملیات آزادسازی الانبار، الرطبه، خالدیه، بیجی، تکریت و ضلوعیه که همگی مناطق سنی‌نشین عراق هستند، حضور فعال داشته و در قالب نیروهای الحشد الشعبی جنگیده و در این راه ۶۵ شهید داده است.

شیخ مهدی الصمیدعی پس از تصویب قانون پارلمان برای اخراج نیروهای بیگانه از خاک عراق در ۱۵ دی ۹۸، خواهان نامگذاری این روز به عنوان «روز ملی عراق» شده بود.

در حالی که تاکنون برخورد مسلحانه برای اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی به گروه‌های مقاومت شیعی منحصر می‌شد، اما با فراخوان این مرجع دینی اهل سنت انتظار می‌رود، دایره مقاومت در برابر نیروهای اشغالگر گسترده‌تر شود و جوانان سنی مذهب نیز به صف گروه‌های مقاومت برای اخراج

نظامیان بیگانه از خاک عراق بپیوندند.

آمریکا به طور ویژه حضور نظامی خود را در مناطق اهل سنت در استان الانبار در غرب عراق و کردستان این کشور متمرکز کرده و به دلیل مخالفت شدید شیعیان با حضور نظامی آنها، از حضور در پایگاه‌های مناطق شیعه‌نشین عراق خودداری کرده است.

با وجود اینها، برخی گروه‌های مقاومت نوظهور توانسته‌اند در مناطق مختلف عراق پایگاه‌های نظامی آمریکا و محموله‌های تسلیحاتی آنها را هدف قرار دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =