شرکت‌های دانش‌بنیان پیشنهادهای خود را به مجلس ارائه دهند

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در گلوگاه سیاست‌گذاری کشور اقبال به دانش‌بنیان و گسترش آن فراهم است، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان باید در روند قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری نظرات و پیشنهادهای خود را ارائه دهند.

عبدالحسین روح‌الامینی روز یکشنبه در رویداد مجازی معرفی نیازهای فناورانه حوزه تجهیزات پزشکی، دارو و سلامت که در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، افزود: ارتقای حداکثری ظرفیت شرکت های دانش بنیان یکی از مولفه های پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه است و تداوم فعالیت این شرکت ها علاوه بر دانش نیازمند سرمایه گذاری و تجاری سازی و حمایت است.

وی گفت: ارتقای شرکت‌های دانش بنیان در قانون اصل ۴۴ و سایر قوانین بالادستی تاکید شده است. این امر از تاکیدات مقام معظم رهبری و نظام است و سازوکارهای اجرایی آن نیز در معاونت علمی و صندوق نوآوی و شکوفایی و صندوق توسعه ملی دیده شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این مسیر نکته مهم این است که بیشتر سازوکارهای ارتقای شرکت‌های دانش بنیان به لحاظ دانشی و نیروی انسانی وجود دارد، ولی مساله اصلی سرمایه گذاری و تجاری سازی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است.

روح الامینی اظهار داشت: در حال حاضر ابعاد اقتصاد دانش بنیان در کشور نسبت به سایر حوزه‌ها و صنایع با فناوری‌های پایین و متوسط مانند معدن، فولاد، مس، نفت، پتروشیمی و گاز از ابعاد مینیاتوری برخوردار است، به این معنی که اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان یک هزارم اقتصادهای دیگر است و باید این نسبت تغییر کند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اقتصاد دانش بنیان باید نسبت به سایر حوزه‌ها رشد ده‌ها هزار برابری داشته باشد، یادآور شد: ایران در ۶ تا ۸ حوزه علم و فناوری مزیت نسبی دارد؛ همان طور که صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در گزارشی که سال گذشته ارائه کرد، ۲۵ درصد اعتبارات این صندوق در حوزه‌های تولید داروهای جدید و بیوتکنولوژی که یکی از مزیت‌های نسبی کشور است، سرمایه گذاری شده است.

وی گفت: موفقیت کشور در دو حوزه تولید داروهای جدید و بیوتکنولوژی با تجاری سازی، رفع نیازها و صادرات به اثبات رسیده است. از این رو از شرکت‌های دانش بنیان درخواست می‌شود طرح‌ها و ایده‌های خود را ارائه دهند تا در لا به لای تبصره‌ها، مواد بودجه ۱۴۰۰، برنامه هفتم و تشویقی تمام ظرفیت ها را بیاورند و با مشوق‌هایی که از سوی بانک ‎ها اعطا می‌شود از این ایده‌ها حمایت لازم صورت گیرد.

روح الامینی با بیان اینکه جوامع دانش بنیان باید در روند قانونگذاری به روز باشند و در گلوگاه‌ها، نظرات خود را ارائه دهند، گفت: در حال حاضر طرحی در زمینه جهش تولید دانش بنیان در دستور کار کمیسیون‌های صنایع، بهداشت و درمان و آموزش قرار دارد و لوایح این طرح در دست بررسی است. شرکت‌های دانش بنیان باید بعد از وبینار این لوایح را دریافت و مطالعه کنند و پیشنهادهای خود را به مجلس ارائه دهند.

وی با اشاره به هماهنگی‌های ایجاد شده میان دولت و مجلس یادآور شد: باید شرایط پسا کرونا را جدی بگیریم و از آن در جهت صادرات محصولات با کیفیت استفاده کنیم. در شرایط کرونا فرصت های ایجاد شده در پسا کرونا را مورد توجه قرار دهیم و بازار منطقه را مورد توجه قرار دهیم.

وی گفت: بازار منطقه بازار سهل‌الوصولی است که متاسفانه در بسیاری از آنها غائب هستیم. اگر حضور داریم میزان مشارکت ما کم است و باید ابعاد بزرگتری به خود بگیریم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش