سرمایه‌گذاری در حوزه تئاتر نگاه بازاری نمی‌طلبد

تهران- ایرنا- تهیه‌کننده نمایش «جیرجیرک» با تاکید برآنکه سرمایه‌گذاری در هنر و به‌ویژه تئاتر نگاه بازاری نمی‌طلبد، خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذار اگر عاشق هنر باشد قطعا وارد این عرصه می‌شود و اگر نگاهش به معادلات سودآور باشد، نمی‌شود.

مهدی غلامی‌سرخه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان اینکه فضای فعلی جامعه هنری کشور مانند دیگر بخش‌ها تحت تاثیر بیماری کرونا قرار گرفته است، گفت: تئاتر، سینما و موسیقی نیز همانند سایر صنوف امروز حال و روز خوبی ندارند. دو اتفاق در این مسیر قابل مطالعه و تامل است؛ اول اینکه دولت و مجلس بپذیرند حتی در این شرایط و روزهای سخت تنها هنر است که می‌تواند در ابعاد مختلف حال جامعه را بهتر کند و نشاط و امید را تزریق کند.

وی افزود: دوم اینکه هنرمندان را دریابیم که بسیاری از آنها جز از این صنف درآمد دیگری  ندارند و با کم‌توجهی، بسیاری از استعدادها را از دست خواهیم داد. باید توجه داشته باشیم عده بسیاری در بیکاری و تعطیلی‌های مراکز فرهنگی و هنری به‌ویژه تئاتر دچار سختی‌های فراوان در زمینه معیشت و مسائل اقتصادی شدند.

حمایت از تئاتر به صفر رسیده

تهیه کننده نمایش جیرجیرک با تاکید براینکه سرمایه‌گذاری در حوزه هنر و به‌ویژه تئاتر نگاه بازاری نمی‌طلبد، خاطرنشان کرد: معتقدم سرمایه‌گذاری در این حوزه عشق می‌خواهد. به عبارت دیگر سرمایه‌گذار اگر عاشق هنر باشد قطعا وارد می‌شود و اگر نگاهش بر معادلات سودآوری باشد، برای سرمایه‌گذاری وارد این حوزه نخواهد شد.

با شرایط فعلی که سالن‌ها با نیمی از ظرفیت خود امکان فروش دارند، اعتماد عمومی به حضور در سالن‌ها کاهش پیدا کرده است، امکان تبلیغات در فضای شهری و رسانه‌ها به حداقل رسیده است و هزینه‌های حق الزحمه هنرمندان تا اجاره پلاتو، اجاره سالن نمایش، دکور، گریم و لباس با درآمد فروش بلیت هم‌خوانی ندارد؛ با رویکرد فارغ از نگاه سودآوری باید به سرمایه گذاری معنوی فکر کرد.

غلامی‌سرخه تاکید کرد: متاسفانه در حال حاضر حمایت سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ از تئاتر تقریبا صفر شده است، بنابراین منطق درستی از درآمد و هزینه‌ها در حوزه تئاتر وجود ندارد و اساسا باید برای حمایت از تئاتر و سرمایه‌گذاری در این حوزه، فکر اساسی از سوی نهادهای ناظر کرد.

کار دل؛ پشیمانی ندارد

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر پشیمانی از سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی، خاطرنشان کرد: کار دل که پشیمانی ندارد؛ تنها درک نکردن مجموعه اجرایی و گاهی قضاوت‌های نادرست در برخی گروه‌ها و خانواده تئاتر سبب می‌شود انسان به این موضوع فکر کند که هر کس تنها ‌دنبال اهداف مادی خود است.

وی تصریح کرد: قطعا این موضوع آزار دهنده می‌شود؛ بدین معنی که برخی به‌جای درک شرایط تهیه‌کننده که برای روشن بودن چراغ تئاتر پا پیش گذاشته است و آبرو و اعتبار خود را هزینه کرده، او نادیده می‌گیرند و شاید او را تنها یک تاجر یا یک منبع مالی تصور می‌کنند که وظیفه هزینه کرد دارد. از این رو براین باورم که بسیاری از دوستان از خیرِ حمایت و سرمایه‌گذاری در تئاتر می‌گذرند،  تا آبرویشان حفظ شود.

غلامی‌سرخه در مورد نمایش جیرجیرک گفت: جیرجیرک مجموعه اعترافات انسان‌های مختلف است که در محکمه وجدان خود به اشتباهات‌شان پی می‌برند و همزمان داستانی از سرگئی پاراجانف را نیز روایت می‌کنند. از تمام دوستداران هنر و تئاتر دعوت می‌کنم به تماشای این نمایش بنشینند.

نمایش جیرجیرک به نویسندگی و کارگردانی آرش سنجابی از ۱۰ مردادماه ساعت ۲۱ در سالن شماره یک تماشاخانه سپند روی صحنه است. بازیگران این نمایش به تهیه‌کنندگی مهدی غلامی‌سرخه، شکیبا آدینه، پویا امینی، پرهام امینی، ایمان اصفهانی، ویدا جوان، رها حاجی زینل، پرستو حمیدی، ستایش رجایی‌نیا، پردیس زارع، نازنین صلح‌جو، دانیال عبادی، رازیما میرزایی، پریسا محسنی، حمیدرضا نعیمی و جواد یحیوی هستند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha