افزایش ۱۰ درصدی تولید عسل در شهرستان مرزی راز و جرگلان

بجنورد- ایرنا- مدیرجهادکشاورزی رازوجرگلان گفت: زنبورداران این شهرستان بهار امسال ۶۵ تن عسل از ۶ هزار و ۵۳۱ کندو برداشت کردند که نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش دارد.

الله وردی خادمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میانگین تولید عسل از هر کلنی ۱۰ کیلوگرم و شمار فعالان بخش زنبورداری این شهرستان نیز حدود ۱۳۶ نفر است.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی به منظور بهره‌وری بیشتر از خدمات جهاد کشاورزی در حمایت از تولیدکنندگان عسل شهرستان افزود: در حال حاضر شهر راز با ۷۰ درصد و روستای تنگه ترکمن ۱۵ درصد از مناطق عمده تولید عسل در این خطه هستند.

خادمی خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیت مکانی و کیفیت گل وگیاهان وحشی موجود که به بیش از ۴۰۰ نوع می رسد،  هر ساله به میزان کیفیت، برداشت و تولید عسل در این شهرستان افزوده می شود.  

وی با اشاره به کشاورز و دامدار بودن ۹۰ درصد مردم رازوجرگلان افزود: زنبورداران این شهرستان یک برداشت را در فصل بهار و برداشت دوم را نیز در فصل پاییز انجام می‌دهند.

شغل اصلی مردم شهرستان ۷۰ هزار نفری راز وجرگلان که در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب بجنورد واقع می باشد کشاورزی و دامپروری است.

خراسان شمالی دارای ۳۰۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان است که بیشتر این مساحت در شهرستان راز و جرگلان واقع است.

این شهرستان سه بخش و ۶ دهستان دارد و ۹۵ درصد جمعیت این منطقه روستایی هستند.

راز، مرکز شهرستان مرزی راز و جرگلان در ۱۲۰ کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد و بیشترین تمرکز جمعیتی قوم ترکمن این استان در راز و جرگلان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =