کوهنوردان مهابادی به دومین قله مرتفع ایران صعود کردند

مهاباد- ایرنا- رییس هیات کوهنوردی مهاباد گفت: کوهنوردان این شهرستان طی ۲ روز تلاش موفق به فتح دومین قله مرتفع ایران "علم کوه" شدند.

دیاکو افشردل روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: "علی بهرنگ"، "یوسف افشردل"، "کاوه خضری"، در قالب صعود ۳ نفره توانستند قله علم کوه را از مسیر فنی آن که جزء مسیرهای بسیار سخت و با شیب تند کشور است، فتح کنند.

وی با اینکه علم کوه فنی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در کشور است، ادامه داد: صعود به قله علم کوه از مسیرفنی گردنه "آلمان‌ها" نیاز به تجربه کوهنوردان، تجهیزات کوهنوردی و آشنایی کامل به این رشته دارد و به تنها افراد حرفه‌ای توانایی صعود از آن را دارند. 

رییس هیات کوهنوردی مهاباد اظهار داشت: سال گذشته نیز «بریتان سلیمانی» دختر هشت ساله و «مقبل پهنایی» پسر ۹ ساله این شهرستان برای اولین بار در تاریخ کوهنوردی ایران موفق شدند دومین ارتفاع چهار و هزار ۸۵۰ متری علم کوه را همراه با سایر کوهنوردان فتح کنند.

افشردل بیان کرد: هم‌اکنون ۸۰۰ ورزشکار عضو تیم‌های مختلف هیأت کوهنوردی این شهرستان هستند و کوهنوردی از رشته‌های محبوب ورزشی در بین شهروندان به‌ویژه خانواده‌های مهابادی است.

علم‌کوه کوهی در استان مازندران واقع در شمال ایران است که دومین کوه بلند ایران پس از دماوند می‌باشد.

مهاباد از دیرباز به عنوان یکی از قطب‌های مهم رشته کوهنوردی در کشور مطرح بوده و کوهنوردان این شهرستان در عرصه‌های داخلی و خارجی تاکنون موفق به فتح قله‌های مشهوری در جهان شده‌اند.

شهرستان ۲۴۰ هزار نفری مهاباد دارای ۹ هزار ورزشکار در قالب ۴۳ هیأت، ۷۰ باشگاه خصوصی و ۲۰ باشگاه دولتی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =