رسانه های پاکستان خواستار پایان سکوت کشورهای اسلامی شدند

اسلام‌آباد - ایرنا - مطبوعات چاپی و تارنماهای خبری در پاکستان روز یکشنبه توافق امارات با رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط را خیانت به ملت و آرمان های فلسطینیان دانستند و نوشتند: این توافق یک حرکت شرم‌آور و خنجر از پشت به فلسطین بوده و کشورهای اسلامی نباید در قبال آن سکوت کنند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، روزنامه انگلیسی زبان "دیلی‌تایمز" در سرمقاله‌ای با عنوان "خنجر از پشت به فلسطین" نوشت: توافق عادی سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی اغراق آمیز است زیرا دو طرف طی سال‌های اخیر روی اهداف و پیوندهای مشترک با یکدیگر همکاری داشته‌اند.

در این سرمقاله با تاکید براینکه کشورهای اسلامی نباید در قبال این خیانت سکوت کنند، آمده است: سکوت برخی از کشورهای اسلامی به استثنای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در قبال توافق ابوظبی و تل‌آویو حاکی است که موضع دیرینه جهان اسلام مبنی بر احیای عزت فلسطین و حق تشکیل کشور مستقل برای فلسطینیان برای این کشورها به گذشته سپرده شده است.  

دیلی تایمز توافق امارات و رژیم صهیونیستی را به مثابه "معامله قاتل" دانست و نوشت: بدون شک وضعیت فعلی باعث شده‌ تا فقط جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در جایگاه واقعی برای کمک به حل مسئله فلسطین قرار بگیرند.

این روزنامه پاکستانی خطاب به دولت اسلام‌آباد مواضع اخیر دستگاه دیپلماسی این کشور در قبال اقدام امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی را ناکافی دانست و نوشت: هرگونه سکوت در برابر این اقدام، ناخوشایند خواهد بود و ممکن است این تصور را منعکس کند که ما توافق امارات و صهیونیست‌ها را پذیرفته‌ایم اما دولت پاکستان باید بداند که سکوت در قبال پایمالی حقوق فلسطین ممکن است ناخرسندی ایران و ترکیه از مواضع ما را به دنبال داشته باشد، کشورهایی که‌ همواره از مواضع اسلام‌آباد در منطقه حمایت کرده‌اند.

روزنامه دیلی تایمز پیش بینی کرد درصورت اجرایی شدن این تحقق احتمالا در آینده نفوذ صهیونیست‌ها در کشورهای مختلف از جمله در جنوب آسیا و عربستان بیشتر خواهد شد بنابراین بهتر است دولت پاکستان به جای وابستگی به فرصت ارزآوری کارگران این کشور در امارات، به دنبال منابع دیگر برای کسب و کار باشد.

بهره برداری ترامپ از این توافق در مبارزات انتخاباتی 

وب سایت تارنمای انگلیسی زبان "پاکستان تودی" در سرمقاله خود با عنوان "خنجر از پشت به فلسطین" نوشت: توافق امارات و رژیم صهیونیستی که با مشارکت دونالد ترامپ صورت گرفته یک اقدام کاملاً شرم آور توسط متحدان عرب است که علیه فلسطین انجام شده است. علاوه بر این ترامپ به عنوان طرف اصلی این معامله درصدد بهره‌برداری از این ماجرا در انتخابات آتی آمریکا است.

پاکستان تودی خطاب به دولت اسلام‌آباد تاکید کرد : ما باید برا ی جلب حمایت از مواضع خود در قبال جنوب آسیا به دنبال دیگران باشیم و در بحث امارات و رژیم صهیونیستی باید در کنار فلسطین بایستیم.

امارات خیانت خود را عیان کرد

روزنامه "نیشن" در گزارشی با عنوان "خیانت به فلسطین" به قلم "سعد رسول" حقوق‌دان برجسته پاکستانی نوشت: ابوظبی با تصمیم عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خیانت خود را به فلسطین عیان کرد.

 نویسنده این گزارش نوشت: ابوظبی و تل‌آویو سال‌های اخیر روابط غیررسمی خود را تقویت کردند و یکی از اهداف مشترک آنان مقابله با برخی کشورها در منطقه بوده است.

روزنامه پاکستانی "امت" نیز به نقل از کارشناسان امنیتی  هشدار داد: امارات  راه را برای عادی سازی روابط سایر اعراب منطقه با رژیم صهیونیستی هموار کرد و در این خصوص آمریکا نیز از سعودی‌ها پشتیبانی می‌کند.

در این گزارش آمده است: بازی جدیدی در منطقه خاورمیانه به نام طرح صلح به اجرا گذاشته می‌شود. با توجه به تسلط آل سعود بر سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب به نظر نمی‌رسد کشورهای عضو به صورت اجماع به توسعه طلبی غیرعادی صهیونیست‌ها اعتراض کنند.

وزارت امورخارجه پاکستان جمعه گذشته با تاکید بر تعهد این کشور برای حمایت از تحقق کامل حقوق ملت فلسطین از جمله حق تعیین سرنوشت، در واکنش به عادی‌سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی این اقدام را همراه با پیامد دانست.

دولت پاکستان تاکید کرد : این کشور حامی صلح عادلانه، جامع و پایدار برای فلسطین از جمله راه حل تشکیل دو کشور مطابق قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی است.

آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی پنجشنبه ۲۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند؛ ابوظبی و تل‌آویو رسماً روابط خود را عادی می‌کنند. مقام‌های اماراتی مدعی شده‌اند، این پیمان صلح برای جلوگیری از طرح الحاق کرانه باختری به دیگر سرزمین‌های اشغالی توسط اسرائیل صورت گرفته است، اما «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی لغو این طرح را رد کرده و تنها گفته که این طرح به تأخیر افتاده است.

نتانیاهو با بیان اینکه طرح «گسترش حاکمیت اسرائیل بر بخش‌هایی از کرانه باختری» هنوز مطرح است، اعلام کرد: اسرائیل این طرح را به تأخیر انداخته و آن را لغو نکرده است.

اقدام امارات برای علنی شدن روابط با رژیم صهیونیستی محکومیت بسیاری از کشورهای اسلامی و گروه‌های مقاومت فلسطینی و غیر فلسطینی را به دنبال داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =