تلویزیون چین: ترامپ، شورای امنیت و آمریکا را با چالش مواجه کرده است

پکن- ایرنا- "سی. سی. تی. وی" تلویزیون دولتی چین در گزارشی نوشت که شکست قطعنامه ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت، انزوای آن کشور را از زمان خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ برجسته کرد و آمریکا و شورای امنیت را با چالش مواجه کرده است.

به گزارش ایرنا تلویزیون چین روز یکشنبه در گزارشی افزود: قطعنامه ارایه شده توسط آمریکا با مخالفت چین و روسیه و رای ممتنع ۱۱ عضو دیگر از جمله فرانسه، آلمان و انگلستان به نتیجه نرسید و آمریکا در این اقدام نا کام ماند.

در ادامه این گزارش آمده است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از آنکه شورای امنیت پیشنهاد واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران را رد کرد، گفت: مکانیسم ماشه را برای بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران امتحان خواهد کرد.

تلویزیون چین ضمن انعکاس ادعاهای رییس جمهوری آمریکا در مورد ایران آورده است که ایالات متحده تهدید کرده با استفاده از مفاد توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت های جهانی معروف به مکانیسم ماشه، همه تحریم های سازمان ملل علیه ایران را بازگرداند.

در ادامه گزارش آمده است دیپلمات ها می گویند اگر ترامپ از این طریق پیروی کند مکانیسم ماشه می تواند شورای امنیت را با بحران دیپلماتیک مواجه کند و ایالات متحده را با مشکل روبرو خواهد کرد.

"سی. سی. تی. وی" آورده است: فرانسه، آلمان و انگلیس - که به همراه چین و روسیه توافق نامه برجام را با ایران امضا کردند - اگرچه از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران حمایت کردند اما چون اولویت آنها حفظ برجام بود به این قطعنامه رای ندادند.

آنها همچنین نسبت به اینکه واشنگتن بتواند تحریم ها را دوباره برگرداند تردید دارند و می گویند که این اقدام ممکن است عملکرد شورای امنیت را زیر سئوال ببرد.

در پایان این گزارش آمده است براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که توافق هسته ای ۲۰۱۵ را تایید کرد، تحریم تسلیحاتی علیه ایران در ۱۸ اکتبر منقضی می شود اما امریکا با ارایه این یش نویس به دنبال گسترش این تحریم ها به طور نامحدود بود که موفق نشد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =