گام‌های تند آذربایجان‌شرقی برای بهبود فضای کسب و کار

تبریز - ایرنا - فضای کسب و کار در آذربایجان‌شرقی از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، با تشکیل کمیته‌های تخصصی، بررسی فرایندهای جاری دستگاه‌های اجرایی، اصلاح و حذف فرایندهای زاید و اعطای تسهیلات چند هزار میلیارد ریالی، بهبود یافته است.

به گزارش ایرنا، بهبود فضای کسب و کار و رفع قوانین مزاحم همواره در مسیر رونق تولید مورد تاکید دولت مردان و به تبع آن مسئولان ارشد آذربایجان شرقی بوده و به اعتقاد کارشناسان، ارتباط موثر بین بخش خصوصی و دولتی، آشنایی کامل با قوانین و همراهی دانشگاه با صنعت در این زمینه کارساز است.

شاخص کسب و کار از جمله مهم ترین شاخص‌های اقتصادی است که در راستای سنجش میزان توسعه و پیشرفت یک جامعه مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع و قوانین مزاحم یکی از محورهای سخنان مهم رهبر معظم انقلاب است که در جمع تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی بر آن تاکید کرده و دستگاه‌های حکومتی را مکلف کردند با جدیت، به دنبال بهبود محیط کسب و کار و برطرف کردن قوانین مزاحم و اصلاح عملکردهای غلط باشند تا محیط مساعد تولید در کشور به‌وجود آید.
سهولت کسب‌ و کار، شروع کسب و کار، اخذ مجوزهای ساختمانی، استخدام نیروی کار، ثبت دارایی و اموال شرکت، اخذ اعتبار، حمایت از سرمایه‌گذاران، پرداخت مالیات، تجارت برون مرزی، اجرا و الزام‌ آوربودن قراردادها و انحلال کسب و کار، ۱۱ شاخص فضای کسب و کار طبق مصوبه بانک جهانی است .

در همین راستا سامانه «دادور» برای بهبود کسب و کار در آذربایجان شرقی راه اندازی شده و این سامانه با مسئولیت استانداری به شکایات متقاضیان مجوزهای کسب و کار رسیدگی می کند؛ از راه اندازی رسمی این سامانه تاکنون ۵۵ شکایت در آن ثبت و توسط کارشناسان استانداری آذربایجان شرقی و دستگاه های اجرایی، پرونده های مربوط بررسی و پاسخ لازم داده شده است.

ایجاد و بهره برداری از پنجره واحد خدمات شهری

راه اندازی پنجره واحد خدمات شهری با محوریت شهرداری تبریز و همکاری سایر دستگاه های اجرایی خدمات رسان از دیگر طرح های مورد نظر مدیریت ارشد آذربایجان شرقی در راستای تسهیل فضای کسب و کار در استان می باشد که عملیات اجرایی آن در دست اجراست.

در اجرای این طرح منطقه ۹ شهرداری تبریز به عنوان پایلوت در نظر گرفته شده و اجرای آن در شهرداری مرند نیز در دست پیگیری است؛ ایجاد و بهره برداری از سامانه های «سام نما» و «یاور» از دیگر اقدامات انجام شده در آذربایجان شرقی به منظور توسعه فضای کسب و کار است که با مسئولیت استانداری به درخواست راهنمایی متقاضیان مجوزهای کسب و کار رسیدگی می‌کند.

از زمان راه‌اندازی رسمی این سامانه ها تاکنون ۴۵ مشاوره ثبت و توسط کارشناسان اداره کل استاندارد و دستگاه‌های اجرایی مرتبط به آنها پاسخ لازم داده شده است.

پرداخت ۱۷۵۶ میلیارد تومان تسهیلات برای بهبود کسب و کار آذربایجان شرقی

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با ایرنا از پرداخت یک هزار و ۷۵۶ میلیارد تومان تسهیلات به بخش صنایع و خدمات برای بهبود فضای کسب و کار خبر داد و گفت: این تسهیلات در قالب بند الف تبصره ۱۸ پرداخت شده است.

صمد ابراهیم پور اظهار کرد: در کارگروه استان ۷ بانک عامل برای ۱۷۰ واحد تعیین شده است که نتیجه این کارگروه تا کنون تصویب یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در بخش صنایع است که از این میزان تاکنون ۳۸۳ میلیارد تومان برای ۵۶ طرح پرداخت شده است.

وی ادامه داد: در بخش پرداخت تسهیلات به صنایع رتبه چهارم کشور را دارا هستیم.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری آذربایجان شرقی گفت: در بخش کشاورزی سه بانک عامل برای ۷۳۵ پرونده تعیین شده که حاصل فعالیت کارگروه این بخش، تصویب یک هزار و ۷۶۲ میلیارد تومان و پرداخت ۳۱۵ میلیارد تومان اعتبار است که در این زمینه نیز رتبه ۲ کشوری را داریم.

 وی میزان اعتبارات پرداختی در بخش رونق تولید را ۴۹۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برای ۱۹۱ پرونده اعلام کرد و افزود: در بخش طرح های نوسازی و بازسازی برای ۴۳ واحد ۱۳۴ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

ابراهیم پور همچنین از پرداخت ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات برای واحدهای آسیب دیده از کرونا خبر داد و گفت: تاکنون ۹۲ میلیارد تومان برای چهار هزار و ۴۰۹ مددجوی بهزیستی، ۳۱۰ میلیارد تومان برای ۱۱ هزار و ۴۱۲ مددجوی کمیته امداد و ۳۱ میلیارد و ۵۹۰ میلیون تومان برای چهار هزار و ۴۰ نفر در مشاغل خانگی پرداخت شده است.

صادرات ۹۹ میلیون دلاری تعاونی های آذربایجان شرقی

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به حمایت این اداره کل از بخش تعاون به عنوان رکن چهارم اقتصاد، خاطرنشان کرد: چهار هزار و ۲۰۰ تعاونی فعال در استان وجود دارد که ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر عضو این تعاونی ها هستند.

حسین فتحی از صادرات ۹۹ میلیون دلاری بخش تعاون آذربایجان شرقی تاکنون خبر داد و گفت: سرمایه بخش تعاون ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد جمعیت استان عضو تعاونی ها هستند، اظهار کرد: ۷۷ هزار نفر اشتغالزایی بخش تعاون است.

فعالیت ۱۳۲ هزار واحد صنفی در آذربایجان شرقی 

در همین حال آمار منتشر شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی حاکی است که تا پایان سال گذشته تعداد واحدهای صنفی استان با سه درصد رشد نسبت به سال قبل از آن به بیش از  ۱۳۲ هزار مورد رسیده است.

بر اساس این آمار پارسال بیش از ۱۲ هزار فقره پروانه کسب جدید صادر شده است که نسبت به سال قبل بیش از ۵ درصد رشد نشان می دهد.

فعالیت ۲۲۵ مرکز مهارت آموزی در محیط کار واقعی 

آمار و اطلاعات منتشر شده اداره کل آموزش فنی حرفه ای آذربایجان شرقی نیز حاکی است که در این استان ۲۲۵ مرکز یادگیری مهارت در محیط کار واقعی وجود دارد که سال گذشته بیش از یک هزار و ۲۵۰ نفر در آنها آموزش های مهارتی دیده اند.

بنا بر آمار پارسال همچنین سهم آذربایجان شرقی از  طرح کارورزی ۷۳۰ نفر بوده که ۶۰۰ نفر ثبت نام کرده و در ۱۰۳ واحد تولیدی صنعتی برای گذراندن دوره آموزشی پذیرش شده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =