سختی‌های دوران اسارت ما را از آرمان‌های انقلاب دلسرد نکرد

قصرشیرین- ایرنا- یکی از آزادگان سرافراز سرپل‌ذهابی و پاسدار جانباز هشت سال دفاع مقدس گفت: ایمان قلبی و اراده محکم رزمندگان اسلام سد محکمی دربرابر ارتش تا دندان مسلح رژیم بعث عراق بود و سختی و شکنجه‌های دوران اسارت نتوانست رزمندگان اسیر را از آرمان‌های انقلاب دلسرد کند.

مرادعلی صیادی راد روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با گرامیداشت سالروز ورود آزادگان در ۲۶ مرداد ماه سال ۶۹ از مرز خسروی و با اشاره به حضور خود در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل اظهار داشت: در سال ۵۷ به عنوان رزمنده همراه جوانان دیگر خودجوش به برقراری امنیت در شهر و روستاهای سرپل ذهاب کمک می کردیم و در مرداد ماه سال ۵۸ توفیق پیدا کردم لباس سبز سپاه پاسداران را بر تن کرده و به عضویت رسمی سپاه پاسداران در سپاه قصرشیرین- سرپل ذهاب درآمدم.

وی اظهار داشت: در آن زمان منطقه ما به علت وجود اشرار و افراد کومله و دموکرات که به جریان تجزیه طلبانه تحت عنوان خودمختاری کمک می کردند همیشه ناامن بود.

این رزمنده دوران هشت سال دفاع مقدس گفت: اشرار همیشه در نوار مرزی و مناطق تنگ هوان و تیله کوه – باویسی و تنگ ترشاوه و مناطق دیگر سرپل ذهاب به ترور و غارت و چپاول شهرستان می پرداختند و منطقه را ناامن کرده بودند و بیشتر از برادران سپاهی تنفر داشتند چون مانع سرسختی جلوی راه آنان بود.

وی تصریح کرد: با هجوم ارتش عراق و پیشروی در مرزها، رزمندگان اسلام به مقابله با آنان پرداختند تا مانع از پیشروی نیروهای ارتش عراق به داخل کشور شده و بتوانند از تمامیت ارضی کشور دفاع کنند و در این راستا توانستند با ایمان قلبی و اعتقاد راسخ جلوی دشمن را سد کنند.

وی در ادامه جهت مقابله با نیروهای زرهی دشمن گفت: پس از توقف دشمن تصمیم بر آن شد تا به اجرای پدافند در خطوط مرزی اقدام کنیم، با تثبیت خط، نیاز بود تا آفند کرده و پاسخ کوبنده‌ای به اقدامات دشمن دهیم.

 صیادی راد گفت: عملیات‌ها یکی پس از دیگری توسط نیروهای سپاه برنامه‌ریزی و اجرایی می‌شد و توفیقاتی نیز نصیب رزمندگان اسلام می‌شد و برای رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده امکاناتی را فراخور مأموریت‌های سپاه مهیا کردیم.

او با اشاره به آغاز جنگ تحمیلی در شهرستان سرپل ذهاب گفت: در سال۵۹ متوجه حضور نیروهای عراق شدیم و آن ها پس از استقرار در ۳۱ شهریور ماه حمله همه جانبه ای را به خاک کشور آغاز کردند و ما اولین کسانی بودیم که با آن ها درگیر شدیم و با تعداد کمی که داشتیم توانستیم مردانه جلوی پیشروی آن ها را بگیریم و در این درگیری تعدادی از افراد هم رزم از جمله شهید عباس حصاری و علی برا سلیمانی و احمد کرمی و دیگر عزیزانی که با من بودند به شهادت رسیدند.

وی افزود: در ادامه این عملیات من با تعدادی از افراد سپاه از جمله آقایان مالکیان، عباس حصاری، حشمت جهانگیری و حاج صفر کشتمند و دیگر برادران امنیت نوار مرزی و دیگر مناطق دور و نزدیک را به عهده گرفتیم.

صیادی راد با اشاره به تمام شدن مهمات دراین عملیات گفت: پس از تمام شدن مهمات، به اسارت نیروهای عراقی درآمدیم و فرمانده و نیروهای عراقی ها به ما نزدیک شدند.

وی ادامه داد: فرمانده عراقی با رفتار تحقیرآمیزی که با من داشت سعی کرد از جایگاه دیگر نیروها مستقر در عملیات اطلاعات کسب کند و پرسید که بقیه نیروها کجا هستند و من اظهار داشتم که همین تعداد هستیم او گفت  مگر می شود همین چند نفر جلوی پیشروی ما را گرفته باشند و با عصبانیت با من که زخمی هم بودم رفتار کرد و شکنجه ها شروع شد اما من مقاومت کردم و با حفظ اطلاعات و دفاع از میهن اسلامی شکجه ها را تحمل کردم.

این آزاده سرافراز ادامه داد: پس ازبستن چشم و دست و پای ما، ما را به پادگان سیروان در بعقوبه بردند و در آن جا ۲ نفر از عوامل نفوذی خودشان که قبلا ما را شناسایی کرده بودند مرا به آن ها نشان داد و آنها شروع به شکنجه کردن من و دیگر برادران کردند و این شکنجه منجر به شکسته شدن جناق سینه و انگشت دستها و دندانهایم شد و چون خبری از بقیه نیروهای ما نگرفتند ما را به زندانی در بغداد انتقال دادند.

صیادی راد با اشاره به گام بعدی برای دفاع از مرزها گفت: در بغداد بعد از ۶ ماه شکنجه واسارت، ما را به اردوگاه موصل بردند. اردوگاه موصل بدترین جا برای ما بود چون تعدادی از افراد خودشان و خود فروخته های منافق در آنجا بودند و در اوایل مردم را به همکاری با خود دعوت می کردند و چون ما این همکاری را نمی پذیرفتیم و با آنها همکاری نکردیم ما را شکنجه می کردند.

این رزمنده با اشاره به شهادت سران مملکت ایران گفت: هنگام بمب گذاری عراقی ها در حزب جمهوری که منجر به شهادت ۷۲ نفر از سران مملکت از جمله شهید بهشتی- شهید رجایی –رییس جمهوری وقت و شهید باهنر، بعثی ها در میان ما شربت پخش می کردند.

او گفت: ما با حمله به آن ها، شربت ها را ریختیم و شکنجه ما شروع شد و بخصوص هنگامی که عملیات پیروزمندی توسط رزمندگان کشورمان علیه بعثی های عراق صورت می گرفت، شکنجه ما هم در اسارت گاه ها شروع می شد و اندک جیره غذایی که داشتیم قطع می شد و این شکنجه ها تا آخر اسارت ادامه داشت، اما با توسل و لطف پروردگار عاقبت ما پیروز و سربلند به کشور عزیزمان ایران بازگشتیم.

شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت و ۴۸ کیلومتر مرز با عراق، در هشت سال دفاع مقدس ۸۰۳ شهید، ۱۶۳ آزاده و ۸۴۰ جانباز را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

۲۶ مرداد ماه سال ۶۹ سالروز بازگشت پرستوهای عاشق و سفیران صلح و پایمردی و آزاده‌ای است که پس از سال‌ها تحمل رنج و سختی و دوری از کشور، از مرز رسمی خسروی به آغوش میهن اسلامی‌شان بازگشتند.

سرخط اخبار استان‌ها