ایجاد بازارچه‌های مشترک مرزی با ایران در دستور کار پاکستان قرار دارد

اسلام‌آباد - ایرنا - مشاور نخست وزیر پاکستان در امور تجارت و سرمایه‌گذاری اعلام کرد: پاکستان ایجاد بازارچه‌های مرزی مشترک با جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار قرار داده است.

به‌ گزارش ایرنا،  رسانه های پاکستان روز یکشنبه به نقل از "عبدالرزاق داود" مشاور نخست وزیر پاکستان نوشتند: وی همچنین موضوع تحریم و تبعات ناشی از آن در مناسبات تجاری و بازرگانی ایران و پاکستان را مورد بررسی قرار داده است.

وی  روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در اسلام آباد ضمن یادآوری پیشبرد طرح تاسیس بازارچه‌ها در مرز مشترک پاکستان با افغانستان، افزود: توسعه بازارچه‌های مشابه در مرز مشترک با ایران نیز در دستور کار دولت اسلام‌آباد است.

اظهارات مشاور عمران‌خان نخست وزیر پاکستان درخصوص توسعه مراودات مرزی با ایران در آستانه برگزاری نهمین دور نشست کمیته مشترک تجاری دو کشور در ماه جاری مطرح شده است.

مشاور نخست وزیر پاکستان در این اظهارات، تحریم های بین المللی علیه ایران  را مانع توسعه همکاری‌های تجاری میان دو کشور دانست و افزود: تحریم‌ها تجارت آزاد میان دو کشور را کُند کرده است.

جمهوری اسلامی ایران و پاکستان به تازگی باهدف تقویت مناسبات دوجانبه و گسترش همکاری‌ها در حوزه های بازرگانی و تجاری، تصمیم به برگزاری دور جدید نشست‌های کمیته مشترک تجاری و کمیسیون مشترک اقتصادی گرفتند.

نشست مجازی میان مشاور نخست وزیر پاکستان در امور تجارت و سرمایه‌گذاری و «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران روز ۳۱ تیرماه امسال برگزار شد.

طرفین برای برگزاری نهمین دور نشست کمیته مشترک تجاری و بیست و یکمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان به ترتیب در مرداد و شهریورماه امسال (اوت و سپتامبر) به توافق رسیدند.

عمران خان نخست وزیر پاکستان اواسط آذرماه سال گذشته از مشاور خود خواست روند ساخت چهار بازارچه مرزی با ایران تسریع شود.

دولت پاکستان، معضل قاچاق و حصارکشی در مرزهای مشترک با ایران و افغانستان را مانعی در مسیر تقویت تجارت با این کشورها می داند به همین دلیل برای بهبود فعالیت های بازرگانی و حمایت از مرزنشینان طرح راه اندازی بازارچه های مرزی را به طور جدی دنبال می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =