مهمترین مشکل پروژه های کشاورزی کهگیلویه کمبود اعتبار است

یاسوج - ایرنا- نماینده مردم شهرستانهای کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی گفت: پروژه های مختلفی در بخش های کشاورزی حوزه انتخابیه در دست اجراست که به دلیل کمبود اعتبار بصورت نیمه فعال رها شده است.

سید محمد موحد روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به دیدار مجمع نمایندگان استان کهگیلویه و بویراحمد با کاظم خاوازی وزیر جهاد و کشاورزی با تاکید بر ظرفیت های موجود در کهگیلویه بزرگ بیان داشت: متاسفانه عمده مشکل پروژه های جهاد کشاورزی نبود اعتبارات کافی است.

وی بیان کرد: ۴۷ هزار هکتار زمین قابل کشت در کهگیلویه وجود دارد که  پروژه انتقال آب از صحرای کلاچو بخش زیادی از این زمین ها را آبی خواهد کرد.

موحد یکی از مشکلات بخش دیشموک را نبود فرآیند مناسب انتقال آب به زمین های کشاورزی اعلام کرد.

وی شهرستان چرام را سرزمین چشمه های همیشه جوشان دانست و افزود: با وجود ظرفیت های عظیم چشمه ها و قنوات  در این شهرستان می تواند آب را با احداث کانال ها به زمین های کشاورزی انتقال داد.

نماینده کهگیلویه تصریح کرد: سالانه در شهرستان چرام ۱۱ هزار هکتار زیر کشت انواع محصولات کشاورزی می رود که از ین میزان یک هزار و ۸۰۰ هکتار آن برنج است.

 موحد با اشاره به وجود سه پروژه مهم  راه اندازی آب اراضی ۵۰۰ هکتاری دشت بن، راه اندازی خط انتقال آب دشت ناصری و راه اندازی مجتمع گلخانه ای ۱۳ هتکاری روستای مال شیخ لنده  افزود: کمبود اعتبار مهمترین دلیل راکد بودن این طرحها است.

وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت های خوب لنده در بخش کشاورزی می طلبد وزارت جهاد نسبت به ساماندهی و تعیین تکلیف طرح های کشاورزی اقدام کند.

موحد تکمیل سه سد ایلیاباد ممبی، سد قلات و سیاهشیر در شهرستان بهمئی را ضروری دانست و گفت: راه اندازی و تکمیل این طرحها نیازمند حمایت وزارت جهاد در تامین تسهیلات مورد نیاز است.

وی اضافه کرد: در این دیدار با همکاری وزارت جهاد مصوب شد هیاتی متشکل از بخش‌های مختلف وزارت جهاد کشاورزی برای بررسی مسائل و مشکلات حوزه کشاورزی به کهگیلویه و بویراحمد صفر کند.

موحد تصریح کرد: در این دیدار پروژه های مختلفی در بخش گلخانه ای، دام، احداث سد، تامین آب اراضی و احداث صنایع تبدیلی و غذای و احداث سردخانه در شهرستانهای چهارگانه به وزیر نیز پیشنهاد شد.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha