گلخانه مدرن اسلام‌آبادغرب پروژه‌ای برای تحقق جهش تولید

کرمانشاه- ایرنا- بزرگترین و پیشرفته‌ترین گلخانه یکپارچه غرب کشور در شهرستان اسلام‌آبادغرب استان کرمانشاه با هدف محرومیت‌زدایی، ایجاد اشتغال و تحقق جهش تولید اکنون در دست ساخت است که با بهره‌برداری از آن بخشی از نیازهای منطقه به محصولات صیفی تامین و بخشی نیز به خارج از کشور صادر می‌شود.

اجرای پروژه‌های اشتغالزا در استان کرمانشاه که نرخ بیکاری بالایی دارد یکی از راهکارهای رفع این معضل است که جا دارد همه بخش ها اعم از دولتی، خصوصی و تعاونی برای برون رفت از این شرایط وارد حوزه سرمایه گذاری شوند و براساس مزیت ها و ظرفیت های منطقه سرمایه گذاری نمایند.

سازمان اقتصادی کوثر یکی از سازمان‌های سرمایه‌گذار بخش خصوصی است که اکنون در شهرستان اسلام‌آبادغرب پروژه ساخت گلخانه‌ای مدرن با رویکرد تولید صیفی‌جات را آغاز کرده و پیش‌بینی می‌شود اولین محصول آن در خرداد سال ۱۴۰۰ وارد بازار مصرف شود.

شهرستان اسلام آبادغرب با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در ۶۰ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده و ۱۰۱ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که ۹۰ هزار هکتار آن دیم و مابقی آبی است و یکی از مناطق مستعد برای کشاورزی و دامپروری در استان کرمانشاه محسوب می‌شود.

سال گذشته به صورت آزمایشی در بخشی از این گلخانه ۳۶ کیلوگرم گوجه در هر مترمکعب تولید شد که ۳۰ درصد نسبت به میانگین کشوری بیشتر شده است و این نشان می‌دهد که استفاده از فناوری مدرن و روز در این گلخانه جواب داده است.

بازدید فرماندار اسلام‌آبادغرب از پروژه ساخت گلخانه

گلخانه‌ای مدرن در سطح ۲۵ هکتار

شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر وابسته به سازمان اقتصادی کوثر ساخت گلخانه اسلام آبادغرب را بر عهده دارد و مدیرعامل این شرکت شنبه شب به مناسبت روز خبرنگار با دعوت از جمعی از اصحاب رسانه با گرامیداشت این روز به تشریح پروژه های این شرکت پرداخت و گفت: گلخانه هیدروپونیک در سطح ۲۵ هکتار به صورت یکپارچه در شهرستان اسلام آبادغرب اکنون در حال ساخت است که تا پایان سال ۱۵ هکتار آن به بهره برداری می‌رسد.

سید «امید حسینی» افزود: سایت گلخانه اسلام آبادغرب به عنوان بزرگترین پروژه گلخانه ای غرب کشور در زمینی به مساحت ٥٤ هکتار است که در آن ۲۵ هکتار گلخانه مدرن و سردخانه و سورتینگ و بسته‌بندی در چند فاز توسط سازمان اقتصادی کوثر احداث می‌شود.

وی اظهار داشت: اکنون در مرحله اول این پروژه ۱۵ هکتار گلخانه در سه بخش با اعتبار ١٤٥ میلیارد تومان در حال احداث هست که میانگین پیشرفت مرحله اول گلخانه اسلام آبادغرب حدود ۱۵ درصد می‌باشد و پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری این طرح به بهره برداری و زمینه اشتغال ۳۰۰ نفر از جوانان منطقه و خانواده ایثارگران را به صورت مستقیم فراهم نماید.

او با اعلام اینکه محور تولید در این گلخانه گوجه فرنگی و خیار است، گفت: تولید فلفل دلمه‌ای و بادمجان نیز مدنظر است و پیش بینی می کنیم سالانه بیش از ۱۰ هزارتن محصول از گلخانه اسلام آبادغرب تولید شود.

حسینی با اشاره به اینکه این طرح یکی از پروژه های مهم تولید صیفی جات کشور است، گفت: سازمان اقتصادی کوثر این طرح را با هدف تولید پایدار و افزایش حجم تولید، استفاده از فناوری روز دنیا با دانش بومی، اشتغالزایی و رفع محرومیت منطقه با اولویت خانواده های ایثارگران، تولید صادراتی و ارز آوری برای کشور و استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف آب اجرا می کند.

پروژه در حال ساخت گلخانه اسلام‌آبادغرب

ایجاد اشتغال برای ۵۰۰ نفر با تکمیل پروژه

مدیرعامل شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر تصریح کرد: در یکی از بخش های این گلخانه به مساحت ۳/۳ هکتار  با استفاده از دانش بومی مهندسان داخلی برای اولین بار در کشور با دهانه ١٢/٨ متر خواهد بود که نمونه گلخانه‌های مدرن اسپانیایی بوده که اجرای آن به این شیوه موجب کاهش مصرف آب به میزان ٠/٧ لیتر در هکتار و افزایش راندمان تولید و کاهش هزینه ها است.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان پروژه در این طرح بزرگ کشاورزی قبل از احداث مرحله اصلی اقدام به اجرای نیم هکتار بخش تحقیق و توسعه (R&D)کردند که به نتایج خوبی دست یافتند، گفت: در بخش تحقیق و توسعه کارشناسان این پروژه توانستند بیشتر از میانگین کشوری تولید محصولات گلخانه ای داشته باشند که اجرای گلخانه اسلام آباد به این شیوه می‌تواند جهشی در تولید محصولات گلخانه در کشور ایجاد کند.

وی اضافه کرد: با تکمیل تمام فازهای این مجموعه گلخانه ای برای ۵۰۰ نفر از جوانان منطقه به صورت مستقیم اشتغالزایی می‌شود و پیش‌بینی می‌شود سالانه بیش از ۱۰ هزارتن محصول از گلخانه اسلام آبادغرب تولید شود.

حسینی با تشکر از حمایت های استاندار، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان و فرماندار اسلام آبادغرب گفت: به طور قطع برای اجرای این طرح بزرگ کشاورزی نیازمند همکاری و همراهی  هرچه بیشتر دستگاه های اداری و دولتی استان به عنوان پشتیبان تولید هستیم تا شاهد جهش تولید و رشد و توسعه اقتصادی بخش کشاورزی و رفع بیکاری در منطقه باشیم.

او یکی از نیازهای اصلی این پروژه را گازرسانی اعلام کرد و گفت: برای کاهش هزینه تمام شده محصولات و استفاده بهینه از انرژی نیاز به گاز طبیعی داریم و از شرکت گاز و مسوولان استان درخواست می‌کنیم به این پروژه گاز اختصاص دهند.

وی با بیان اینکه این پروژه از خط انتقال گاز سه کیلومتر فاصله دارد، افزود: هدف ما تولید محصولات صیفی خارج از فصل است و از این رو به صورت مستمر نیاز به انرژی داریم که یکی از انرژی های پاک و ارزان گاز طبیعی است.

اشتغالزایی ۳۰۰نفری با بهره‌برداری از پروژه

سرمایه‌گذاری ۱۴۵ میلیارد تومانی در این پروژه

مدیرعامل شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه در گلخانه اسلام‌آبادغرب در مجموع ۱۴۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌شود، گفت: ۴۱میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از این میزان تسهیلات بانکی خواهد بود که از این رقم تاکنون ۶ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان آن پرداخت شده است.

حسینی افزود: تا به امروز و با احتساب خرید زمین و ایجاد تاسیسات برق و سایر بخش ها، ۳۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان در این پروژه سرمایه گذاری کرده ایم. 

او اشتغالزایی را یکی از اهداف اصلی اجرای این پروژه دانست و گفت: باتوجه به اینکه استان کرمانشاه در زمینه بیکاری یکی از استان های اول کشور است از این رو سازمان اقتصادی کوثر با هدف رفع بیکاری و اشتغالزایی این پروژه را اجرا می کند.

وی کمک به تحقق جهش تولید را از دیگر اهداف اجرای این پروژه دانست و تصریح کرد: به صورت میانگین و آزمایشی با استفاده از تجهیزات و فناوری روز و مدرن دنیا توانستیم ۳۶کیلوگرم در هر مترمکعب محصول تولید کنیم.

او میزان تولید در این گلخانه را در هر هکتار ۳۵۰ تن اعلام کرد و گفت: سالانه بیش از ۱۰ هزارتن محصول از این گلخانه تولید می‌شود.

وی در مورد نیاز آبی پروژه نیز گفت: برای ۲۵ هکتار گلخانه مشکلی از نظر تامین آب نداریم و می‌خواهیم از آب‌های سطحی و روان آبها نیز برای تامین نیازهای آبی پروژه بهره ببریم.

طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری استان کرمانشاه در فصل بهار امسال، ۱۳.۸ درصد اعلام شده که نسبت به بهار سال قبل یک درصد کاهش نشان می دهد.

در فصل بهار ۹۹ ، کرمانشاه پس از استان های لرستان و چهارمحال و بختیاری رده سوم بیکاری را به خود اختصاص داده است. 

سرخط اخبار استان‌ها