عزاداری ماه محرم باعث آرامش روحی مردم می‌شود

تهران- ایرنا - نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی معتقد است اشک و توسلات مردم در ایام محرم باعث آرامش روحی، رفع اضطراب و افسردگی ناشی از شیوع کرونا طی هفت ماه گذشته می‌شود.

امیرحسین بانکی‌پور روز یکشنبه با اشاره به ضرورت رعایت دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا در ایام ماه محرم و صفر به خبرنگار معارف ایرنا گفت: امسال باید مراسم عزاداری به‌خوبی اجرا شود. چون این توسلات و عزاداری‌ها در ماه محرم، کمک می کند که مردم آرامش روحی بگیرند.

وی افزود: از شش ماه پیش شیوع ویروس کرونا باعث افزایش اضطراب و افسردگی در مردم شده و زندگی آنان را از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحت تاثیر قرار داده و حالا برگزاری مجالس عزاداری امام حسین (ع) باعث آرامش روح و روان مردم می شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برپایی مجالس عزاداری را در جهت آرامش بخشی و شفابخشی مردم دانست و تاکید کرد: امسال تمام مردم در مناسبت هایی مثل عید نوروز و تعطیلات نتوانستند همدیگر را ببیند و با هم چون گذشته ارتباط روحی و عاطفی داشته باشند و امروز مردم به‌شدت به این مجالس نیاز دارند.

عضو هیئت‌علمی دانشکده الهیات دانشگاه اصفهان ادامه داد: از طرف دیگر مردم ایران توجه ویژه ای به مجالس حسینی دارند و این مراسم را محیط بسیار مناسبی برای کمک به دیگران می دانند که از طریق توزیع نذری و عذا صورت می گیرد و امسال این کمک ها را در قالب غذای خشک و گرم ارائه می کنند که نمونه هایی از آن را طی شش ماه گذشته دیدیم که به نام رزمایش همدلی و کمک مومنانه صورت گرفت.

بانکی پور افزود: اگرچه در این مدت فشارهای بسیاری از نظر اقتصادی بر مردم وارد شده است؛ همین مردم در ایام عزاداری سیدالشهدا (ع) بخش بیشتری از هزینه های خود را به مراسم حسینی اختصاص می دهند و ماه محرم بهترین فرصتی است که می توان بخشی از فشارهای اقتصادی به قشر ضعیف جامعه را جبران کرد و با توزیع نذورات به صورت خشک می توان مقداری از این فشار اقتصادی را کاهش داد.

حیاط‌های مدارس گزینه‌ای مناسب برای برگزاری عزاداری‌ها

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از ضرورت تفاوت عزاداری امسال با سال های گذشته سخن گفت و اظهار داشت: ستاد ملی مقابله با کرونا تذکر داده مراسم حسینی در فضای باز برگزار شود؛ درحالی که معمولا بهترین گزینه برای محل برپایی هیئت‌های عزاداری داخل مساجد و حسینیه هاست. اما با توجه به شرایط موجود و تاکید ستاد مقابله با کرونا یکی از بهترین پیشنهادها برپایی هیئت‌های عزداری در حیاط مدارس است.

نماینده مردم استان اصفهان افزود: چند روز پیش با مدیر کل آموزش و پرورش استان صحبت کردم و از وی خواستم بخشنامه ای در این زمینه برای مدارس ارسال کند و مدیرکل نیز پذیرفت. با توجه به این که اکثر مدارس حیاط های بزرگی دارند؛ اگر این پیشنهاد در سطح کشور اجرا شود و مدارس در اختیار هیئت‌ها قرار گیرد، فرصت خوبی خواهد بود.

وی افزود: بنابر این کسی نمی تواند جلوی عزاداری مردم را در ماه محرم بگیرد ولی باید به آن جهت داد و گرنه ممکن است رعایت نکردن دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا باعث آسیب مردم شود. به همین دلیل باید شیوه های اجرایی دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا را پیدا کرد که یکی از این شیوه ها استفاده از محیط های باز مانند ورزشگاه ها ی روباز و محیط هایی است که در اختیار سازمان ها و نهادهایی مانند شهرداری ها قرار دارد.

بانکی‌پور با اشاره به مشکلات برخی هیئت ها در برپایی مراسم حسینی در فضای باز گفت: امسال هیئت ها می توانند به جای استفاده از فرش و زیرانداز از صندلی استفاده کنند. چون ممکن است فاصله گذاری روی فرش کمتر رعایت شود ولی استفاده از صندلی چنین مشکلی را ندارد و نهادها و اداراتی که صندلی های پلاستیکی دارند، می توانند در خدمت هیئت‌ها باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =