تأیید اقتدار و اعتبار ایران

تهران- ایرنا- روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: تلاش ناکام جدیدی را از امریکا در رابطه با قطعنامه پیشنهادی جهت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شاهد بوده‌ایم.

رامین مهمان پرست سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه با درج یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: این حرکت امریکایی‌ها، در جهت نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بود که به دلیل مصوبه برجام در این شورا به تصویب رسید و در ماه اکتبر، ایران پس از ۵ سال تعهدی که برای راستی‌آزمایی فعالیت هسته‌ای داشت، مجاز به خرید و فروش سلاح‌های مرسومی شد که هر کشوری برای دفاع از امنیت خود می‌تواند از آن استفاده کند.

دلیل اصلی امریکایی‌ها در وارد ساختن فشار غیرمنطقی و رفتار غیرقانونی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی، اول از همه ترس از دست دادن توطئه‌هایی است که در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس به دنبال آن هستند و همواره جمهوری اسلامی ایران اصلی ترین عامل خنثی سازی این طرح‌ها بوده است. نقشی که ایران در مقابله با گروه‌های تروریستی داعش در داخل عراق و سوریه و سایر مناطقی که این گروه‌ها در حال فعالیت بودند، داشته و موجب ثبات و امنیت منطقه شده امریکایی‌ها را نگران می‌کند. آنها از اینکه جبهه مقاومت در مقابل زیاده‌خواهی‌های رژیم صهیونیستی قوی‌تر شده، ناراحت هستند.

به همین دلایل امریکایی‌ها مجموعه‌ای از سناریوهای مختلف را با هدف تقویت رژیم صهیونیستی و ترساندن کشورهای مختلف منطقه از ایران، طراحی کرده‌اند. فروش سلاح به کشورهای عربی منطقه و در کنار آن فضاسازی و منحرف کردن افکار عمومی به سمت تهدید ساختگی که از ایران به وجود آورده‌اند، از جمله اقداماتی است تا در حاشیه آن بتوانند از این مجال برای امنیت رژیم صهیونیستی و عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی منطقه استفاده کنند. همانطور که دیدیم، کشور امارات خیانت بزرگی را به آرمان مردم فلسطین انجام می‌دهد و با عادی سازی روابط قبح این مسأله را می‌شکند و پیش‌بینی می‌شود که در ادامه این سناریو، بعضی از کشورهای عربی دیگر هم بخواهند اقداماتی را در جهت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی داشته باشند. در واقع به نظر می‌آید هدف امریکایی‌ها از پیشنهاد قطعنامه‌های مختلف به شورای امنیت با وجود اینکه پاسخی نمی‌گیرند و کسی هم آنها را همراهی نمی‌کند، این است که هم می‌خواهند صورت‌ مسأله را از بحث عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی عوض کنند و هم کشورهای مختلف را بدهکار خود کرده تا در قبال عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل سعی بر جبران آن و یا سکوت کنند.

همه این سیاست‌ها ارتباط مستقیم به انتخابات ریاست جمهوری در امریکا هم دارد. آقای ترامپ و دوستانش از یک سو شکست‌های بزرگی را در سیاست خارجی و همچنین در داخل کشور مانند بحث کرونا داشته‌اند و از سوی دیگر شرایط‌شان در برابر دموکرات‌ها اصلاً خوب نیست و تلاش می‌کنند که برگ برنده‌ای را برای انتخابات آماده کنند. شاید برگ برنده‌ای که به دنبالش هستند، امتیازاتی باشد که برای رژیم صهیونیستی فراهم می‌کنند و با فضاسازی و ایجاد جنگ روانی، ایران را تحت فشار می‌گذارند و سعی می‌کنند که تحریم ‌ها را به اشکال مختلف ادامه دهند. البته ریسکی که امریکایی‌ها می‌کنند و شکست سنگینی که در قطعنامه پیشنهادی اخیر داشته‌اند، از اعتبار و حیثیت امریکا کم می‌کند. عدم همراهی کشورها و فقط حمایت یک جمهوری ذره‌بینی با امریکا شکست دردناکی است. ولی از این تیمی که در ایالات متحده سر کار است، بعید نیست که همچنان رفتارهای غیرمنطقی که حاکی از یک نوع عدم تعادل روحی در بین مقامات امریکایی هست را ادامه بدهند. آنها از لطماتی که به سیاست خارجی امریکا وارد می‌شود، درس نمی‌گیرند. 

در هر صورت نتیجه همه این فعالیت‌ها این است که اقتدار جمهوری اسلامی ایران و اعتبارش در بین افکار عمومی دنیا با حمایتی که در جامعه جهانی از کشور ما صورت می‌گیرد، پررنگ می‌شود و دنیا متوجه می‌شوند کسی که حق به جانب است، ایران است و کسی که نقض تعهدات را دارد و غیرقانونی از برجام خارج شد و سعی دارد که با تحریم‌های یکطرفه به کشورها فشار بیاورد تا برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ بخواهند تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کنند، مقصر اصلی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =