۲۵ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۳:۳۹
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83908680
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رییس جمهوری لبنان: بررسی ابعاد انفجار بیروت زمانبر است

تهران - ایرنا - "میشل عون" رییس جمهوری لبنان شنبه شب در خصوص آخرین تحولات انفجار بندر بیروت گفت که پی‌بردن به واقعیت این حادثه زمانبر است.

به گزارش ایرنا به نقل از صفحه رسمی توئیتری ریاست جمهوری لبنان، عون که با شبکه تلویزیونی " BFMTV " فرانسه سخن می‌گفت، افزود: این موضوع ابعاد مختلفی دارد اما دو فرضیه همچنان (خرابکاری و حادثه بودن) در این انفجار مطرح است.

وی در ادامه در مورد انتظارات خود از دولت جدید لبنان گفت، آنچه از دولت جدید می‌خواهم این است که مستقیما دست به اصلاحات بزند به طوری که نتایج سریع آن محسوس باشد، چرا که اقدامات در این زمینه [ اصلاحات] بسیار دیر شده است.

وی تأکید کرد: تحقیقات مالی و کیفری درباره فساد و مفسدان که توسط دولت پیشبرد امور تصویب شد و قانون شکنی‌هایی را که نقطه شروع فساد بوده است، اعلام خواهد کرد.
عون افزود: من فرزند همین ملت هستم و در خشم و دردشان با آنها شریکم و نظاره‌گر این حوادث نیستم.
پیش از این نیز "سید حسن نصرالله" دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرده بود که دو فرضیه [خرابکاری و حادثه بودن] انفجار بیروت مطرح است.
انفجار اسکله بیروت، حدود ۱۵ میلیارد دلار به لبنان خسارت زده است.
به دنبال انفجار اخیر بندر بیروت و آغاز فشارها به دولت این کشور که وی هدف از آن را بازگشت طبقه فاسد به قدرت ارزیابی کرد، دوشنبه شب ۲۰ مردادماه "حسان دیاب" استعفای خود و دولتش را به طور رسمی اعلام کرد.
دیاب به دنبال استعفای سعد الحریری در پی اعتراض‌های پاییز سال گذشته در جایگاه نخست‌وزیری قرار گرفت.
نخست‌وزیر مستعفی لبنان در ۲۹ آذر سال گذشته از سوی میشل عون به عنوان نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه معرفی شد و در اوایل بهمن ماه دولت جدید لبنان از پارلمان رای اعتماد گرفت.
به دنبال وقوع دو انفجار در بندر بیروت که ۱۴ مردادماه رخ داد، تاکنون ۱۷۷ نفر کشته، بیش از هفت هزار زخمی و ده‌ها مفقود برجای گذاشته است. در واکنش به این انفجارها صحنه سیاسی لبنان با تغییر و تحولات گسترده‌ای روبه رو شد.
پیش از استعفای دولت دیاب برخی نمایندگان مخالف مقاومت در پارلمان لبنان و وزیران دولت دیاب  از جمله منال عبدالصمد وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، دمیانوس قطار وزیر محیط زیست و توسعه اداری و ماری کلود نجم وزیر دادگستری لبنان به طور رسمی از مقام خود کناره‌گیری کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =