ظرفیت سمن‌ها در کمیسیون‌های تخصصی استان مرکزی استفاده شود

اراک - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: سمن‌ها در زمره سرمایه‌های ارزشمند استان هستند که مسئولان باید از ظرفیت‌ آن‌ها در کارگروه‌ها و کمیسیون‌های تخصصی به درستی برخوردار شوند و نماینده سمن‌ها در تمامی نشست‌های تصمیم‌ساز حضور فعال داشته‌باشند.

«بهروز اکرمی» عصر روز شنبه در نشست با سازمان‌های مردم نهاد استان مرکزی افزود: نمایندگان سمن‌های استان در تمامی کارگروه‌ها و کمیسیون‌های تخصصی استان به جز شورای تامین می توانند حضور پیدا کنند و نظرات کارشناسی خود را ارایه دهند.

وی ادامه داد: بهره‌گیری از ظرفیت سمن‌ها در کارگروه‌ها و کمیسیون‌های تخصصی استان مرکزی از افتخارات مدیران و مسئولان استانی این استان است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های این استان باید با انجام برنامه‌ریزی‌های مناسب و برگزاری نشست‌های تخصصی به‌صورت هر ۲ تا سه ماه یک‌بار با سمن‌ها از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در تصمیم گیری‌ها بهره‌مند شوند.

اکرمی با یادآوری ثبت حدود۵۰۰ سازمان مردم نهاد در استان مرکزی گفت: برای مشخص شدن سمن‌های فعال از غیر فعال باید غربالگری اصولی از آن‌ها  انجام شود.

وی ادامه داد: وجود حدود ۳۰۰ سازمان مردم نهاد فعال در استان مرکزی بهتر از وجود یک هزار و ۵۰۰ سمن غیر فعال در این استان بوده و غربالگری این سازمان‌ها از سوی آن‌ها موجب می شود بین افراد تلاشگر و افرادی که تنها اسمی را به ثبت رسانده‌اند تفاوت ایجاد شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی خاطرنشان کرد: سمن‌ها سازمان‌هایی هستند که از پشتوانه مردمی بودن به‌عنوان سرمایه جامعه بهره‌ دارند و می‌طلبد که مدیران و مسئولان استانی از این ظرفیت‌ها در راستای پیشبرد فعالیت‌ها و اهداف ادارات استفاده کنند.

اکرمی ادامه داد: شهرداری و دهیاری‌های استان مرکزی نیز باید از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در راستای اداره هرچه بهتر شهرها و روستاها بهره‌گیری کنند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی در این نشست گفت: ۴۲۶ تشکل در حوزه‌های مختلف دراین استان فعال است و مجوز فعالیت آن‌ها از سوی چهار دستگاه شامل استانداری، اداره کل بهزیستی، اداره کل ورزش و جوانان و ناجا صادر شده‌ است.
«احمد سجادی» افزود: مجوز فعالیت ۷۶ درصد تشکل‌های استان مرکزی از سوی استانداری، ۱۸ درصد اداره کل ورزش و جوانان، ۱۱ درصد بهزیستی و چهار درصد توسط ناجا صادر شده‌ است.
وی ادامه داد: ۷۶ درصد سمن‌های استان مرکزی ثبت و بقیه ثبت نشده‌ است.
مدیرکل خاطرنشان کرد: ۷۳ درصد سمن‌های استان مرکزی فعالیت دارند و ۲۳ درصد نیز غیر فعال می‌باشند.
سجادی گفت: ۱۵ تشکل استان مرکزی نمایندگی ملی و هفت تشکل نمایندگی استانی داشته و ۴۰ تشکل از سال گذشته تا کنون مجوز فعالیت در این استان دریافت کرده‌اند.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی به روزرسانی بانک اطلاعات سمن‌ها را از برنامه‌های استانداری این استان عنوان کرد و گفت: ۱۹ تشکل استان به‌دلیل عدم فعالیت و در راستای به روز آوری اطلاعات سمن‌ها در استان منحل شده‌اند.
سجادی ادامه داد: تهیه سامانه سحام (سامانه حمایت از مددجویان) از دیگر برنامه‌های دفتر اجتماعی استانداری مرکزی است و تاکنون اطلاعات ۱۴ تشکل در این سامانه ثبت شده‌ است.
وی افزود: اطلاعات خیریه‌ها و مددجویان برای هدفمند شدن خدمات سمن‌ها و ارایه خدمت به مددجویان در این سامانه ثبت شده‌ا ست.

استان مرکزی با دارا بودن ۱۲ شهرستان دارای بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =