امام جمعه بجنورد: چشم‌ جهان عزاداری محرم را رصد می‌کند

بجنورد - ایرنا- نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد گفت: دوربین‌های بین‌المللی آیین‌های عزاداری محرم امسال را رصد می‌کنند و ما باید این مراسم را هوشمندانه و به‌دور از هرگونه بی‌مبالاتی بهداشتی برگزار کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی روز شنبه در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا اظهار داشت: البته پس از شیوع ویروس کرونا زندگی‌ها تغییر کرده و اکنون تمامی برنامه های اجتماعی نیز به صورتی متفاوت برگزار می شود.
وی اظهار داشت: بر این اساس امسال باید آیین های تاسوعا و عاشورا نیز متفاوت برگزار شود و عزاداری های حسینی به جلوه ای از رفتار هوشمندانه و قانونمدارانه تبدیل شود، به گونه ای که هم عاشورا را داشته باشیم و هم سلامت خود و دیگران را حفظ کنیم.
وی افزود: متدین واقعی کسی است که همه مسائل و پروتکل های بهداشتی را رعایت کند و باید مراقبت شود که برخی از آیین عزاداری حضرت اباعبدالله سوء استفاده نکرده و دین و اعتقادات را نزد دیگران بدنام نسازد.

پرهیز خانواده‌ها از تجمع در محل برگزاری کنکور

رییس دانشگاه بجنورد نیز تاکید کرد: با توجه به شرایط خاص بهداشتی و احتمال انتقال ویروس کرونا، خانواده ها باید از حضور متراکم و تجمع در محل برگزاری آزمون ورودی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی پرهیز کنند.

احمد محقر اظهار داشت: آزمون سراسری کنکور در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه، جمعه و شنبه همزمان با سراسر کشور در استان خراسان شمالی برگزار خواهد شد.

وی افزود: در خراسان شمالی در مرکز استان دانشگاه های بجنورد، آزاد اسلامی و پیام نور میزبان برگزاری این آزمون خواهند بود و در شهرستان ها نیز این آزمون با محوریت مکان هایی که آموزش و پرورش تعیین کرده، برگزار خواهد شد.

وی شمار داوطلبان امسال دانشگاهها در استان را ۱۷ هزار و ۱۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: این تعداد شامل هفت هزار و ۱۲۲ داوطلب پسر و ۱۰ هزار و ۸۷ داوطلب دختر می شود.

خراسان شمالی رتبه دوم کشور در کاهش جمعیت کیفری

رییسکل دادگستری خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: این استان در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

حجت الاسلام اسدالله جعفری اظهار داشت: اداره کل زندان های استان در اعطای مرخصی به زندانیانی که شرایط لازم را برای استفاده از این مرخصی در دوران کرونا داشتند، خوب عمل کرد و البته زندانیان جرایم خاص و پرخطر مشمول این مرخصی نمی شدند.
 وی با بیان اینکه طبق دستورالعمل، در این ایام زندان ها باید خلوت می شد، افزود: مساله زندان و سلامت زندانیان بسیار حساس است و در این راستا برای مقابله با ویروس کرونا به حضور گروه‌هایی از کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی در زندان ها نیاز است که انتظار داریم گروه هایی را در اداره کل زندان ها مستقر کرده و یا به صورت ساعتی در حوزه بهداشت و درمان، اداره کل زندان ها را یاری برساند.

وی با بیان اینکه زندان برخلاف دیگر مراکز تعطیل‌بردار نیست، گفت: البته برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا تمام تمهیدات لازم اندیشیده شده و رعایت مسایل بهداشتی با وسواس تمام در فضای زندان صورت گرفته است.
به دنبال شیوع ویروس کرونا از اسفندماه گذشته ۵۶ درصد زندانیان خراسان شمالی که شرایط ترخیص داشتند، برای کاهش شمار زندانیان و پیشگیری از ابتلا به بیماری به مرخصی فرستاده شدند.
در هر یک از شهرستان‌های بجنورد، شیروان و اسفراین یک زندان وجود دارد و یک کانون اصلاح و تربیت و یک بازداشتگاه نیز در بجنورد دایر است.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی چند هفته ای است که در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =