شالیکاران آستارا برای پیشگیری از کرونا محصول را مکانیزه برداشت کنند

آستارا - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی آستارا گفت: تجمع شالیکاران در شالیزارها برای برداشت دستی برنج، مغایر با توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع کروناست و برداشت مکانیزه محصول را در اولویت قرار دهند.

ایرج شیارکار روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: رعایت فاصله ۲ متری هنگام برداشت دستی برنج ضروری است و کشاورزان، حین صرف غذا به هم نزدیک نشوند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

وی بیان کرد: در سال گذشته ۲ هزار و ۲۶ هکتار از شالیزارها با استفاده از حدود ۵۰ دستگاه دروگر برداشت شد و پیش بینی می شود امسال با توجه به شیوع کرونا، این نوع برداشت افزایش یابد.

 مدیر جهاد کشاورزی آستارا گفت: تا چهارشنبه هفته جاری شرایط جوی برای برداشت برنج مساعد نیست اما کشاورزان برای جلوگیری از ترافیک در اواسط شهریور، از تاخیر در برداشت خودداری و قبل و بعد از استفاده از داس و ماشین آلات کشاورزی و هنگام تردد در انبار، از محلول ضدعفونی استفاده کنند.

ویروس کرونا بیش از ۲۰۰ کشور دنیا را درگیر خود کرده و هر گونه تجمع، احتمال شیوع ویروس آن را در پی دارد و کار دسته جمعی کشاورزان نیز از این قاعده مستثنا نیست.

 ۶ هزار بهره بردار کشاورزی که اغلب شالیکار هستند، در آستارا به کشت و زرع مشغول هستند و در سال گذشته ۱۴ هزار و ۹۰۰ تن شلتوک برداشت و هشت هزار و ۲۰۰ تن برنج تولید کرده بودند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha