امکان تحصیل به عنوان رشته دوم در گرایش‌های هنری دانشگاه فرشچیان فراهم شد

تهران- ایرنا- معاون علمی و هنری دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد محمود فرشچیان از فراهم شدن امکان تحصیل دانشجویان دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه‌های کشور در گرایش‌های هنری به عنوان رشته دوم در صورت کسب شرایط لازم سخن گفت.

میثم یزدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: واحد استاد فرشچیان دانشگاه آزاد برای ترم تحصیلی جدید ۱۴۰۰-۱۳۹۹ این امکان را فرهم کرده تا دانشجویان حین تحصیل یا پس از فارغ التحصیلی در رشته های هنری تحصیل کنند.

وی ادامه داد: ترم تحصیلی جدید دانشگاه فرشچیان برای دانشجویان ورود دوره های قبلی، ۱۵ شهریور ماه و کلاس های دانشجویان تازه ورود به طور رسمی از ۱۵ مهر ماه و به صورت مجازی آغاز می شود.

یزدی در توضیح کلاس های عملی گفت: به دلیل شیوع بیماری کرونا برنامه ریزی شده است که در ترم نخست سال تحصیلی جدید دروس نظری به صورت آنلاین ارائه شود تا برای برگزاری کلاس های عملی برنامه ریزی لازم در راستای حفظ سلامت دانشجویان انجام شود.

 ارائه رشته‌های جدید و نحوه پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی

معاون علمی و هنری دانشگاه استاد فرشچیان در خصوص جذب دانشجویان بر اساس سوابق تحصیلی گفت: این واحد دانشگاهی در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ (در دفترچه انتخاب رشته با کد ۸۸۰) و با بهره‌گیری از روش استاد شاگردی و تمرکز بر هنر اسلامی و ایرانی بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می‌پذیرد.

یزدی عنوان کرد: برای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی، سوابق هنری و مدارک دانشجویان پس از ثبت نام بررسی و برای مصاحبه دعوت می شوند. سپس بعد از پذیرفته شدن ترم تحصیلی آنها آغاز می شود.

وی افزود: تسهیلات در نظر گرفته شده برای دانشجویان، شامل وام‌های مرسوم در دانشگاه آزاد اسلامی است که تمام واحدها به دانشجویان دارای شرایط اعطا می‌کنند. همچنین تخفیف شهریه ویژه برای هنرمندان دارای نشان‌های درجه سه هنری یا برگزیدگان جشنواره‌های ملی و بین‌المللی لحاظ می‌شود.

یزدی اظهار داشت: این امکان وجود دارد که کسی که از طریق سوابق تحصیلی در رشته های دانشگاه وارد می شود، در رشته ای که پذیرفته شده نیز جذب شود، دانشجویان می توانند در رشته های معماری داخلی، صنایع دستی و نقاشی با رویکرد نقاشی ایرانی، فرش و معماری داخلی جذب شوند. همچنین تخفیف هایی توسط نهادهای آموزشی و تولیدی در نظر گرفته شده که پس از بررسی شرایط داوطلب، وی می تواند از آن تسهیلات بهره گیرد.

وی گفت: این امکان وجود دارد که کسی که از طریق سوابق تحصیلی در رشته های دانشگاه پذیرفته می شود،  چنانچه در آزمون سراسری در رشته محل دیگری پذیرفته شود امکان ادامه تحصیل در رشته جدید را خواهد داشت. داوطلبین می توانند رشته های معماری داخلی، صنایع دستی و نقاشی با رویکرد نقاشی ایرانی، و فرش را در واحد استاد فرشچیان برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

یزدی ادامه داد: در نظر داریم برای سال آینده یا ترم بهمن ۴۰-۹۹ در صورت اخذ مجوز از وزارت علوم رشته های جدید مثل نمایش ایرانی، موسیقی و خوشنویسی را نیز در دانشگاه ارائه کنیم.

یزدی در توضیح شیوه استاد-شاگردی گفت: در این شیوه بحث انتخاب هم توسط استاد و هم توسط شاگرد مطرح است.در این شیوه دروس کارگاهی و عملی توسط اساتید صاحب نام ارائه می شود و دانشجو در سبک و سیاق هنری و حرفه ای اساتید پرورش می یابد. در مقطع کارشناسی تمرکز بر طراحی و واحدهای کارگاهی تحت نظارت و راهبری اساتید برجسته و دارای نشان درجه یک هنری به صورت تخصصی اجرا می شود.

کارآفرینی در حوزه هنر با استفاده از استارتاپ‌ها

معاون علمی و هنری دانشگاه آزاد اسلامی واحد هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان گفت: وضعیت بازار کار رشته های هنر بستگی به هنرجویان و چگونگی ورود آنها به چرخه عرضه و فروش آثار هنری دارد. در رشته های هنرهای معاصر برای فروش محصولات گالری ها و حراجی ها وجود دارد اما هنرهای سنتی و بومی فرآیند و اکوسیستم متفاوتی داشته اند. این هنرها در قدیم از کارگاه ها، و حجره ها برخاسته اند، فلذا باید تجربه آموزش های کارگاهی و سنتی در دنیای معاصر به روز شده و از آن به نحو احسن استفاده نمود.

یزدی ادامه داد: از این رو واحد دانشگاهی استاد فرشچیان در نظر داردکه قابلیت های آموزشی، تولیدی، هنری و تجاری حوزه هنر معاصر و سنتی را تلفیق کند و با ایجاد توانمندی در هنرجویان و استفاده از روش های جدید کارآفرینی مثل استارتاپ ها و شتاب دهنده ها، و همچنین فضای سراهای نوآوری دانشگاه و شرکت های دانش بنیان بسترهای خوداشتغالی و کارآفرینی هنرجویان واحد استاد فرشچیان را فراهم سازد.

وی ادامه داد: از این رو با استفاده از تجربه هایی که در احداث کارگاه های سنتی وجود دارد، دانشجو آموزش می بیند و می تواند وارد بازار کار حرفه ای شود. همچنین واحد دانشگاهی استاد فرشچیان با برگزاری نمایشگاه هنرجویان خود در فضاهای هنری مطرح داخلی و خارجی زمینه های رشد و مطرح شدن دانشجویان را به عنوان هنرمندان آینده فراهم می سازد.

یزدی خاطر نشان کرد: با انجام این مراحل هنرمندان دانش آموخته واحد استاد فرشچیان صاحب تجربه و دانش کافی می شوند و دانش سنتی آنها همسو با توانمندی هایی که دانشگاه های نسل سوم برای دانشجویان خود مهیا می کنند از آنها هنرمندان کارآفرین و صاحب سبک می سازد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =