۲۵ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۰۵
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83908392
۱ نفر

برچسب‌ها

سامانه یکپارچه معاملات املاک یزد رونمایی شد

یزد- ایرنا- سامانه یکپارچه معاملات املاک یزد روز شنبه در مراسمی با عنوان "سیما" رونمایی و فعالیت خود را آغاز کرد .

به گزارش ایرنا، رییس کل دادگستری استان یزد گفت: با هدف صیانت از سرمایه گزاری مردم، جلوگیری از سودجویی، تأمین امنیت اقتصادی و سامان‌دهی معاملات زمین و مسکن، سامانه سیما طراحی و رونمایی شد.

غلامعلی دهشیری در این آیین افزود: این سامانه با مشخص نمودن و احصاء بنگاه‌های مشاور املاک مجاز، بارگزاری نمونه فرم های استاندارد پیش نویس قراردادها، معرفی کارشناسان رسمی مجاز به قیمت گذاری و اعلام اطلاعات املاکی که خرید و فروش آن ممنوع و غیر مجاز است، معاملات مردم در امور مسکن را سامان دهی و از ورود ضرر به آنان پیشگیری می کند.

این مسوول ادامه داد: قید شرط داوری در صورت اختلاف بین طرفین، لینک بودن با کانون سردفتران جهت ثبت رسمی معاملات، درج حداکثر سقف قیمت اراضی با لحاظ داده مکانی، امکان استعلام مشاور املاک از وضعیت املاک بازداشتی در دفتر املاک قبل از معامله، اطلاع از افراد ممنوع المعامله و تأکید بر محرمانگی اطلاعات معاملاتی مردم، شرایط خوبی را برای تضمین سلامت معاملات و جلوگیری از وقوع بسیاری از جرایم و ورود ضرر و زیان به مردم  و سودجویی  را مهیا می کند.

دهشیری،  اعتبار بخشی به اسناد رسمی و توسعه و تسهیل استفاده از سند رسمی را از اهداف این طرح برشمرد و گفت: با اقداماتی مانند توسعه دفاتر اسناد رسمی در سطح کشور و کاهش و متناسب سازی تعرفه ها و ایجاد زیرساخت های لازم و ایجاد ارتباط سیستمی میان بنگاه های املاک با دفاتر اسناد رسمی و همچنین بهره گیری از نظام تشویق و تنبیه، بحث ساماندهی بنگاه های مشاور املاک پیگیری و دنبال می شود.

وی با بیان اینکه بخشی از سرمایه‌های سرگردان مردم به حوزه بازار زمین و مسکن سرازیر شده اظهار داشت: گرانی های بی ضابطه و غیر واقعی و مطالبه گری مردم از دستگاه قضا باعث ورود دستگاه قضایی استان بامحوریت دادستان های حوزه قضایی با همکاری پلیس اماکن و اطلاعات سپاه شد و با همراهی معاون عمرانی استاندار و اتحادیه بنگاه املاک و ادارات و مجموعه‌های مرتبط با اتخاذ تدابیر مناسب، کار سامان دهی زمین و مسکن صورت گرفت.

رییس کل دادگسری یزدی افزود: این طرح در سه گام برنامه ریزی شد که گام اول مستند سازی و جمع آوری اطلاعات از شرایط حاکم بر این بازار بود، گام دوم کنترل و ساماندهی مشاورین بنگاه های املاک و نظارت بر قیمت گذاری حوزه زمین و مسکن بود که چندین جلسه تخصصی برگزار و دو کمیسیون جهت پیگیری تا حصول نتیجه تشکیل شد.

دهشیری یادآور شد: مردم با توجه به ورود دستگاه قضا در راستای کنترل و مهار تورم قیمت زمین، یاریگر دستگاه قضا باشند و معاملات خود را در این سامانه بدون دغدغه و استرس از امکان بروز مشکلات ثبتی و جرایم متعدد در حوزه زمین و مسکن ثبت کنند. 

همچنین دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان با بیان اینکه سامانه سیما به مروز زمان به روز و امکانات آن اضافه خواهد شد گفت: پشتوانه اصلی سامانه «سیما» حمایت های مردمی و صنف مشاورین املاک است.

محمد رضا حدادزاده افزود: اطلاعات این سامانه و امکانات مختلف جهت تسهیل در انجام معامله ای سالم به صورت مستمر در این سامانه اضافه می شود و در بازرسی های از مشاورین املاک ثبت معاملات در این سامانه مورد رصد قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به نقش مردم در کاهش تخلفات حوزه زمین و مسکن و همچنین مهار تورم در این حوزه اضافه کرد:  اگر افراد اعم از مردم، مشاورین املاک و کارشناسان در انجام معاملات خود انتظار حمایت حداکثری قضائی دارند باید از این سامانه حمایت کنند.

این مسوول گفت: اگر چه دستگاه قضا موظف به ارائه خدمت به همه می باشد اما در ارائه خدمات خود دارای یک حداقل و حداکثر هایی می باشد که ارائه سقف حمایت های دستگاه قضا پس از این تنها شامل معاملاتی خواهد بود که در سامانه سیما به ثبت رسیده باشند.

حدادزاده افزود: استعلام از طریق این سامانه از ویژگی‌های شاخص آن است که در کاهش ترددها به اداره ثبت اسناد و املاک  و انجام معامله سالم موثر خواهد بود.

استان یزد بیش از یک هزار و ۵۰۰ بنگاه املاک دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =