تشدید درگیری‌ها میان نیروهای تحت حمایت ریاض و ابوظبی در یمن

تهران-ایرنا-آخرین خبرها حاکی از آغاز دوباره درگیری ها و تبادل آتش میان نیروهای دولت مستعفی یمن مورد حمایت ریاض و نیروهای شورای انتقالی جنوب مورد حمایت ابوظبی در استان ابین یمن حکایت دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری روسیاالیوم،‌ درگیری‌ها و گلوله‌باران متبادل میان نیروهای دولت مستعفی و شورای انتقالی جنوب امروز (شنبه) آغاز شد.

این درگیری‌ها در حالی از سرگرفته شده که کمیته نظامی سعودی ناظر بر برقراری آتش‌بس میان دو طرف طبق توافق ریاض، وارد جنوب یمن شده است.

این کمیته به تازگی وارد عدن شده در حالی که نیروهای دو طرف روز پنجشنبه گذشته تجهیزات و نیروهای نظامی خود را برای درگیری‌های بیشتر به جبهه‌های نبرد زنجبار و شقره در استان ابین اعزام کردند. ‌

این در حالی است که روز چهارشنبه و به دنبال از سرگیری درگیری‌های جدید میان نیروهای دولت مستعفی و نیروهای متحد امارات در استان ابین، رایزنی‌ها با نظارت عربستان و در راستای اجرای توافق ریاض در هتل ریتز کارلتون آغاز شد.

این رایزنی‌ها برای تشکیل دولت توافقی با مشارکت طرفین را از سرگرفته شده است.

در همین حال محمد آل جابر سفیر عربستان در یمن از آغاز خروج نیروهای نظامی از شهر عدن و تفکیک میان نیروهای دولت مستعفی و شورای انتقالی جنوب در استان ابین خبر داد.

آل جابر در صفحه توئیتر خود نوشت: به منظور تسریع در اجرای توافق ریاض،‌ با هماهنگی و نظارت عربستان،‌ نیروهای نظامی از عدن خارج می‌شود و نیروهای دولت مستعفی و نظامیان وابسته به شورای انتقالی جنوب از هم تفکیک می‌شوند.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری عیدروس الزبیدی استاندار پیشین عدن توسط منصور هادی و با حمایت ابوظبی تشکیل و هدف آن استقلال مجدد بخش جنوبی یمن اعلام شد.

شورای انتقالی جنوب از اواسط اردیبهشت در استان‌های جنوبی یمن به مرکزیت شهر عدن، دولت خودمختار اعلام کرد که با مخالفت جامعه جهانی مواجه شد.

در آبان‌ماه ۹۸ با میانجیگری سعودی‌ها، توافقی میان شورای انتقالی جنوب و دولت مستعفی یمن در عربستان امضا شد که به توافق ریاض شهرت یافت.

از مهم‌ترین بندهای توافق ریاض، استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن در مدت ۷ هفته، متمرکز شدن نیروهای نظامی زیر نظر وزارتخانه‌های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصارالله زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =