روسیه: آمریکا آموخت که قطعنامه‌های شورای امنیت لازم الاجراست

مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای با تاکید بر حمایت از برجام و انتقاد از خروج آمریکا از این توافق بین المللی و عدم اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ تصریح کرد: نتایج رای گیری درباره ایران به آمریکا آموخت که قطعنامه های شورای امنیت را باید اجرا کرد.

وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه در بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی آن منتشر شد با اشاره به رای گیری روز گذشته در مورد قطعنامه ضدایرانی پیشنهادی آمریکا گفت: حداکثر تلاش را برای جلوگیری از استفاده ابزاری آمریکا از قوانین بین المللی بکار می گیریم.

روز ۱۴ اوت نتایج رای گیری در شورای امنیت درباره پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای برقراری ممنوعیت نامحدود تجارت تسلیحات ایران معلوم شد و این پیش نویس در شورای امنیت رد شد.

 در بیانیه آمده است: مبتکران این پیش نویس قطعنامه از قبل اطلاع داشتند که این ایده آنها حمایت نخواهد شد. هیچ دلیلی برای تحریم تسلیحاتی ایران وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران، دیروز نتوانست از سد شورای امنیت سازمان ملل متحد بگذرد و شکستی دیگر را در دفتر دیپلماسی زورگویانه آمریکا به ثبت رساند.

رای گیری انجام شده با  ۱۱ رای ممتنع، ۲ موافق(آمریکا و جمهوری دومنیکن)و ۲ مخالف شکست خورد.

وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه می گوید: سیاست آمریکا برای کارشکنی در اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و نابودی برجام ویژه حل و فصل برنامه هسته ای ایران، سبب ناخوشایندی کشورهای جهان شده است. با این حال آمریکا تصمیم به اقدام در این زمینه گرفت.

 «نتایج رای گیری برای شرکای آمریکایی یادآوری این واقعیت بود که قوانین بین المللی وجود دارد و قطعنامه های شورای امنیت ازجمله قطعنامه ای که برای تایید برجام صادر شده است را باید همه کشورها ازجمله آمریکا اجرا کنند و این گونه نباشد که فقط بخشی از آن را که مورد قبول باشد اجرا کنند.» 

در بیانیه گفته شده است: به نوبه خود حداکثر تلاش ها را بکار می گیریم که اجازه ندهیم آمریکا از قوانین بین المللی که ارکان نظام جهانی را تشکیل می دهد، استفاده ابزاری کند.

وزارت خارجه روسیه می گوید: برای ما همکاری در شورای امنیت سازمان ملل برخورد احساسات بلندپروازانه نیست بلکه کار مشترک با درک مسئولیت به منظور حفظ و تقویت صلح و امنیت  جهانی است. هدف گیری آمریکا برای پیشبرد تحریم تسلیحاتی ایران با این هدف هیچ وجه مشترکی ندارد.

در بیانیه آمده است: شکست پیش نویس قطعنامه آمریکایی یک بار دیگر به وضوح این واقعیت را تایید می کند که مسیر برای حل و فصل و اختلافات و ایرادهای متقابل انباشته شده در منطقه خلیج فارس از بکارگیری شیوه های فشار و زور و سیاه نمایی ایران عبور نمی کند. 

«باید تلاش ها را برای یافتن راه حل های موثر چندجانبه با مشارکت همه کشورهای ذیربط و شورای امنیت سازمان ملل و ایران و همسایگان آن متمرکز کرد. این گونه راه حل ها می توانند  ارکان محکم امنیت جمعی در منطقه خلیج فارس را بنا کنند که منطقه به آن نیاز دارد.»

وزارت خارجه روسیه در ادامه با تاکید بر ضرورت اتخاذ چنین رویکردی برای تامین امنیت خلیج فارس خاطرنشان کرده است: نه فقط کشورهایی که در منطقه و در همسایگی یکدیگر بسر می برند، به این اقدامات برای خروج از بحران و پایان دادن به مناقشه ها علاقه مند هستند بلکه این هدف و وظیفه جامعه جهانی است زیرا اوضاع منطقه خلیج فارس بر شکل گیری شرایط ژئوپلیتیکی تاثیر قابل توجه دارد. 

«به همین دلیل حفظ و ادامه اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از سوی همه طرف ها بسیار اهمیت دارد.»  

 در ادامه بیانیه آمده است: پیشنهاد دیروز ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو شورای امنیت با مشارکت سران ایران و المان، دعوت به آغاز گفت وگوهای مشروح و همکاری سازنده در این راستای مورد نیاز برای همه است. امیدواریم که از این پیشنهاد حمایت گسترده شود و تحقق یابد. نباید تعلل کرد. 

رییس جمهوری روسیه روز جمعه با اعلام حمایت کشورش از برجام، خواستار برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت به صورت آنلاین با مشارکت ایران و آلمان شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =