استاد بنگلادشی: بحث درباره حقوق فلسطینیان در توافق امارات یک پوشش است

تهران - ایرنا - استاد روابط بین‌الملل دانشگاه داکا بنگلادش با بیان اینکه تعدادی از کشورهای عربی در نقض حقوق فلسطینیان نقش داشته اند تاکید کرد هرگونه بحثی از حقوق فلسطینیان در توافق‌نامه عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی صرفا یک پوشش است.

به گزارش ایرنا، تارنمای بیزنس‌استاندارد بنگلادش نوشت برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ، توافق امارات و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک یک پیشرفت عظیم بین دو دوست بزرگ  آمریکا است. این توافق در زمانی مطرح شد که انتخابات آمریکا در راه است و آینده ترامپ چندان روشن نیست. 

درادامه این مطلب به نقل از بیانیه مشترک امریکا،امارات و رژیم صهیونیستی اضافه شده است  "اسرائیل اعلام حاکمیت بر مناطق اشغال شده کرانه باختری را به حالت تعلیق در خواهد آورد" . محمد بن زاید ولیعهد امارات در توییتی اعلام کرد:" توافقی به دست آمده تا انضمام زمین‌های بیشتر فلسطینی را متوقف سازد" و دو کشور نقشه‌راهی برای ایجاد رابطه دوجانبه تهیه می‌کنند.

این بدان معنی است که اسرائیل ضمیمه‌سازی غیرقانونی را در ازای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با امارات متوقف خواهد کرد. اما تعجب‌آور نبود که بلافاصله پس از این "توافق تاریخی" ، نتانیاهو در بیت‌المقدس گفت که هیچ تغییری در برنامه او برای تعمیم حاکمیت ادعایی این رژیم(ضمیمه‌سازی) در هماهنگی کامل با آمریکا ایجاد نشده است. نتانیاهو از اسامی تورات برای نام بردن از کرانه باختری استفاده کرد و وعده داد که طرح ضمیمه‌سازی همچنان مطرح است.

به گفته "امتیاز احمد" استاد برجسته روابط بین‌الملل در دانشگاه داکا ،‌با توجه به سیاست‌های پادشاهی‌های خاورمیانه و حاکمان آنها ، این توافق جدید اسرائیل – امارات "به هیچ وجه ما را شگفت زده نمی‌کند" . وی افزود: هرچند چنین توافق‌هایی را به عنوان تلاشی برای توقف ضمیمه‌سازی اسرائیل مطرح می‌کنند اما این صرفا بخشی از سیاست‌های همیشگی آنها است. 

او اعتقاد دارد که روابط بین اسرائیل ، امارات و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه حتی عربستان سعودی پیش از این نیز پشت پرده برقرار بوده است. به گفته وی، آنها این روابط را علنی نمی‌کنند زیرا مطمئن نیستند که مردم چگونه واکنش نشان خواهند داد.

استاد احمد بحث درباره حقوق فلسطینیان یا جملات مندرج در توافق‌نامه درباره توقف ضمیمه‌سازی را صرفا یک پوشش دانست و اضافه کرد حکام خلیج فارس همواره بطور پنهانی با اسرائیل روابط داشته اند و در مصائب مردم فلسطین نقش دارند .

وی در خصوص پیروی دیگر کشورهای عربی از توافق امارات تصریح کرد امارات کشور کوچکی است که برای محافظت از خود به امریکا و اسرائیل نیاز دارد و تبعات این تصمیم امارات در آینده مشخص می شود.

این استاد دانشگاه در عین حال پیش بینی کرد در صورتی که بایدن رئیس جمهوری امریکا شود،  وضعیت تغییر خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =