مدیرکل میراث کرمان: تعیین حریم قبه سبز به پایان رسید

کرمان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان از پایان یافتن گمانه زنی و تعیین عرصه و حریم بنای تاریخی قبه سبز در شهر کرمان خبر داد.

به گزارش ایرنا ، فریدون فعالی روز شنبه در جمع خبرنگاران  افزود: عملیات گمانه زنی قبه سبز به منظور حفاظت و صیانت از این اثر تاریخی، شناخت گستره واقعی و همچنین تعیین عرصه و تدوین نقشه گستردگی آن و در نهایت ساماندهی بنای مذکور به عنوان یک سایت موزه از ۲ ماه قبل آغاز شده بود.

وی اظهار داشت: این بنای تاریخی براساس منابع مکتوب در دوران قراختاییان مرکز علمی بوده و تعدادی از حکام در محل بنای گنبدی(قبه سبز) مدفون شده اند و در دوره قاجاریه نیز به تکیه مذهبی تغییر کاربری داده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان تصریح کرد: برپایه گمانه زنی و شواهد به دست آمده هسته اصلی این مجموعه شناسایی و محدوده ای برای تعیین عرصه آن پیشنهاد شده است.

وی گفت: برای ادامه کاوش و شناسایی پلان معماری این بنای تاریخی باید منازل مسکونی موجود در این محدوده تملک و آزاد سازی شود.

فعالی افزود: عملیات مذکور با اخذ مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی و به سرپرستی رضا ریاحیان و همکاری شهرداری کرمان انجام شده است.

قبه سبز یکی از بناهای تاریخی کرمان است که سابقه آن به دوره حاکمیت قراختاییان در حدود ۷۸۰ سال پیش می‌رسد.  

این بنای زیبا یک مجموعه فرهنگی کامل شامل دارالشفا، مسجد و بازار بوده که در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =