۲۵ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۴۲
کد خبرنگار: 2923
کد خبر: 83908059
۰ نفر

برچسب‌ها

۵۸ هزار تبعه خارجی در خراسان رضوی تحصیل می کنند

مشهد- ایرنا- مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی گفت: در حال حاضر ۵۸ هزار دانش آموز از اتباع خارجی در قالب دو هزار کلاس درس در مقاطع مختلف تحصیلی استان مشغول به تحصیل هستند.

محمد تقی هاشمی روز شنبه در سفر به تایباد و بازدید از روند خروج اتباع خارجی از مرز دوغارون به سمت کشور افغانستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد دانش آموز در قالب طرحی مشترک با آموزش و پرورش در مدارس مختلف استان و در کنار سایر دانش آموزان ایرانی مشغول به تحصیل هستند.

وی ادامه داد: در پی فرمایشان و منویات مقام معظم رهبری مبنی بر ثبت نام رایگان دانش آموزان اتباع خارجی و فراگیری علم و دانش از سوی این افراد، ۱۶ هزار دانش آموز که طی چند سال گذشته به صورت غیر قانونی وارد کشور شده اند نیز در فضاهای آموزشی استان مشغول به تحصیل و فراگیری رشته های مختلف هستند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی گفت: در حال حاضر ۶ هزار نفر از اتباع خارجی در دانشگاههای استان در مقاطع مختلف دانشگاهی و افزون بر پنج هزار طلبه شیعه و اهل سنت از اتباع خارجی در حوزه های علمیه استان در سطوح مختلف حوزوی مشغول به تحصیل هستند.

هاشمی افزود: کمبود فضاهای آموزشی یکی از مهمترین معضلات حوزه آموزشی برای اتباع خارجی خراسان رضوی است که در این باره از سوی سازمانهای بین المللی اقدامات خوبی انجام که در سالهای آینده به ثمر خواهد نشست.

وی به حوزه اشتغال اتباع خارجی در خراسان رضوی اشاره کرد و ادامه داد: ۶۰ درصد از توان صادراتی استان خراسان رضوی از آن اتباع خارجی مجاز استان است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی با بیان این که ۱۰ درصد از اتباع خارجی استان از اقشار آسیب پذیر هستند گفت: در سال جاری ۱۸ هزار نفر از اتباع خارجی آسیب پذیر تحت پوشش بیمه های مختلف قرار گرفته اند که در این ارتباط افزون بر ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

هاشمی افزود: در حال حاضر ۳۳ هزار نفر تبعه خارجی در خراسان رضوی از افراد آسیب پذیر شناسایی و چ۲۷ هزار و ۲۰۰ نفر از آنها تاکنون بیمه شده اند.

هم‌اینک ۳۲۰ هزار پناهنده و مهاجر در خراسان رضوی حضور دارند و بر این اساس این استان دومین استان در ایران از حیث جمعیت پناهندگان و مهاجران خارجی است.

شهرستان تایباد در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =