فرماندار شاهرود: مردم برای رعایت موازین بهداشتی در عزاداری‌ها توجیه شوند

شاهرود – ایرنا – فرماندار شاهرود با بیان اینکه اطلاع رسانی و اقناع مردم برای رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در برگزاری آیین های عزاداری ضروری است، گفت : اداره تبلیغات اسلامی با هماهنگی بخشداران، دهیاران و شوراها این کار مهم را به سرعت انجام دهند.

به گزارش ایرنا، نادر فخری روز شنبه در نشست توجیهی اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی آیین عزاداری محرم و صفر که با حضور شهرداران، بخشداران و دهیاران این شهرستان برگزار شد، افزود: شهرستان شاهرود از لحاظ شیوع ویروس کرونا در شرایط مطلوبی قرار ندارد و این امر برای نیروهای بخش درمان نگران کننده است.

وی با بیان اینکه ملت ایران هم اکنون در ۲ جبهه مبارزه با ویروس کرونا و تحریم های ناجوانمردانه قرار دارند ، تصریح کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون به اقتصاد کشور آسیب های زیادی زده شده که دشمنان از این فرصت برای تخریب نظام استفاده کرده و سعی در ایجاد نارضایتی بین مردم می کنند تا به اهداف شوم خود برسند.

فخری حضور میدانی و به موقع مسوولان را موجب خنثی شدن توطئه دشمنان خواند و ابراز داشت: در شهرستان باید مسوولان با همکاری و همدلی و توکل به خدا در برطرف کردن مشکلات همت کنند.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در باره برگزاری آیین های محرم و صفر و  تبعیت ایشان از تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا، اظهار داشت: رهبری امنیت و سلامتی مردم را در اولویت قرار داده و رعایت شیوه نامه های بهداشتی را الزامی خواندند.

فرماندار شاهرود ادامه داد: ستاد ملی مبارزه با کرونا دستورالعمل های کلی را ابلاغ کرده اما بومی سازی و تصمیم گیری را بر عهده کارگروه‌های استانی و شهرستانی قرار داده است.

عزاداری در فضای سربسته ممنوع است

معاون استاندار سمنان با بیان اینکه برگزاری آیین ها می بایست در فضای باز انجام شود ، افزود: استفاده از ماسک، رعایت فاصله هر نفر به اندازه ۲ متر از هر طرف، برگزاری مراسم در بازه زمانی یک ساعته و پذیرایی نشدن عزاداران از تصمیم های گرفته شده در کارگروه شهرستان است.

فخری استفاده از فضاهای باز ورزشی، آموزشی و اداری به جای مسجدها و تکیه های سربسته با نظر اداره تبلیغات اسلامی و اوقاف را مجاز خواند و ابراز داشت: تصمیم گیری در رابطه با مکان عزاداری با اداره اوقاف و ارائه مجوز به هیات ها و اطلاع رسانی با اداره تبلیغات اسلامی است، مسوولانی که در اجرای دستورالعمل ها کوتاهی کنند به مراجع قضایی معرفی می شوند.

امسال تبلیغات محیطی متفاوت تری خواهیم داشت

به گفته وی محرم و صفر امسال می بایست تبلیغات محیطی و فضاسازی متفاوت تری نسبت به سال گذشته انجام شود و همه شهرداران، اصناف، دستگاه های اجرایی و شهروندان در این امر مشارکت جدی تری داشته باشند.

وی با بیان اینکه کادر بیمارستانی نگران افزایش بیماران بعد از ماه محرم و صفر هستند، افزود: هدف از ایجاد این دستورالعمل ها حفظ سلامتی شهروندان است و با توجه به وضعیت شهرستان از لحاظ شیوع ویروس کرونا می بایست همگی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرده و شرایط را به وضع عادی بازگردانیم.

منطقه گردشگری آبشار مجن در دهه محرم تعطیل است

فرماندار شاهرود با بیان اینکه منطقه گردشگری آبشار مجن در دهه محرم تعطیل است، تصریح کرد: تفرج گاه ها شهرستان شاهرود در دهه محرم پذیرای مسافران و گردشگران نیست و ورود به این مناطق ممنوع است.

وی ضدعفونی کردن مکان های عزاداری در ۲ نوبت را ضروری خواند و گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با برگزاری نشستی با رسانه ها در تولید محتوی برای شبکه های اجتماعی در این زمینه کوشا باشد.

رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شاهرود هم در این نشست با بیان اینکه برگزاری عزاداری امام حسین (ع)  برای بر طرف کردن نیاز روحی و معنوی ضروری است، افزود: در ماه مبارک رمضان با تدابیری که اندیشیده شد ، هنگام برگزاری آیین ها شهروندان از لحاظ همه گیری این بیماری در امان بودند.

 حجت الاسلام حمید عبداللهیان با بیان اینکه عزادری امام حسین (ع) موجب صیقل دادن روح انسان می شود، تصریح کرد: ارتباط معنوی ایجاد شده در ماه‌های محرم و صفر  ، جامعه را بروز برخی ناهنجاری ها بیمه می کند.

وی خواندن دعا برای دفع بیماری را ضروری خواند اما پیشگیری را مقدمه پذیرش دعا دانست و ابراز داشت: کسی که شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نمی کند نباید توقع رفع بلا با خواندن دعا را داشته باشد.

به گزارش ایرنا، رضا چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود هم  پنجشنبه گذشته در نشست کارگروه برگزاری آیین های محرم که با حضور امام جمعه،  فرماندار ، کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی و برخی از مسوولان شهر شاهرود برگزار شد، مصوبات این کارگروه را برای همه  هیات‌ها و مسجدها الزامیخواند.

وی جابجایی هیات ها و دسته روی برای روز پنجم محرم و آیین نخل گردانی و تعزیه خوانی در شاهرود و تمامی شهرها را هم ممنوع اعلام کرد.

به گفته وی استفاده از ماسک در طول برگزاری آیین ها و توزیع نذورات به صورت  بسته های غذایی خشک و خام و همچنین تهیه لوازم بهداشتی و درمانی بیمارستان ها در قالب کمک مؤمنانه باید انجام شود.

ممنوعیتبرپایی ایستگاه های صلواتی، موکب، خیمه و توزیع نذورات و حضور نیافتن افراد سالخورده و دارای بیماری های زمینه‌ای از دیگر توصیه های رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود است.

پس از گسترش ویروس در روزهای نخست سال ، با تلاش نیروهای درمانی و رعایت مردم منطقه ، حدود ۲ ماه این منطقه در وضعیت سفید قرار داشت ، اما رعایت نکردن دستورالعمل ها موجب شد از  حدود ۲۰ روز پیش این وضعیت به قرمز تبدیل شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =