عاملی:‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی سازوکار جدیدی درباره کنکور در نظر گرفته است

تهران-ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه وعده اصلاح کنکور ۴۰ سال است که به مردم داده می‌شود، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی ساز و کار کارشناسی جدیدی درباره کنکور را فراهم کرده و به جمع‌بندی‌های مهمی رسیده است.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، سید سعیدرضا عاملی روز شنبه درباره مسئله حذف کنکور، اظهارداشت: مسئله کنکور از جمله موضوعاتی است که وعده اصلاح آن نزدیک به ۴۰ است که به مردم داده می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی ساز و کار کارشناسی جدیدی را فراهم کرده و در این دوره شورا به جمع‌بندی‌های مهمی رسیده است.

عاملی اضافه کرد: یکی از ایرادات وارده این است که در حال حاضر سازمان سنجش، به تنهایی کار سنجش و پذیرش دانشجو را انجام می‌دهد در حالی که کشورهای موفق در این زمینه میان سنجش و پذیرش تفکیک قائل می‌شوند و یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های ما تفکیک حوزه سنجش و پذیرش است.

عاملی تأکید کرد: حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری و واگذاری پذیرش به عهده دانشگاه‌ها برنامه دیگری است که در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور دنبال می‌شود.

 وی با بیان اینکه راهبری این مسیر را باید در شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال کنیم، افزود:  قوانینی در زمینه کنکور در مجلس به تصویب رسیده باید در تعامل تنگاتنگ میان شورا و مجلس این مسائل نهایتا تا سال آینده حل و فصل شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به این سوال که آیا بیان این اظهارات به معنای حذف کنکور تا سال آینده است، گفت: نباید از حذف کنکور برای دوره کارشناسی صحبت کرد بلکه باید از اصلاح آن سخن گفت.ما باید مسیری را طی کنیم که اطمینان‌بخش باشد و نباید مسیری دنبال شود که بتوان در آن سلیقه‌ و پارتی بازی کرد.

عاملی یادآور شد: یکی از راهکارها در این شرایط، تنوع بخشی به برگزاری آزمون و برگزاری آن در مقاطع مختلف است تا فشار روحی کمتری به داوطلب وارد شود. ضمن اینکه دانشگاه‌هایی که از رتبه‌های برتری برخوردار هستند باید اختیارات بیشتری در جذب دانشجو برخوردار باشند و بتوانند دانشجو را جذب کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =