آزادگان به نهضت تولید آثار ادبی دفاع مقدس بپیوندند

مشهد- ایرنا- دبیر ستاد اجرایی نهضت تولید آثار ادبی در حوزه دفاع مقدس در خراسان رضوی گفت: آزادگان استان با ثبت خاطرات دوران اسارت خود در تولید این آثار پیشقدم شوند.

جعفر عشقی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این نهضت ادبی پذیرای همه ایثارگران و رزمندگان هستیم و در این خصوص خاطرات آزادگان می‌تواند ارزنده ترین منبع برای تولید آثار ادبی در حوزه دفاع مقدس باشد.

وی ادامه داد: بخشی از خاطرات رزمندگان توسط مجموعه‌های مختلف از جمله اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به صورت تاریخ شفاهی ثبت و ضبط شده است.

دبیر ستاد اجرایی نهضت تولید آثار ادبی در حوزه دفاع مقدس در خراسان رضوی گفت: بخشی نیز توسط  خود آزادگان بصورت خاطرات دوران اسارت نگاشته و منتشر شده است اما بخشی همچنان در قفسه کتابخانه‌های شخصی این عزیزان خاک می‌خورد.

وی افزود: بسیاری از آزادگان فوت شده‌اند و خاطرات خودنگاشت آنان در منازل مانده است، لذا از همه آزادگان و بازماندگانشان می‌خواهیم برای ثبت این رشادتها پیشقدم شوند و آثار خود را برای این جنبش و نهضت رسانه‌ای ارسال کنند.

عشقی ادامه داد: بر اساس توصیه رهبر معظم انقلاب مبنی بر تمرکز بر نشر آثار مرتبط با دفاع مقدس و صد برابر شدن فعالیت‌ها در این زمینه و همزمان با برگزاری کنگره ملی هجده هزار شهید استان خراسان رضوی گام بلند "نهضت تولید آثار ادبی در حوزه دفاع مقدس" را در استان برداشته‌ایم.

وی گفت: حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بهره‌گیری از ظرفیت ادبیات داستانی، شعر و دیگر فنون ادبی، شناسایی و حمایت از تولیدکنندگان و پدیدآورندگان این آثار و گسترش گفتمان "ما قوی هستیم" و "ما می‌توانیم" در تولید آثار ادبی از اهداف این نهضت فرهنگی است.

دبیر ستاد اجرایی نهضت تولید آثار ادبی در حوزه دفاع مقدس در خراسان رضوی فراخوان آثار ادبی را در قالب ادبیّات داستانی (داستان کوتاه و بلند، رُمان؛ داستانک، داستان مینی‌مال، پی‌نما)، ادبیّات نمایشی (نمایش‌نامه و فیلم‌نامه)، خاطره (خودنوشت و دیگرنوشت)، زندگی‌نامه (واقعی و داستانی)، شعر، نیایش و مناجات، نثر ادبی، جبهه‌نوشت (نامه، وصیّت‌نامه، یادداشت روزانه و گزارش) و سفرنامه عنوان کرد.

وی فراخوان آثار برای این نهضت ادبی را از خرداد ماه امسال دانست و افزود: ارسال آثار از طریق پُست به آدرس اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، رایانامۀ adabiyatedefa@gmail.com، ارسال به شناسۀ کاربری adabiyatedefa@ در پیام‌رسان‌های مختلف و مراجعۀ حضوری و تحویل آثار به دبیرخانۀ نهضت یا دفاتر نمایندگی اداره ‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدّس در شهرستان‌های خراسان رضوی انجام می‌شود.

۲۶ مرداد ماه سالروز بازگشت اولین گروه آزادگان به کشور در سال ۱۳۶۹ خورشیدی است.  

۴۳ هزار آزاده در دوران دفاع مقدس از ۶ ماه تا بیش از ۱۰ سال عمر خود را در زندان‌های رژیم بعث عراق سپری کردند و ۵۷۰ نفر از آنان در غربت اسارت به مقام رفیع شهادت رسیدند. در مجموع از این تعدادآزاده سه هزار و ۳۹۵ نفر از افتخارات استان خراسان رضوی به شمار می‌روند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =