رسانه‌های اسپانیایی زبان و دروغ آمریکایی توقیف چهار نفتکش

تهران- ایرنا- رسانه‌های اسپانیایی زبان نوشتند، به دنبال انتشار اولین خبرها از ادعای مصادره چهار نفتکش ایرانی از سوی آمریکا، مقامات ایرانی بلافاصله با تکذیب قاطعانه ارتباط این کشتی‌ها و صاحبان آنها با ایران، آن را دروغی دیگر از دستگاه تبلیغاتی آمریکا برای ایجاد جنگ روانی و با هدف جبران شکست و تحقیر واشنگتن در برابر تهران خواندند.

به گزارش ایرنا،  بخش اسپانیولی شبکه فرانسوی france ۲۴ با انتشار تکذیب قاطعانه این خبر از سوی جمهوری اسلامی ایران به نقل از مقامات ایرانی آن را «دروغی دیگر» از سوی آمریکا عنوان کرد و نوشت: از روز پنجشنبه گذشته که اولین اطلاعات درباره توقیف ادعایی به خبرها پیوست، یعنی یک روز قبل از تایید رسمی توسط ترامپ و وزارت دادگستری آمریکا، دستگاه دیپلماسی ایران ارتباط این کشور را با کشتی‌های مصادره شده به شدت تکذیب کرد.

این رسانه فرانسوی به نقل از «حجت سلطانی» سفیر ایران در کاراکاس عنوان کرد: چهار کشتی حامل بنزین به مقصد ونزوئلا هیچ ارتباطی با ایران ندارد.

شبکه france ۲۴ در ادامه عنوان کرد: سلطانی با تحقیر آنچه که ظاهرا پیروزی کارزار تحریم‌های آمریکایی محسوب می‌شد، اعلام کرد که هیچ یک از کشتی‌ها و صاحبان آن محموله‌ها ایرانی نبودند. این ادعا «دروغی دیگر» و اقدامی در جهت جنگ روانی است که از سوی دستگاه تبلیغاتی آمریکا انجام شده است... ترامپ نمی تواند تحقیر و شکست خود در برابر ایران را با توسل به تبلیغات دروغین جبران کند.

این شبکه فرانسوی در پایان گزارش خود با تاثیرپذیری از مطبوعات آمریکایی، با اشاره به بیشترین کاهش سطح صادرات نفت ونزوئلا، نوشت: ونزوئلا با وجود در اختیار داشتن یکی از عظیم‌ترین ذخایر نفتی جهان توانایی بهره‌گیری از این ذخایر غنی سوخت را برای تامین نیازهای ملت خود ندارد.

این در حالی است که هفته گذشته، «ساموئل مونکادا» سفیر ونزوئلا در سازمان ملل درباره پیام‌های تبلیغاتی آمریکا برای ایجاد جنگ روانی گسترده در جهان علیه ونزوئلا هشدار داده بود. وی در صفحه شخصی خود در توئیتر صریحا اعلام کرده بود: واشنگتن با جنگ روانی علیه کاراکاس، به دنبال ترور نیکلاس مادورو رئیس جمهوری این کشور، ایجاد هرج و مرج و در نهایت استعمار این کشور است.  

بخش اسپانیایی زبان شبکه آلمانی دویچه وله نیز با تیتری متفاوت نوشت: ایران مالکیت چهار کشتی مصادره شده توسط آمریکا را رد کرد. البته در ادامه آورد: با این وجود، مقامات دولت واشنگتن به روزنامه وال استریت ژورنال و دیگر رسانه‌ها، توقیف کشتی‌های نفتی به مقصد ونزوئلا را اعلام کرده‌اند.

 تارنمای دویچه وله بلافاصله با اشاره به پیام توئیتری سفیر ایران در ونزوئلا در انکار خبر عنوان شده از سوی آمریکا پرداخت و به نقل از «حجت سلطانی» نوشت: کوچکترین رابطه‌ای بین کشتی‌های یادشده و کشور ایران وجود ندارد ... ترامپ تروریست با این دروغ‌ها نخواهد توانست شکست و حقارت خود در برابر ایران را جبران کند.

نشریه اسپانیایی «ا ب ث»   نیز به واکنش صریح سفیر ایران در کاراکاس با آوردن پیام توئیتری سفیر ایران در ونزوئلا مبنی بر تکذیب فوری ارتباط کشتی‌ها با دولت ایران پرداخت و به نقل از این مقام ایرانی، آن را «دروغ محض» خواند.  

پیش از این، پنج فروند کشتی نفتکش «فورچون»، «فارست»، «فاکسون»، «پتونیا» و «کلاول» حامل سوخت ایران محموله خود را به ونزوئلا تحویل داده بودند.
«نیکولاس مادورو» رییس جمهوری ونزوئلا ضمن قدردانی از حمایت‌های ایران تأکید کرد: کاراکاس و تهران هر دو خواهان صلح هستند. ما حق داریم آزادانه تجارت کنیم.

به دنبال آن، آمریکا در یک اقدام خصمانه به کشورها، بنادر، شرکت‌های حمل و نقل و بیمه‌گذاران خارجی هشدار داد؛ در صورت ارائه خدمات به نفتکش‌های ایرانی حامل مواد نفتی به ونزوئلا با تحریم‌ رو به‌رو خواهند شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha