ضرورت حفظ جایگاه محرم به عنوان محور ارزش ها

کرج - ایرنا - رییس سازمان بسیج مداحان استان البرز با اشاره به شیوع کرونا و اهمیت حفظ سلامتی مردم گفت : در این شرایط نباید از ماه محرم و عاشورا به عنوان محور ارزش ها و باورهای دینی غفلت کرد.

سرگرد پاسدار ابراهیم نوروزی فر روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: دشمنان با جنگ روانی در جهت تضیف یا بی رونق کردن مراسم عزاداری اهل بیت (ع) و به ویژه عزای اباعبدالله الحسین (ع) و ایجاد دوگانگی سلامت و عزاداری هستند.

وی بیان داشت: در برگزاری عزاداری ماه محرم بایستی یک سری مسائل را نظر داشته باشیم و در این میان بهره گیری از جایگاه عاشورا و محرم به عنوان محور ارزش ها و باورهای دینی ضروری  است.

رییس سازمان بسیج  و رسانه های استان البرز تاکید کرد که حفظ  جایگاه عاشورا و محرم در این ایام  مقابله هوشمندانه با عملیات روانی دشمن  است.

نوروزی فر افزود: امام راحل فرمودند که «این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است» و در جای دیگر مقام معظم رهبری می فرمایند که «در عزاداری ها معیار چیزی است که ستاد ملی کرونا اعلام می کند».

وی اظهار داشت: بنا بر همین فرمایشات توصیه می شود که عزاداران و صاحبان مراسم عزاداری و هیات داران باید ضوابط ستاد ملی کرونا را رعایت کنند زیرا اگر همین مقدار کنترل جدی گرفته نشود فاجعه ای شکل می گیرد که دشمنان داخلی و خارجی بیشترین بهره برداری منفی را برای زیرسوال بردن عزاداری های مردم مسلمان می کنند.

نوروزی فر با بیان اینکه بزرگداشت با شور و شعور محرم حسینی بایستی با رعایت کامل دستورالعمل های ستاد ملی کرونا باید انجام شود، گفت: آحاد مردم متدین ایران اسلامی همواره در پاسداشت میراث ارزشمند حرکت عظیم قیام عاشورای اباعبدالله الحسین (ع) ثابت کردند که همیشه دایه دار و مصداق عینی کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا هستند.

وی ادامه داد:  امسال با وجود شیوع بیماری کرونا امیدواریم با رعایت مقررات بهداشتی و ارایه آن، تصویری ارزشمند، خوب و فهیمانه از تقید قشر متدین مردم ایران کوچک در ‌استان البرز به ضوابط بهداشتی بتوانیم به نحو احسن به عزادارای و بزرگداشت ماه محرم بپردازیم.

رییس سازمان بسیج مداحان استان البرز بیان داشت: سیاست اصلی ما توجیه و همراه سازی مبلغین، مداحان و هیئات عزاداری برای پرشور و شعور کردن عزاداری ها با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و بر اساس تدابیر امام خامنه ای و در کنار آن به کارگیری نماد شخصیتی و معرفتی سردار دل ها، حاج قاسم سلیمانی به عنوان الگوی سردار عاشورایی و همچنین ارایه تصویر عقلائی و صلاح اندیش از افراد متدین و قشر انقلابی جامعه در راستای آن گفتمان معنویت و عقلانیت در نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی در برگزاری مراسم ماه محرم در مواجهه با شیوع ویروس کرونا است.

ترویج نذر فرهنگی در ماه محرم

نوروزی فر، گسترس و ترویج نذر فرهنگی به ویژه نذر خدمات اجتماعی را در جامعه از جمله محورهای کاری در این ایام دانست و گفت: همچنین استمرار رزمایش کمک مومنانه که با تاکید بر تهیه بسته های معیشتی در ایام محرم است که می تواند موجب رفع مشکلات بسیاری از نیازمندان و تقویت عملی در همبستگی محبان اهل بیت (ع) را به نمایش بگذارد.

وی بیان داشت: موضوع دیگری که می توان در ایام محرم انجام داد تبلیغ همبستگی و مسوولیت اجتماعی قشر انقلابی و متدین است که در ایام کرونا می تواند در رسیدگی به مشکلات مردم و حل آن ها تاثیر داشته باشد.

وی همچنین به تبلیغ و ترویج نقش توسل و دعا در رفع بلا اشاره کرد و گفت:  کمک به حفظ بهداشت و سلامت عزاداران حسینی در قالب خادمین سلامت نیز تاثیز زیادی بر پرشور برگزار کردن محرم و عزاداری ها دارد که آن هم ضدعفونی کردن میادین و محیط های اجتماعی عزاداران و محیط های عزادارای روباز محلات، مدارس و پادگان ها و...است.

نوروزی فر تاکید کرد: پیش از اجرای مراسم در هر شب، به ضدعفونی مساجد و حسینیه ها که فقط برنامه سخنرانی و روضه خوانی کوتاه در آن ها برگزار می شود، کمک شود.

وی، نصب توصیه ها و تذکرات بهداشتی در نقاط پررفت و آمد اماکن عزاداری و تکرار توصیه های بهداشتی از بلندگوها را از دیگر اقدامات در ایام عزاداری دانست و افزود: می توانیم در کنار آن تب سنجی شرکت کنندگن در مراسم عزاداری و ‌توزیع ماسک برای عزاداران را نیز داشته باشیم.

رییس سازمان بسیج مداحان البرز یکی از برنامه های تاثیرگذار در این ایام را بهره گیری از ظرفیت ماه محرم برای نذر اقلام بهداشتی مانند ماسک، ژل و مواد ضدعفونی کننده دست دانست و گفت: حفظ فاصله اجتماعی بین عزاداران و اجباری بودن استفاده از ماسک ودستکش شرکت کنندگان در مراسم بایستی مورد تاکید باشد.

راه اندازی پویش ها و هشتک های تاثیرگذار در ایام محرم

نوروزی فر در ادامه به برنامه های سازمان بسیج مداحان البرز در ایام ماه محرم اشاره کرد و افزود: علاوه بر آن کمک به برگزاری مراسم سالم طبق پروتکل های بهداشتی که در راستای منویات مقام معظم رهبری است، برگزاری مسابقات کتابخوانی با استفاده از کتب عاشورایی با محوریت سیره عملی امام حسین (ع) و رفتارشناسی یاران امام حسین (ع) جزو برنامه های اصلی بسیج مداحان در ایام ماه محرم است.

وی تصریح کرد: راه اندازی پویش ها و هشتک گذاری فراگیر در فضای مجازی با کلید واژه های «عشق به حسین (ع)»، «نذر کمک مومنانه»، «مقابله با عملیات روانی دشمن در فضای مجازی» به ویژه برای دوگانه عزاداری و سلامت از جمله برنامه های ویژه بسیج مداحان می باشد.

رییس سازمان بسیج مداحان استان البرز گفت: همچنین پویش همگانی قرائت دعای عهد و زیارت عاشورا در فضای مجازی و پویش مداحی نوجوانان در فضای مجازی و نشر مرثیه خوانی حسینی را خواهیم داشت.

وی یادآور شد: ترویج و شعار «هر خانه یک تکیه» برای سیاه پوش کردن و برافراشته شدن پرچم حسینی در خانه ها و ترویج جلسات خانگی و خانوادگی در ایام ماه محرم وصفر با رعایت پروتکل های بهداشتی از دیگر برنامه ها می باشد.

وی ادامه داد: از برنامه های پیشنهادی که می شود برای عموم هیئات و مردم و دست اندرکاران در برگزاری مراسم عزاداری اعلام کرد اجرای مراسم شیرخوارگان حسینی با ایجاد پویش «مادرانه» با تاسی به حضرت زهرا (س) و یا عزادارای نوجوانان دانش آموز به عنوان «احلی من العسل» و  انعکاس آن در فضای مجازی با پویش «دست نوشته» در برنامه ها است.

وی، ترویج معارف نهضت حسینی در اماکن پرتردد که همواره پذیرای درصد بالایی از جمعیت هستند همچون متروها، مراکز خرید و اتوبوس ها، ترمینال های درون شهری و برون شهری به صورت صوتی را از دیگر برنامه های پیش بینی شده عنوان کرد.

نوروزی فر، تبیین کارکردهای فرهنگی و سبک زندگی محبت به اهل بیت (ع)  بر اساس محور فرازی از زیارت عاشورا که می فرماید «انی سلم لمن سالمکم» را از دیگر برنامه ها عنوان کرد و گفت: همچنین برای تبلیغات و ترویج فرهنگ و معارف اسلامی می توانیم پویش هایی همچون «حجاب را دوست دارم چون حسین (ع)‌ را دوست دارم» یا «کم فروشی نمی کنم چون حسین (ع) را دوست دارم» راه اندازی شود.

وی افزود: همچنین می توان برای ایجاد پیوند بین واقعه کربلا وظهور حضرت حجت (عج) و زمینه سازی برای ظهور با بازنمایی فرهنگ انتظار و ایچاد پویش هایی از جمله با شعارهایی همچون «خون سرخ تا خط سبز» را در فضای مجازی راه اندازی کنیم.

رییس بسیج مداحان اظهار داشت: توجیه و هماهنگ سازی مداحان و هیئات مذهبی پیرامون بزرگداشت محرم حسینی با رعایت دقیق ضوابط بهداشتی و اقدام بر تولید محتوا و کنترل اشعاری که دربرنامه های عزاداری استفاده می شود، در حال انجام است.

وی از جمله اقدامات دیگر در ماه محرم برای کمک به بهتر برگزار شدن شور حسینی و عزاداری ماه محرم را بهره گیری از ظرفیت بچه های هیات برای پیاده سازی ضوابط و مقررات بهداشتی و استفاده  ظرفیت پزشکان و پرستاران بسیجی برای بردن حال و هوای محرم و توسل به ائمه اطهار (ع) و زیارت عاشورا در مراکز بهداشتی و درمانی با رعایت پروتکل های بهداشتی دانست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =