نرخ صعودی ابتلای ‌کادر درمانی؛ تنگنای جدید کرونایی رامسر

نوشهر - ایرنا - رییس شبکه بهداشت و درمان رامسر با ابراز نگرانی از ابتلای تعداد زیادی از کادر درمانی بیمارستان امام سجاد (ع) این شهر به بیماری کووید-۱۹ ، گفت : تداوم روند ابتلای کادر درمانی تنها بیمارستان کرونایی شهرستان، نگرانی ها را چندبرابر و خدمات رسانی به بیماران را در تنگنا قرار می‌دهد.

حمیدرضا مبشری روز شنبه در نشست ستاد مقابله با کرونای شهرستان افزود : طی ۲ هفته اخیر روند شیوع ویروس کرونا در رامسر دچار نوسان بود به این معنی که میزان ابتلای افراد در زمان تعطیلات افزایش و در ایام عادی روند کاهشی داشت.

وی با اشاره به گردشگر پذیر بودن شهرستان و ضریب بالای تجمع انسانی ، گفت :‌ در حال حاضر به طور مداوم با تکمیل ظرفیت تخت‌های مراقبت‌های ویژه یا "آی سی یو" مواجه هستیم و مجبوریم در چنین شرایطی بیماران را به شهرهای دیگر اعزام کنیم.
رئیس شبکه بهداشت رامسر دغدغه اصلی شهرستان در مقابله با ویروس کرونا را کاهش تعداد کادر درمانی عنوان کرد و افزود : تعداد زیادی از کادر درمان بیمارستان امام سجاد (ع) به عنوان تنها مرکز بستری بیماران کرونایی به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده اند و این وضعیت شهرستان را در خدمات رسانی به بیماران با تنگنا مواجه کرده است.
وی توضیح داد : هم اکنون تعدادی از کادر درمانی خودشان در بیمارستان بستری هستند و ادامه این روند تامین نیروی انسانی متخصص از سوی دانشگاه علوم پزشکی را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد.

آمادگی برای برگزاری کنکور
مبشری همچنین آخرین اقدامات شبکه بهداشت هم برای برگزاری کنکور را هم تشریح کرد و گفت : برای این منظور قرار شد کارشناسان بهداشت محیط قبل از چیدمان صندلی ها برای رعایت فاصله اجتماعی به محل برگزاری آزمون ها اعزام شوند، تا سیستم تهویه مکان ،‌ تهیه مواد ضد عفونی قبل و بعد از آزمون و همچنین جلوگیری از ازدحام خانواده ها در خارج از محل برگزاری نیز توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس شبکه بهداشت افزود : همچنین تامین بخشی از ماسک و مواد ضدعفونی نیز در دستور کار قرار گرفت ضمن اینکه کیت های حفاظت فردی برای مراقبان آزمون هم تامین شده است.
مبشری در خصوص برگزاری آئین های عزاداری در ماه محرم هم توضیح داد : پروتکل آئین عزاداری ماه محرم پس از ابلاغ استانی و کشوری در شهرستان اجرایی می شود. بر اساس این دستورالعمل، مراسم عزاداری ماه محرم صرفا در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله حداقل ۲ متر از هر طرف و تجمعات حداقلی برگزار می شود، زمان برگزاری مراسم نیز حداکثر باید ۲ ساعت باشد. جابه جایی هیات ها، دسته روی و نیز استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه ممنوع است اما برگزاری مراسم سینه زنی و زنجیرزنی با زنجیرشخصی در محل مراسم و بدون جا به جایی مجاز است.
وی افزود: همچنین استفاده مستمر از ماسک برای همه شرکت کنندگان در مراسم عزاداری ماه محرم و صفر ضروری است و فاصله گذاری حداقل ۲ متری در همه مراحل این مراسم باید رعایت شود، ضمن اینکه پیش بینی های لازم برای برگزاری مراسم جایگزین به صورت غیر حضوری در جاهایی که امکان برگزاری مراسم به صورت حضوری نیست ، باید انجام شود.

دغدغه سفر در ماه محرم 
رییس نظام پزشکی رامسر هم در این جلسه با اشاره به ورود و خروج تعداد زیادی از مسافر و گردشگر به این شهرستان ،گفت : در شرایط کرونایی مسافرت تفریحی به این شهرستان و استان تبعات زیادی به همراه دارد و لازم است مسئولان استانی برای رفع این مشکلات و اعمال برخی محدودیت ها چاره اندیشی کنند.
سبحان بهرامی افزود : با اینکه این شهرستان و استان مازندران در شرایط قرمز قرار دارند ولی حجم بالای مسافرت ها اعم از داخلی و برون استانی هیچگونه توجیهی ندارد. اگر نمی توان به طور کلی جلوی سفر ها را گرفت حداقل تمهیدات لازم برای کاهش این مسافرت ها اندیشیده شود.
وی تاکید کرد : در صورت ادامه روند مسافرت های بین شهری و استانی ، قطعا وضعیت شیوع ویروس کرونا در فصل پائیز نگران کننده تر خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =