هشتمین پرواز «لاک‌پشت پرنده»؛ بدون نشان طلایی

تهران- ایرنا- مراسم پایانی اهدای نشان هشتمین دوره «لاک‌پشت پرنده»، ویژه ادبیات کودک و نوجوان، در شرایطی به صورت مجازی برگزار شد که هیچ اثری از دید داوران حائز نشان طلایی شناخته نشد.

در این مراسم که شامگاه جمعه (۲۴ مرداد) و از طریق صفحه اینستاگرام شهرکتاب به سمع و نظر علاقه‌مندان رسید، شهلا طهماسبی، مترجم و کریم نصر، نقاش و تصویرگر، با رای هیئت داوران این دوره از لاک پشت پرند، نشان‌های ویژه لاک‌پشت پرنده را به دلیل سال‌ها فعالیت ارزشمند در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، دریافت کردند.

در بخش یاد از کتاب ویژه آثار مهم تاریخ ادبیات کودک و نوجوان  از کتاب پروانه‌ها و باران، نوشته منوچهر انور با نام مستعار شاهد و تصویرگری زمان زمانی یاد و تقدیر شد.

 هشتمین دوره لاک‌پشت پرنده، نشان‌های نقره‌ای این دوره را از میان نامزدهای نهایی به سمیرا آرامی و معصومه صحبتی برای کتاب شکارگاه عجیب، حمیدرضا شاه‌آبادی برای کتاب قبرستان عمودی و جمشید خانیان برای کتاب گفت‌وگوی جادوگر بزرگ با ملکه‌ی جزیره‌ی رنگ‌ها اهدا کرد. 

حمید اباذری، معصومه انصاریان، محمود برآبادی، جعفر توزنده‌جانی، شکوه حاجی‌نصرالله، مینا حدادیان، شیوا حریری، شادی خوشکار، فاطمه زمانی، علی‌اصغر سیدآبادی، رودابه کمالی، گیسو فغفوری، نلی محجوب، مریم محمدخانی، فرمهر منجزی، رویا میرغیاثی و سید مهدی یوسفی، گروه داوری لاک‌پشت پرنده در هشتمین دوره‌ اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌ای را تشکیل می‌دادند.

لاک‌پشت پرنده، فهرستی از کتاب‌های ادبیات کودک و نوجوان است که با همکاری مؤسسه شهر کتاب و فصلنامه تخصصی پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان تهیه می‌شود. گروهی از منتقدان و کارشناسان کودک و نوجوان در پایان هر فصل، فهرستی از کتاب‌های کودک و نوجوان منتشر شده را در فهرست لاک‌پشت پرنده معرفی می‌کنند.

در سال اول انتشار این فهرست کتاب‌ها در سه گروه کتاب‌های عالی، کتاب‌های خوب و کتاب‌های راه‌یافته طبقه‌بندی و معرفی می‌شدند. درحال‌حاضر کتاب‌ها بر مبنای گروه سنی و گروه موضوعی و هم‌چنین، بر حسب رأی داورها با امتیاز شش لاک‌پشت (کتاب‌های بسیار عالی)، پنج لاک‌پشت (کتاب‌های عالی)، چهار لاک‌پشت (کتاب‌های خیلی خوب) و سه لاک‌پشت (کتاب‌های خوب) معرفی می‌شوند.

طرح لاک پشت پرنده همچنین از سال ۹۱ اقدام به اهدای نشان طلایی و نقره ای لاک پشت پرنده کرده است. نشان طلایی به کتابی تعلق می‌گیرد که دو سوم از کل داوران آن کتاب را شایسته‌ دریافت نشان طلایی بدانند. نشان نقره‌ای هم به کتاب یا کتاب‌هایی تعلق می گیرد که دو سوم داوران حاضر در جلسه آن کتاب را شایسته‌ دریافت نشان نقره‌ای بدانند.

داوری کتاب‌ها بر اساس معیارهای لاک‌پشت پرنده و با رأی مخفی انجام شده است و طبق آیین‌نامه، نشان‌های طلایی و نقره‌ای به کتاب‌های ویژه‌ای که بیش‌ترین هماهنگی را با معیارهای لاک‌پشت پرنده داشته باشند، اهدا می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha