نادیا گلچین و نقش‌هایی که در خاطره‌ها ماند

تهران- ایرنا- نادیا دلدار گلچین بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون که مخاطبان بیشتر نقش آفرینی‌های او را در قاب تلویریون و سینما و در مجموعه‌هایی چون «سه در چهار» و فیلم‌هایی چون «روسری آبی» و «همه دختران من» به یاد می‌آورند؛ خیلی زود و در آغاز دهه پنجم زندگانی عزتمند و هنری‌اش جان به جان آفرین تسلیم کرد.

هیچ‌کس سراغی از من نگرفته و حتی به من زنگ نزدند. البته خودم هم مانند آنها هستم و وقتی کسی گرفتار است، سراغی نمی‌گیریم. اما وضعیت من خیلی حاد است. از ۱۳۸۰ خورشیدی بیماری‌ام آغاز شد و به نارسایی کلیه مبتلا شدم و وقتی دیدم، نمی‌توانم، تحمل کنم در ۱۳۸۲ خورشیدی اقدام به پیوند کلیه کردم. اما بعد از آن ظاهرا این پیوند به من نساخت و یک روز، ‌ روز خوش ندیدم و طی این مدت مدام درگیر بیمارستان هستم و اتفاقات عجیبی برایم افتاده است و هرچند وقت یک بار بستری شده‌ام. بعد از دوبار جراحی سخت در ستون فقرات، گرفتاری بیماری‌های دیگری شده‌ام که من را در بیمارستان انداخته و حتی تکان نمی‌توانم بخورم و سه چهار روز است که در بخش آی سی یو بیمارستان تحت نظر هستم.

این سخنان در واقع بخشی از آخرین گفت و گوی نادیا دلدار گلچین هنرپیشه تئاتر و سینما و تلویزیون است که متاسفانه خیلی زود و در آغاز دهه پنجم زندگی دار فانی را وداع گفت.  در بیوگرافی نادیا گلچین آمده که متولد ۱۸ اردیبهشت ١٣٣٩ خورشیدی در تهران است. او در رشتهٔ موسیقی در هنرستان عالی موسیقی به تحصیل پرداخت و موفق به اخذ دیپلم در این رشته شد. ابتدا وارد عرصهٔ تئاتر شد و به تدریج به بازیگری در سینما روی آورد و در ۱۳۶۹ خورشیدی با بازی در فیلم ابلیس ساختهٔ احمدرضا درویش به ایفای نخستین نقش خود در سینمای ایران پرداخت. او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در سال های آخر کم کار شده افزود: سعی کردم دور از عرصه بازیگری نباشم، چون اگر دور باشم، احساس افسردگی شدید می‌کنم و فقط دلم می‌خواهد، جلوی دوربین باشم. ضمن اینکه اگر کار نکنم، خرج زندگی‌ام لنگ می‌ماند. من سرپرست ندارم و حتما باید دستم را روی زانویم بگذارم،‌ بلند شوم و کار کنم.

از جمله نقش آفرینی های مهم نادیا گلچین می توان به حضور در فیلم‌هایی چون «دیدار در استانبول»، «دوروی سکه»، «پادزهر»، «همه دختران من»، «مرد نامریی»، «خط آتش»، «روسری آبی»، «کمکم کن»، «مهرمادری»، «غریبانه»، «شیدا»، «دختری با کفش‌های کتانی»، مجموعه های تلویزیونی «خاله سارا»، «کهنه سوار»، «دزدان مادربزرگ»، «همه فرزندان من»، «پزشکان»، «شن‌های کف رودخانه»، «سه در چهار» و نمایش های «زیر گذر لوطی صالح»، «سوگ»، «مضحکه آدم»، «معرکه در معرکه» و ... اشاره کرد.

درگذشت غریبانه نادیا گلچین و گلریزانی که برگزار نشد!

ندا جعفری دختر نادیا گلچین درباره آخرین وضعیت جسمانی مادرش و به کما رفتن وی گفته بود: مادرم در ۱۶ مرداد ۱۳۹۱ دچار حمله تنفسی شد و به کما رفت و در بخش ای سیو بیمارستان عرفان بستری شد. متاسفانه قلب مادر ۲۰ تا ۳۰ درصد کار می کند، ماهیچه های قلب به خوبی کار نمی کنند. مادرم در طول این سال ها رنج بسیاری بخاطر بیماری اش متحمل شده بود و متاسفانه بعد از ۹ روز به کمای سنگین رفته بود، او را برای همیشه از دست دادیم.

اما یکی از اتفاقات جالب پیش از در گذشت این بازیگر محجوب و زحمتکش، برگزاری گلریزان و جمع آوری کمک های مالی برای جبران هزینه های درمان وی بود که با واکنش خانواده گلچین روبرو شد به طوری که خانواده نادیا دلدار گلچین با انتقاد از اعلام شماره حساب برای کمک به وی از مردم خواستند در این گلریزان شرکت نکنند. دختر این بازیگر سینما و تلویزیون در این خصوص گفت: متاسفانه بدون اینکه ما در جریان باشیم از طریق ارسال پیامک برای سینماگران و همچنین اعلام شماره حساب برای مادرم، گلریزان به راه انداختند که اصلا موافق چنین کاری نیستیم. ما سال‌ها قبل برای فراهم کردن هزینه‌های عمل مادرم خانه‌اش را فروختیم و حالا با چنین روحیه‌ای چگونه می‌توانیم از مردم کمک بگیریم!؟ ای کاش قبل از به راه انداختن این آبروریزی برای بازیگری که یک عمر با آبرو زندگی کرده، حداقل با خانواده‌اش موضوع را مطرح می‌کردند.

نادیا دلدار گلچین  سرانجام در ۲۵ مرداد ۱۳۹۱ خورشیدی و پس از ۹ روز بودن در حالت کما در ۵۲ سالگی در بیمارستان عرفان،  تهران درگذشت.

مراسم خاکسپاری وی در ۲۶ مرداد با بدرقه اهالی فرهنگ و هنر و شمار زیادی از دوستداران این هنرمند مردمی از تالار وحدت به طرف قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد و اقوام و آشنایان و هنرمندان مختلف درباره شخصیت و حرفه نادیا دلدار گلچین سخنوری کردند.

نادر گلچین پدر نادیا گلچین: نادیا دختری مهربان و خانواده دوست بود که کینه در دلش راهی نداشت با اینکه دختر عموهایش همکار او بودند، هرگز بغض و حسدی نسبت به آنها نداشت. نادیا دور از جنجال و هیاهو مردانه روی پای خود ایستاد و همه را دوست می‌داشت، او همیشه قانع بود.  تا نفس باقی است، جایگاهش در سینه تنگ من است. نادیا با ما نیست ولی در هرگوشه و کناری خاطرات تلخ و شیرینش را به یاد می آورم.

منیژه دلدار گلچین دختر عموی نادیا گلچین: می‌گویند ایستادگی را از سرو آموخت. نادیا از سرو ایستاده‌تر بود در تحمل کردن سختی‌ها بی‌نظیر بود، او سرو ایستاده ما بود. پاره‌ای از تن ما بود که رفت، ما دلمان برایش خیلی تنگ می‌شود.

مرجانه گلچین دیگر دخترعموی نادیا گلچین: نادیا به دلیل بیماری‌اش در سال‌های گذشته درد و رنج فراوانی را تحمل کرد و هرگز امیدش را از دست نداد، نگاهش به فرداهای روشن بود.

سید احمد میر علایی مدیر عامل وقت بنیاد سینمایی فارابی: هرچند مدت‌ها دچار بیماری بود ولی هرگز گلایه‌ای نکرد. همه اندوخته‌هایش را هزینه درمان کرد اما با مناعت طبع و آبروداری زندگی کرد.  ائمه می‌گویند به حساب خود برسید، پیش از اینکه به حسابتان برسند. خانم گلچین انشاء الله جزو آمرزیده شدگان درگاه خداوند است. به ویژه اینکه در این ماه عزیز که ماه مهمانی خدا است، از دنیا رفتند.

منابع:

۱. گفت و گوهای نادیا گلچین با رسانه های داخلی

۲. مصاحبه ندا جعفری با ایسنا

۳. گزارش خاکسپاری غم انگیز نادیا دلدار گلچین به قطعه هنرمندان 

۴. زندگی نامه و بیوگرافی نادیا گلچین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =