۲۵ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۳۸
کد خبرنگار: 1768
کد خبر: 83907342
۰ نفر

برچسب‌ها

پرگویی در شعار و سکوت در راهکار

تهران- ایرنا- رئیس‌جمهوری بارها از منتقدان و مخالفان دولت خواسته تا در زمینه مسائل و مشکلات پیش روی کشور و دستگاه اجرایی راه‌حل ارائه کنند؛ راهکاری که از نگاه رهبری هم باید مطابق با توانایی‌های کشور باشد و هم واقعیات و ظرفیت‌ها.

دولت دوازدهم در سال پایانی سکانداری خود در نظام اجرایی در تلاش است با ارائه طرح‌های اقتصادی و با همراهی سایر قوا پیامدها و آثار تحریم‌های غیرقانونی دولت آمریکا را خنثی کند. برای پیش‌برد این هدف با تدبیر رهبر انقلاب شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تشکیل شده تا امور با هماهنگی بیشتری مدیریت شود. از سوی دیگر «حسن روحانی» به عنوان رئیس دولت همواره از همه نهادها، دلسوزان و مسئولان خواسته پیشنهادات و راهکارهای خود را در مورد مشکلات اقتصادی به دولت ارائه کنند و دولت از این راهکارها استقبال خواهد کرد. اما طیفی از منتقدان و مخالفان ترجیح داده‌اند راه دیگری برگزیده و کلی‌گویی را به ارائه راه‌حل کارشناسی ترجیح دهند.

اتخاذ این رویکرد از سوی منتقدان با واکنش روحانی مواجه شد. رئیس جمهوری ۲۲ مرداد در جلسه هیات دولت با اشاره به تلاش‌های دولت برای کنترل نقدینگی، مقابله شدید با تحریم نفتی، ایجاد تعادل بودجه‌ای بین درآمدها و هزینه‌ها و ایجاد سرمایه مطمئن برای مردم در طرح‌های اقتصادی مدنظر دولت، گفت: دشمن می‌خواهد به مردم القا کند که از لحاظ اقتصادی، سیاسی، اجتماعی به پیروزی و موفقیت رسیده است و ما هم در عمل می‌خواهیم اثبات کنیم که دشمن دچار شکست شده است. بنابراین عده ای نباید در زمین دشمن بازی کنند. ...درمورد کاری که دولت هفته‌ها و ماه‌ها برای آن زحمت کشیده، یک سری افراد که معلوم نیست مبانی آنها برای اینکه مردم را دلسرد کنند، چیست؟ به مردم می‌گویند طرح دولت ممکن است زحمتی برای پرداخت به دولت آینده ایجاد کند و دولت می‌خواهد خود را از فشار خلاص کرده و این فشار را به دولت آینده منتقل کند که این یک حرف کاملا دروغ و بی‌اساس است.

روحانی سپس همانند مقاطع گذشته که صدای مخالفان بلند می‌شد از آن‌ها خواست که راه‌حل ارائه کنند و تنها به انتقاد و شعار دادن اکتفاء نکنند. رئیس قوه مجریه بیان داشت: کسی که به طرح دولت ایراد می‌گیرد لطفا بگوید چه طرحی دارد با فحاشی و ردیف کردن جملات درشت که مشکلی حل نمی‌شود. ما به مردم قول دادیم که در شرایط تحریم تسلیم نمی شویم و قول دادیم که آمریکا در طرح شکست ملت در بخش اقتصادی ناموفق خواهد بود. ما در این مسیر حرکت می‌کنیم.

توصیه‌های رهبری و گوش سنگین منادیان ناامیدی

حمله به دولت و ارائه این تحلیل به جامعه که دولت و دیگر نهادها راه‌حلی برای حل مشکلات ندارند و طرح‌های اقتصادی پیشنهادی هم به جایی نخواهد رسید مغایر با توصیه‌های صریح رهبری به منتقدان دولت است. تخریب دولت، ایجاد یاس در جامعه و ناامید کردن مردم نسبت به حل مشکلات جز اینکه باعث امید دشمن برای پیش‌برد اهدافش خواهد شد نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت از این رو رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس یازدهم مجلس از ضرورت هم افزایی قوا برای حل مشکلات کشور سخن گفتند.

رهبر انقلاب ۲۲ تیر در دیدار ویدئو کنفرانسی با نمایندگان مجلس یازدهم بیان داشتند: «توجّه کنید دچار حاشیه‌ها نشوید، دچار مسائل فرعی و بی‌اولویّت نشوید.  یک توصیه‌ی دیگر مسئله‌ی تعامل و هم‌افزایی با بقیّه‌ی قوا است. نقشه‌ی کلّی تعامل به نظر حقیر این است: از طرف دو قوّه‌ی مجریه و قضائیّه تعاملشان به این است که بایستی موبه‌مو مصوّبات شما را عمل کنند؛ یعنی تعلّل در اجرای مصوّبات مجلس جایز نیست و تعطیل مصوّبات مجلس، و بی‌اعتنائی به آنها، جایز نیست؛ آن دو قوّه موظّفند که مصوّبات شما را عمل کنند. از طرف شما هم تعامل به این است که مصوّبه را با توجّه به ظرفیّت‌های کشور تصویب کنید، ایجاد کنید. خیلی چیزها هست که انسان دلش میخواهد تصویب کند، این چیز خیلی خوبی است، امّا ظرفیّت کشور، توانایی کشور، واقعیّتهای کشور پاسخگو نیست. توجّه بشود به ظرفیّتهای قوّه‌ی مجریه و قوّه‌ی قضائیّه و ظرفیّتهای کشور و واقعیّتهای موجود، با توجّه به اینها مصوّبه تولید کنید.»

ارائه راه حل‌های کارشناسی متناسب با توانمندی‌های کشور و پرهیز از اقدامات شعاری و هیجانی و همچنین عدم بیان وعده‌های غیرقابل تحقق به مردم از جمله مولفه‌هایی است که در نگاه رهبری باعث امیدآفرینی در مردم می شود. طبیعی است که رویکرد خلاف این مولفه‌ها باعث ناامیدی و یاس مردم و یاری رساندن به پیشبرد اهداف دشمن خواهد شد؛ رویکردی که متاسفانه در طیفی از منتقدان مشاهده می‌شود و در حمله و تخریب طرح اقتصادی سران قوا هم این رویکرد اتخاذ شده است.

درخواست راه حل از سوی روحانی و سکوت مخالفان

ارائه راه حل و پیشنهادات جایگزین علاوه بر آن که افکار عمومی و دولت را نسبت به مقاصد منتقدان خوشبین ساخته و شائبه‌های سیاسی‌کاری را از پیرامون این مخالفت‌ها دور خواهد کرد، باعث حل مشکلات و  کاهش مشقات زندگی مردم شده و بهتر شدن وضعیت مردم، سبب ناامیدی دشمن و در نهایت کاهش فشارها بر کشور خواهد شد. اما سخن گفتن از مسائل کلی  و مشخص نکردن نحوه تبدیل آن‌ها به پیشنهادهای سیاستی نمی‌تواند امور کشور را پیش ببرد.

سخنانی از این دست که باید به ظرفیت‌ها توجه کنیم، باید اقتصاد را پویا کنیم، باید جلوی رانت را بگیریم یا اینکه برخی نمایندگان مطرح کنند که ما از طرح‌های اقتصادی خبر نداریم همان سخنان شعاری و درشت‌گویی است. رئیس مجلس و روسای تعدادی از کمیسیون‌ها در جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا حضور دارند و اظهار بی‌اطلاعی نمایندگان مجلس اگر درست باشد که باید چاره را در جایی دیگر جست. اگر هم این اظهار بی‌اطلاعی‌ها صادقانه نباشد که باید آن را اقدامی سیاسی و جناحی دانست.

نکته دیگر این است که از زمان درخواست رئیس جمهور برای ارائه راه‌حل هنوز هیچکدام از منتقدان راه‌حل مدونی که قابل بررسی از سوی کارشناسان باشد ارائه نداده است و برخی هم با این بهانه که قبلا راه حل ارائه دادیم و توجه نشده سکوت خود را توجیه کردند. این در حالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد راه حل‌هایی که گاه طی نامه‌ها و جریان سازی‌های رسانه‌ای از سوی برخی‌ها منتشر شده تنها کلی‌گویی بوده و مشخص نشده قابلیت اجرا پیشنهادات آن طور که مدنظر رهبر انقلاب هم هست چیست؛رویکردی که نشان می‌دهد مسئله بیش از آن که اختلاف در عرصه سیاستی و سیاست‌گذاری باشد در عرصه سیاسی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =