مرز خسروی قدمگاه ورود سفیران صلح و پایمردی

قصرشیرین- ایرنا - ۲۶ مرداد ماه سال ۶۹ سالروز بازگشت پرستوهای عاشق و سفیران صلح و پایمردی و آزاده‌ای است که پس از سال‌ها تحمل رنج و سختی و دوری از کشور، از مرز رسمی خسروی به آغوش میهن اسلامی‌شان بازگشتند.

خسروی از مرزها و گذرگاه های راهبردی کشورمان است که نام این مرز باسابقه و قدیمی ترین  مرز با کربلای معلا با نام آزادگان سرافراز عجین شده است.
خسروی قدیمی ترین مرز کشورمان است که در سال ۱۳۰۵ گمرک آن بر روی جاده ترانزیتی بین المللی تهران - خسروی و در انتهای بزرگ راه کربلا در کشورمان تاسیس شد که این گذرگاه رسمی در ادامه مسیر از  بغداد- دمشق- بیروت و سواحل مدیترانه گذشته و به اروپا متصل می شود.
مرز خسروی یادآور ورود آزادگان سرافرازی است که با ایمان و صبر و توکل خود توانستند رژیم بعثی عراق را از پا درآورند.

۲۶ مرداد سال ۶۹، سه سال پس از اعلام و برقراری آتش بس میان جمهوری اسلامی ایران و عراق و توقف جنگ در جبهه ها، نخستین گروه آزادگان ایرانی در میان استقبال پرشور مردم و مسوولان از مرز خسروی وارد خاک ایران اسلامی شدند.
ستاد رسیدگی به امور آزادگان در ۲۲ مرداد ۶۹ تشکیل شد و تبادل انبوه ۴۰ هزار آزاده ایرانی با همین تعداد اسیر عراقی با مساعدت و همراهی دیگر دستگاه ها در مرز خسروی انجام شد.
آزادگان سرافراز عاشق با سجده بر خاک وطن از مرز خسروی وارد کشور شده و این روز برای همیشه در اذهان ایرانیان به یادگار مانده، روزی که هر ایرانی یک چشمش اشک و یک چشمش لبخند بود و از این رو این روز برای همیشه در تقویم پر افتخار کشورمان جادوانه شد.
مادران و پدران چشم انتظار آغوش خود را برای فرزندان خود گشودند و چه فرزندانی که در آغوش پدران آزاده خود جای گرفتند، این روز همه جای میهنمان گل بود و شیرینی و دود اسپند و همه از پرستوهای عاشقی پذیرایی می کردند که نام ایران و ایرانی را برای همه جهان و جهانیان ماندگار کردند و آوازه پایداریشان گوش عالم را پر کرده بود.
شهرستان مرزی قصرشیرین نقطه آغاز و پایان جنگ تحمیلی مفتخر بود که نخستین جایی از وطن باشد که آزادگان سرافراز بر خاک آن بوسه زدند و این منطقه در آن روز مملو از جمعیتی بود که آمده بودند تا برگردن فرزندان خمینی کبیر گل و مدال افتخار آویزند.  
اتوبوس های حامل آزادگان که رسید قصرشیرین سر ازپا نمی شناخت و مملو از فریادهای هاتین خوش هاتین (آمدید خوش امدید) صفاهاوردین(صفا آوررید) بود.
آزادگان که به خاک وطن رسیدند با وجود خوشحالی بسیار برای بازگشت به کشورمان اما غم فراق بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی داغی بزرگ برایشان بود که البته با وجود خلف صالح ایشان رهبر معظم انقلاب اسلامی این غم برایشان تسکین یافت و امروز بازهم برای آبادانی و عمران وطن کمر همت بسته و در جای جای کشور هریک  به شکلی خدمت می کنند.  
هریک از آزادگان سفیرانی بودند که آزادمردی و عظمت پایمردی ایرانیان را برای جهانیان به اثبات رساندند آن ها هیچ گاه تسلیم نشده و سال ها در زندان های مخوف رژیم بعثی عراق سختی ها را با جان خریدند تا ثابت کنند که پیرو اباعبدالحسین (ع) در نپذیرفتن ظلم و ستم هستند.
اما شهرستان مرزی قصرشیرین و مرز خسروی که مفتخر به آغوش کشیدن آزادگان سرافراز است، همیشه در روزهای مرداد تداعی گر خاطرات خوش ورود سفیران پایمردی و صلح و آزادی است که هر ساله برای پاسداشت این ایام برنامه هایی دارد که امسال به دلیل شروع بیماری کرونا اگرچه مراسمی برگزار نمی شود  اما یاد آن روزها بازهم در دل های همگان زنده است.
به گفته مرادعلی تاتار فرماندار قصرشیرین، امسال ویژه برنامه تلویزیونی سالروز ورود آزادگان در قرارگاه رسانه ای اربعین پخش سیمای زاگرس تنها برنامه ای است که دل های میلیون ها ایرانی را راهی مرز خسروی می کند و این گونه یادآوری خاطره خوش بازگشت ورود آزادگان در این مرز رسمی تداعی می شود.
یاد همه عزیزانی که دور از وطن و غریبانه به مقام شامخ شهادت نائل شدند و در دیار غربت و در زیر سخت ترین شکنجه ها معصومانه پرکشیدند تا ابد گرامی و جادوانه باد.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.
مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهرستان قصرشیرین  واقع و دارای بزرگترین پایانه زمینی خاورمیانه است.

شهرستان قصرشیرین  در هشت سال دفاع مقدس ۸۶۰ شهید، ۲ هزار جانباز و یکصد آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.                                                                                       

اخبار مرتبط