مراجعه یزدی‌ها به روانپزشک ۳۰ درصد افزایش یافت

یزد- ایرنا- عضو هیات مدیره انجمن روانپزشکان استان یزد و متخصص اعصاب و روان گفت: کرونا و شرایط اقتصادی ناشی از پیامدهای آن، مراجعات مردم یزد به مطب‌ها و کلینیک‌های روانپزشکی و مراکز مشاوره را حدود ۳۰ درصد افزایش داده است.

دکتر "امیر رضا چمنی" روز شنبه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: با وجود کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی مراجعین غیربومی به این مراکز، میزان مراجعه همشهریان تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

این روانپزشک با بیان اینکه با گذشت چندماه از همه گیری بیماری کرونا آثار و عوارض روحی و روانی آن روز به روز بیشتر مشخص می‌گردد، اضافه کرد: با شیوع بیماری کرونا، استرس و تنشهای روحی مردم بیشتر شده و میزان مراجعات مردم به کلینیک های روان پزشکی و مراکز مشاوره نسبت به قبل از ان افزایش محسوسی یافته است.
وی اظهار داشت: نگرانی و ترس از ابتلا به بیماری خود و فرزندان و نیز والدین، تنش‌های ناشی از مشکلات مالی و اقتصادی ناشی از رکود در فضاهای کسب و کار، فشارهای روحی به واسطه محدودیت در رفت و آمد و دید و بازدید، دورهمی‌های خانوادگی و مهمانی های دوستانه، کم شدن مسافرت ها، محدودیت در استفاده از مکانهای ورزشی و تفریحی، محدودیت در برگزاری مراسم های جشن و عروسی، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و محیط های اموزشی و ... میزان بار روانی و استرس در افراد را افزایش داده و فرد را مستعد بروز انواع اختلالات روحی و یا تشدید بیماریهای زمینه‌ای  می‌نماید.
این متخصص اعصاب و روان یادآور شد: از طرف دیگر ابتلای فرد به بیماری کرونا، باعث نگرانی شدید خود بیمار و اطرافیان در خصوص عوارض بیماری و ترس از سرایت آن و موضوع انگ بیماری خواهد شد.

به گفته وی به علت محدودیت‌های موجود در برگزاری مراسم های فوت فرد مبتلا به کرونا، این امر نیز باعث تالم فراوان خانواده و فامیل می‌گردد و اغلب مشکلات ناشی از سوگ حل نشده را به دنبال دارد.
دکتر چمنی با بیان اینکه خستگی روحی و فرسودگی شغلی در میان کادر درمان که طی چند ماه مستمر و شبانه روز در مواجهه مستقیم با بیماران بوده اند نیز ملاحظه میشود، تصریح کرد: اضطراب و نگرانی و ترس در خصوص ابتلا به بیماری کرونا، افکار بیش بها داده شده(افکار مزاحم و تکراری) و وسواس گونه در خصوص بیماری باعث بروز و تشدید بیماری وسواس در افراد می گردد.
وی، نگرانی زیاد در خصوص آلودگی به ویروس و مراقبت های بهداشتی افراطی و شستشوهای مکرر را از علایم وسواس دانست و گفت: وجود برخی علایم و نشانه ها چون تنگی نفس ، تپش قلب، تعریق، گرگرفتگی، سردرد ، دردهای عضلانی، خارش گلو و... میتواند ناشی از علایم جسمی اضطراب باشد.
به گفته این روانپزشک، در موارد شدید بیماری که فرد به علت نارسایی تنفسی در بخش های مراقبت ویژه بستری شده است علایم PTSD یا سندرم استرس پس از حادثه بروز میکند؛ به عبارت دیگر با افزایش بار روانی و استرس ، زمینه بروز انواع اختلالات روحی و یا تشدید بیماریهای زمینه ای مثل اضطراب ، افسردگی، وسواس و حتی احتمال سایکوز(جنون) در فرد افزایش می یابد.
دکتر چمنی اضافه کرد: از طرف دیگر استرس با تضعیف سیستم ایمنی، فرد را مستعد انواع بیماریها کرده و به علاوه زمینه ساز تشدید انواع مشکلات جسمی شامل بیماریهای قلبی عروقی ، فشارخون، دیابت و... خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha