نساجی - ذوب‌آهن؛ تقابل انگیزه شکست‌ناپذیری با اندیشه بقا

ساری – ایرنا - تیم فوتبال نساجی مازندران پس از برد شیرین هفته گذشته مقابل طلایی‌پوشان اصفهان در زمین حریف، امشب در قائمشهر مقابل تیم همشهری سپاهان یعنی ذوب‌آهن اصفهان تلاش می‌کند که روند شکست‌ناپذیری خود با کادر فنی فکری را حفظ کند و رکورد امتیازی خود در لیگ برتر را ارتقاء دهد.

به گزارش ایرنا، امشب –شنبه ۲۵ مرداد- و از ساعت ۲۰:۴۵ دقیقه آخرین دیدار خانگی نساجی مازندران در لیگ نوزدهم مقابل ذوب‌آهن اصفهان برگزار می‌شود. دیداری که با توجه به جدی شدن وعده تغییر چمن ورزشگاه و تبدیل چمن مصنوعی استادیوم وطنی به چمن طبیعی تا پیش از آغاز لیگ بیستم شاید آخرین بازی خانگی نساجی روی چمن مصنوعی هم باشد.

کادر فنی هر دو تیم نسبت به نیم‌فصل نخست تغییر کرده و در بازی امشب قرار است با اندیشه‌های دو سرمربی دیگر مقابل هم قرار بگیرند. در بازی نیم‌فصل نخست که ۱۸ آذر در اصفهان برگزار شد، علیرضا منصوریان سرمربی ذوب‌آهن بود و روی نیمکت نساجی هم رضا مهاجری نشسته بود که روزهای خوبی را در نساجی نمی‌گذراند.

مهاجری با نساجی هشت هفته بدون برد را پشت سر می‌گذاشت و امیدوار بود تا در دیدار با ذوب‌آهن منصوریان به این روند نگران‌کننده پایان دهد. اما نساجی بازی را واگذار کرد تا تعداد بازی‌های بدون برد آن‌ها به ۹ برسد. یعنی دقیقا برعکس تیمی که امشب مقابل ذوب‌آهن قرار می‌گیرد. نساجی ۹ بازی پیاپی را بدون شکست گذرانده و امشب به دنبال ثبت دهمین بازی متوالی بدون شکست است.

انتقام و استمرار پیروزی 

این دیدار برای هر دو تیم اهمیت‌های خاص خودش را دارد. نساجی‌چی‌ها امیدوارند که نهمین پیروزی خود در لیگ نوزدهم را ثبت کنند یا دست‌کم بازی را واگذار نکنند تا نوار شکست‌ناپذیری‌شان در لیگ نوزدهم طی هفته‌های اخیر پاره نشود. نساجی در ۹ بازی اخیر یعنی از هفته بیستم تا هفته بیست‌وهشتم چهار پیروزی و پنج تساوی به دست آورده و به جز شهر خودرو که باید در هفته پایانی با آن در مشهد بازی کند، همه تیم‌های نیمه بالایی جدول را با شکست یا تساوی متوقف کرده است.

انگیزه دیگر نساجی برای برد در بازی فردا انتقام شکست خانگی مقابل ذوب‌آهن در نخستین دیدار لیگ برتری نماینده مازندران است. چهارم مرداد ۱۳۹۷ که برای نساجی‌چی‌ها روزی خاطره‌انگیز به شمار می‌آمد، با اشتباه شاهین مجیدی در خط دفاع نساجی و توپ‌ربایی حسینی و ضربه ادی ارناندز در دقیقه ۱۵ نخستین حضورش در لیگ برتر را مقابل هواداران پرشور شمالی باخت تا لیگ را با یک شکست خانگی آغاز کند.

نبرد برای ماندن 

نساجی در دیدار برگشت به تساوی بدون گل رضایت داد و بازی نیم‌فصل نخست لیگ نوزدهم را هم در زمین ذوب‌آهن با دو گل واگذار کرد. به این ترتیب نساجی امشب هم فرصتی برای جبران شکست خانگی دو سال پیش مقابل ذوب‌آهن دارد و می‌تواند در تاریخچه بازی‌های دو تیم نخستین پیروزی خود را ثبت کند.

در مقابل هم ذوب‌آهنی قرار دارد که بقایش در لیگ برتر به کسب امتیاز از دو بازی باقیمانده و حفظ رتبه کنونی در جایگاه دهم جدول بستگی دارد. شاگردان لوکا بوناچیچ با ۲۹ امتیاز به لطف تفاضل گل در جدول روی پله دهم ایستاده‌اند و گل‌گهر سیرجان نیز با همین تعداد امتیاز در رتبه یازدهم قرار دارد. سایپا و ماشین‌سازی هر دو ۲۸ امتیازی هستند و رتبه‌های دوازدهم و سیزدهم را در اختیار دارند. پیکان هم با ۲۷ امتیاز و پارس جوبی جم با ۲۶ امتیاز ذوب‌آهن را تعقیب می‌کنند. بنابراین هر لغزشی از سوی ذوب‌آهن حتی ممکن است این تیم را دوباره در انتهای جدول و معرض سقوط به لیگ آزادگان قرار دهد. به همین دلیل بوناچیچ عصر دیروز در نشست خبری پیش از بازی عنوان کرد که راهی جز فکر کردن به برد یا تساوی ندارند.

برتری‌های میزبان  

اصفهانی‌ها مانند نساجی بازی قبل خود را با پیروزی دلچسبی پشت سر گذاشتند. آن‌ها در بازی هفته قبل قهرمان این فصل را در خانه با یک گل شکست دادند و حالا با انگیزه مقابل تیمی قرار می‌گیرند که طی هشت هفته اخیر شگفت‌انگیز ظاهر شده و عملکردی مشابه تیم‌های قهرمان از خود به جا گذاشته است.

اما عملکرد ذوب‌آهنی‌ها در هشت بازی اخیر در مقایسه با عملکرد فکری و شاگردانش فاصله زیاد آن‌ها با نساجیِ این روزها را نشان می‌دهد. نساجی از ۸ بازی ۱۶ امتیاز کسب کرده که دو برابر امتیازات کسب شده ذوب‌آهن در ۸ بازی اخیر است.

علاوه بر این، نساجی در همه شاخص‌های دیگر اعم از تعداد برد وتعداد گل‌های زده و خورده نیز عملکرد بهترین نسبت به ذوب‌آهن داشت.

فکری برای بازی امشب نیز مانند چند دیدار اخیر به دلیل مصدومیت بازیکنان دستی خالی برای تعویض و تغییر ترکیب دارد. مصدومیت مجتبی ممشلی بازیکن اثرگذار نساجی نیز این محدودیت را برای فکری بیشتر کرده است. با این حال محمود فکری دیروز در نشست خبری بازی تأکید کرد که نساجی برای پیروزی به میدان می‌رود تا پرونده بازی‌های خانگی این تیم در لیگ نوزدهم با برد بسته شود.

تاکتیک فکری برای بازی امشب مقابل ذوب‌آهن با توجه به متفاوت بودن شرایط این تیم با تیم‌های سپاهان، پرسپولیس، تراکتورسازی و سایر تیم‌های مدعی نسبت به بازی‌های قبل تغییراتی خواهد داشت. نساجی در دیدارهای قبلی روی واگذاری مالکیت توپ به حریف و استفاده از ضدحملات و همچنین شوت‌های راه دور حساب بیشتری باز کرده بود. برای نمونه در بازی هفته گذشته مقابل سپاهان ۷۰ درصد مالکیت توپ در اختیار سپاهان بود.

فکری برای این دیدار با توجه به نزدیکی دو تیم از نظر قدرت فنی و سطح بازیکنان نساجی را با ترکیبی تهاجمی‌تر نسبت به بازی‌های قبلی به زمین می‌فرستد تا از ضعف‌های چهارمین خط دفاعی ضعیف لیگ نوزدهم استفاده کند. استفاده فکری از سرعت بازیکنان سرعتی برای فشار روی دروازه حریف و مهم‌تر از آن اجرای پرس در میانه زمین برای جلوگیری از اجرای برنامه‌های بوناچیچ در قائمشهر می‌توانند در اولویت برنامه‌های فکری برای این بازی قرار داشته باشند. به این نکات باید توان شوت زنی نساجی را هم افزود که در سه بازی اخیر با سه گل از پشت محوطه موفق به باز کردن دروازه سه تیم برتر لیگ برتر شود. به ویژه محمد میری که حالا با دو گل استثنایی‌ به ثمر رسیده توسط او مقابل استقلال و سپاهان، به عنوان یکی از شوتزن‌های فوتبال ایران از او یاد می‌شود.

سپر دفاعی نساجی

تیم فکری طی بازی‌های اخیر با ۶ گل خورده در ۸ بازی نشان داد که به سادگی گل نمی‌خورد و همین موضوع نقطه امیدی مقابل ذوب‌آهن محسوب می‌شود. سازمان دفاعی نساجی در این روزها با خط دفاعی نساجی در نیم‌فصل نخست قابل مقایسه نیست. ضمن این که در دروازه هم شرایط حقیقی کاملا متفاوت شده است. حقیقی در دیدار نیم‌فصل نخست با یک اشتباه عجیب و فاحش هنگام دریبل زدن ارسلان مطهری توپ را از دست داد و مسبب باز شدن دروازه نساجی شد. اما حالا حقیقی در بازی‌های اخیر آنقدر مطمئن و محکوم ظاهر شده که حتی از او به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی دعوت به اردوی تیم ملی یاد می‌شود. حقیقی در بازی با سپاهان ۷ بار دروازه نساجی را نجات داد و طی هفته‌های اخیر از نظر امتیاز فردی بهترین بازیکن نساجی محسوب می‌شود.

نساجی مازندران در صورت پیروزی در بازی امشب علاوه بر این که از امتیاز ۳۶ که امتیاز نهایی نساجی در لیگ هجدهم بود عبور می کند، می‌تواند نیم‌نگاهی به دیدار صنعت نفت و شاهین شهرداری بوشهر نیز داشته باشد تا در صورت تساوی یا شکست صنعت نفت، رتبه هفتم جدول را در اختیار بگیرد.

دیدار امشب نساجی-ذوب‌آهن را مرتضی منصوریان سوت می‌زند و جعفر مهاجر همراه با فرهاد فرهادپور کمک‌های او هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =