امام جمعه: جانبازان و آزادگان کتاب گویای دفاع مقدس هستند

کرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه دراستان البرز و امام جمعه کرج گفت: جانبازان و آزادگان درسطح مختلفی که قرار داردند کتاب گویای زوایای آشکار و پنهان دفاع مقدس هستند.

آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی در خطبه مکتوب کرج با اشاره به ۲۶ مرداد سالگشت بازگشت آزادگان سرافراز به ایران اسلامی افزود: بیان خاطرات و شرح زندگی در اسارت درسهای فراوانی دارد که باید نسل جوان ما با این ایثارها و جوانمردی­ها آشنا شوند.

وی تاکید کرد: امروز هرچه بیشتر باید پای صحبت جانبازان و خانواده های ایثاگران  نشست و برای آینده بهره برد.

امام جمعه کرج با اشاره به ۲۸ مرداد سالگشت یکی از عبرت‌آموزترین و نقاط عطف تاریخ معاصر ایران نیز گفت:  بررسی دقیق و با تامل دقیق این تاریخ هم برای مردم و مسوولان و هم برای امروز و فردای اداره کشور مفید است.

وی افزود: اینکه بدانیم کودتا چگونه شکل گرفت و آثار و تبعات آنچه بود و بر سر کشور چه آورد، بسیار بااهمیت است. اگر مسایل و حوادثی که امروز با آن‌ها مواجه هستیم را با اتفاقات گذشته خوب تطبیق دهیم و مرور کنیم راه صواب و رسیدن به آینده­ی مطلوب را پیدا می­کنیم.

آیت الله حسینی همدانی یاد آورشد: اگر امروز ما از عموم مردم یا حتی از بعض خواص سوال کنیم در جریان کودتای ۲۸ مرداد چه اتفاقی افتاد، به ما در جواب می­ گویند؛ عده­ای کودتاچی به خیابان­ها ریختند و دولت مصدق را از بین بردند و شاه را برگرداندند و ما را تا ۲۵ سال با نظام شاهنشاهی بدبخت کردند. این عصاره بیان عده­ای دراین‌باره خواهد بود. اما اگر دقیق نگاه کنیم که ما امروز به این نوع نگاه خیلی احتیاج داریم که مسوولان تصمیم گیر و تصمیم‌ساز ما به‌خصوص این دقت­ها را داشته باشند.

وی اظهار داشت: چطور کودتا واقع شد و چه شد که هیچ‌کس از مردم با آنان مخالفت و اعتراض نکرد و همه نتیجه را پذیرفتند،  قضیه ازاین‌قرار بود که قبل از وقوع کودتا جنگ روانی را آغاز کرده بودند و عده­ای فضاسازی ­های لازم را برای پذیرش افکار عمومی آماده کرده بودند. همین مساله ای که امروز به جنگ اراده ­ها و روایت ­ها و جنگ شناختی معروف است و ما باید درس بگیریم که در این زمین‌بازی نکنیم.

امام جمعه کرج افزود: امروز با همین روش و با کمک از فضای مجازی با شدت و توسعه بیشتر روی اذهان جامعه کار می­کنند و بذر ناامیدی و تحریف و کتمان حقایق  را پراکنده می­ کنند تا به‌موقع بهره ببرند. به کمک رسانه ­چی­ های کودتا، از مدت­ها قبل افکار و ذهن مردم را مورد هدف قراردادند و طوری عمل کردند که اگر سران ملی شدن صنعت نفت هم از مردم می ­خواستند که حرکتی داشته باشند کسی گوش به حرف آنان نمی ­داد.

وی گفت: بحث مفصل است اما فقط به همین بخش عملیات روانی که نتیجه­اش کودتای ۲۸ مرداد شد خیلی کوتاه اشاره می ­کنم. ۲۵ تیر سال ۱۳۳۱ مصدق استعفاء داد و قوام‌السلطنه حاکم شد. آیت‌الله کاشانی  پنج روز بعد در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۳۱، خطاب به محمدرضا شاه، گفت، اگر مصدق به حکومت برنگردد، توده مردم را به سمت دربار حرکت خواهم داد تا حکومتت را ساقط کنند.

امام جمعه کرج بیان داشت:  قوام را از قدرت انداخت و دوباره مصدق را به کرسی قدرت نشاند. البته مصدق روحیه این نوع فعالیت‌ها را نداشت و اساسا اهل درگیری با استعمار نبود. اما بعد از ۱۳ ماه اوضاع طوری شد که هیچ‌کس برای حمایت از دولت مصدق در مقابل کودتاچیان پا به خیابان‌ها نگذاشت و دولت مصدق سقوط کرد و کشور بی‌دولت شد.

وی خاطرنشان کرد: چند چیز باعث این اتفاق شد. اول، رفتار و تصمیماتی که مصدق در طول دولتش گرفت. دوم، تخریب چهره آیت­ الله کاشانی توسط دستگاه ­های استعماری و کمک داخلی ­ها مثل جبهه ملی و تخریبی که خود مصدق می­ کرد. در جایی گفته بود من مخالفین خود را به لجن می­کشم که منظورش مرحوم آیت‌الله کاشانی بود.

آیت الله حسینی همدانی اضافه کرد: بالاخره موقعیت آیت‌الله کاشانی را در بین مردم از بین بردند. آمریکا و شبکه استعماری خط تخریب را به عهده گرفته بود در اسناد لانه­ جاسوسی موجود است که گفته ­اند باید با نزدیک شدن به آیت‌الله کاشانی و ترور شخصیتش او را تخریب کنیم. بنابراین  هم کاریکاتور او را کشیدند هم به بیت ایشان حمله کردند. در اسناد دونالد ویلبر آمده است که ما به عوامل خودمان در حزب ایران (که متعلق به فروهر بود.) اعلام کردیم به خانه آیت‌الله کاشانی حمله و در آنجا نارنجک منفجر کنند که در این حمله یک نفر هم کشته شد.

وی گفت: این اسناد به‌خوبی نفوذ بیگانگان در بین جریان ملی‌گرایی را نشان می­ دهد، که سومین دلیل این اتفاق نفوذ افراد بیگانه در دولت مصدق و چهارمین  دوری از آرمان­ ها و اعتماد به غرب. این را همه باید قبول کنیم و تاریخ این را ثابت کرده است که غربی­ ها تحمل ایران قدرتمند را نداشته و ندارند. بررسی کنید که غربی­ ها در صد یا دویست سال گذشته چه خدمتی به ایران کرده­ اند. تمام تلاش آن‌ها برای نابودی ایران است. 

نماینده ولی فقیه دراستان البرز افزود: همین روزهایی که درش قرار داریم را ملاحظه می ­کنید که امپراتوری رسانه­ ای غرب و صهیونیست­ ها و ارتجاع عرب چگونه یک‌صدا علیه انقلاب و جبهه مقاومت فعالیت می ­کنند و تقسیم‌کار کرده ­اند و تحمل دیدن قدرت ایران را ندارند و تحریف و دروغ، اراده­ ها را نشانه رفته ­اند. و عده ­ای با عدم درک ظرفیت‌های موجود یا عدم باور به ظرفیت‌های داخلی و یا تأثیرپذیری از عناصر نفوذی و یا مشاوران نالایق از آرمان‌ها دست کشیده و به سمت بیگانگان گرایش پیداکرده‌اند.

وی ادامه داد: اگر بیانات رهبر معظم انقلاب را در احکام تنفیذ به روسای جمهور ملاحظه کرده باشید دیده­اید که تأکید ایشان این است که به نصرت الهی باور داشته باشید. اگر این باور در کسی نهادینه باشد در مراحل سخت و پیچ­ های مهلک دست از آرمان‌ها و باورهای اعتقادی برنمی‌دارد و هرگز تن به وابستگی نمی ­دهد. امروز ایران آن‌چنان قدرتمند است و توان بازدارندگی دارد که اگر دشمنان بخواهند ضرب ه­ای به کشور بزنند در هرکجای دنیا که باشند پاسخ محکم و قاطع ایران را با تمام وجودشان درک خواهند کرد.

وی در ادامه بیان داشت : تحریف و کم‌رنگ کردن نقش روحانیت و اهل ایمان و بزرگ‌نمایی  نقش ملی­ گرایان از دیگر دلایل دراین زمینه است که  این مطلب هم هنوز ادامه دارد. مکرر عرض شد به اسناد لانه جاسوسی مراجعه کنید و ببینید که دشمنان ایران چه مصیبت­ هایی را درست کردند. حتی در اسناد تاریخی هم دست‌کاری می ­کنند.

امام جمعه کرج گفت:  یاد ­گرفتیم که روش غربی­ ها این است که مردم را نسبت به مسوولان نظام بدبین کنند. و تا می­ توانند از انواع رسانه ­ها برای رسیدن به اهداف خود کمک می­ گیرند. بنابراین اینجا باید خیلی هوشیار بود در اظهارنظرها راجع به افراد و نهادها و دستگاه­ ها جوری صحبت نشود که دشمنان بهره ببرند. البته باید توجه داشت که ترس سوءاستفاده بیگانگان ما را مبتلابه خودسانسوری نکرده روح مطالبه گری و عدالت‌خواهی را تضعیف نکند.

وی تاکید کرد: باید روش­ها را یاد گرفت. اگر در جامعه انتقاد سازنده و مطالبه گری از بین برود فساد نهادینه می­ شود. نباید اجازه داد که به جامعه القاء کنند تفکر انقلابی، افراطی­گری است.

مباهله روزی بزرگ و باعظمت

وی با اشاره به  ۲۴ ذی­ الحجه نیز گفت: این روز بزرگ و باعظمت مباهله است. حتما در این روزها داستان مباهله و آنچه قرآن کریم دراین‌باره بیان فرموده را بررسی کنید. بعدازآنکه رسول خدا با حکمت و موعظه و در بعض موارد با جدال احسن مسیحیان نجران را به مسیر حق دعوت کرد و نپذیرفتند اقدام به مباهله فرمود. این بار معجزه رسول خدا (ص)  که پر از عبرت و معرفت است به تعلیم الهی با دعوت به مباهله صورت گرفته است. و با جریان مباهله دیگرکسی نمی­ تواند مقام اهل‌بیت (ع) و جایگاه رفیع آنان را در عالم هستی کتمان کند.

آیت الله حسینی همدانی تاکید کرد: این روز بزرگی است با اعمال مستحبی و دعای مباهله که شبیه دعای سحر است. اهمیت مباهله کمتر از غدیر نیست بلکه اگر دقت کنیم بیشتر است اما مهجور مانده و کمتر به معارف آن پرداخته می ­شود. باید جلساتی تشکیل شود و به زوایای این مهم پرداخته شود.

حفظ خانواده از انهدام یکی از مهم‌ترین اهداف پیوند اجتماعی اسلام

وی یاد آورشد: یکی از مسایل مهم و پر تاکید اسلام، مساله  خانواده، حفظ و تحکیم آن است. و به‌هیچ‌وجه از بین رفتن و متلاشی شدن پیوند خانوادگی که بین زوجین و بعد فرزندان برقرار است را نمی ­پذیرد و اقدام کنندگان را به‌شدت مذمت می­ کند.

آیت الله حسینی همدانی گفت: حفظ خانواده از انهدام یکی از مهم‌ترین اهداف پیوند اجتماعی اسلام است. با توجه به آیات شریفه قرآن کریم می ­فهمیم که اصل تشکیل خانواده به دستور خدای تعالی است. 

وی اضافه کرد:دلاک ­هایی که خداوند برای استحکام خانواده بیان کرده مهریه زیاد، جهیزیه گران‌قیمت و مجلس عروسی را قرار نداده حتی زیبایی چهره و اصالت خانوادگی و نسل و امثال این­ها را هم به‌عنوان شاخص قرار نداده، بله تقوا و طهارت مولد و کفو بودن این‌ها ملاک است.

امام جمعه کرج ادامه داد:  ازآنجاکه رکن اصلی خانه و خانواده زن و مادر است اسلام به مادران و عظمت وظیفه آنان و تربیت فرزندان اهمیت خاص داده است و به حضور فعال آنان در خانه فرمان داده است. 

وی اضافه کرد: اول نقش­ محوری که بانوان دارند را با وعده ­های در ظاهر شیرین و در باطن تلخ، لوث کرده از کار می­اندازند و بعد خانواده را نابود می ­کنند. درحالی‌که همین امروز در تعدادی از کشورها که فهمیده ­اند مسیر را غلط رفته­ اند مقرارتی وضع کرده­اند که نتیجه ­اش بازگشت مادران به خانه است برای تربیت فرزندانشان. مثلا در بعضی از کشورها قیمت نگهداری کودکان تا سه سال به‌شدت گران است به‌طوری‌که خانواده­ ها ترجیح می­ دهند مرخصی بگیرند و در منزل بمانند و از آن‌طرف هم دولت­ها تا سه سال به‌راحتی مرخصی می ­دهند. و امثال این موارد که فراوان است درحالی‌که اسلام قرن ­ها قبل به همه این امور توجه داشته و دستورات لازم را داده است.

امام جمعه کرج گفت: اگر کودکان در هفت سال اول که در مدرسه­ ی مادر مشغول یادگیری است خوب تعلیم ببیند سال­ های بعدی او بدون مشکل جدی سپری خواهد شد. بحث حقوق خانواده و حفظ و تحکیم آن مسایل فراوانی دارد که در این مجال نمی­گنجد. آنچه برای امروز ما اهمیت دارد این است که همه وظیفه‌داریم تلاش کنیم تا مقدمات تشکیل خانواده، آسان شود و موانع دست‌وپا گیر که این مهم را به تاخیر می اندازد ازمیان برداشته شود .

لزوم وضع قوانین مجلس برای دوره جدید انتخابات شورای شهر

وی ادامه داد: با توجه به تخلفات عدیده ­ای که از بعضی اعضای شورای شهر و روستا در مناطق مختلف کشور شنیده می ­شود به نظر می ­رسد لازم است مجلس هر چه زودتر ورود پیداکرده برای دوره جدید با وضع قوانین مناسب، شرایط موجود را که موجب وهن نظام و سوءاستفاده سودجویان است را در مسیر صحیح قرار دهند.

لزوم اقامه عزای سیدالشهدا و حفظ شعائر همراه با حفظ اصول مبارزه با کرونا

امام جمعه کرج گفت: در آستانه حلول ماه محرم‌الحرام قرار داریم و همه خود را برای اقامه ­ی عزای دردانه عالم هستی حسین (ع) آماده می ­­کنیم. البته شرایط امسال با سال­ های گذشته خیلی فرق دارد و وظیفه خاصی متوجه اهل ایمان شده است که هم عزاداری کنند و شعائر دینی را حفظ کنند و هم اصول مبارزه با کرونا را رعایت کنند.

وی افزود: بنابراین از همه عزیزان می­ خواهم همان‌طور که رهبر عزیزمان فرمودند دستورات ستاد ملی کرونا دقیق عملیاتی و اجراء شود و به‌هیچ‌وجه تخلفی صورت نگیرد. اگرچه برای اقشار مختلف مردم سوالات فراوانی از تصمیمات متناقضی که ستاد در موضوعات مختلف می­ گیرد وجود دارد که در جای خودش مطرح خواهد شد و البته ما هرگز در دوقطبی یا سلامتی یا معنویت که عده ­ای دنبال می­ کنند قرار نمی­ گیریم و در مسیر هم سلامتی و هم معنویت حرکت می­ کنیم.

آیت الله حسینی همدانی اظهار داشت: جلسات را وقتی می ­شود باقدرت و باکیفیت و با رعایت دستورالعمل­های بهداشتی انجام داد حتما باید تشکیل شود و برای اینکه عده­ی زیادی بهره ببرند تعداد آن‌ها را زیادتر کنید. یعنی اجتماعات کوچک ولی متعدد و به سخنانی که خناسان برای تضعیف می ­زنند توجه نکنید. با هوشمندی کامل مدیریت کارها را مسوولان هیئات و مساجد به عهده بگیرند و بصیرت انقلابی و عقلانی خود را در انجام هرچه بهتر عزای امام حسین نشان دهید.

وی خاطرنشان کرد: در مورد اطعام هم نذورات را بیرون بر و یا به‌صورت خشک و یا کمک به آسیب دیدگان از کرونا مدیریت کنید.

امام جمعه کرج بیان داشت: فضای عمومی شهرهای استان قوی ­تر از سال های گذشته حالت عزا داشته باشد. معابر و خیابان­ها و سر در هیات ­ها و مساجد و منازل را تا می­ توانید پرچم عزا بزنید. و نماز ظهر عاشورا را در خیابان ­ها و کوچه­ ها و فضاهای باز جلوی مساجد حتما پرشورتر از گذشته با رعایت اصول بهداشتی بجای آورید.

به علت شیوع ویروس کرونا و توصیه‌های اکید مسوولان و متخصصان امور بهداشتی و درمانی مبنی بر پرهیز از برگزاری تجمعات باهدف جلوگیری از گسترش بیماری که منجر به توقف موقت برگزاری مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه شده است، آیت‌الله حسینی همدانی در قالب بیست و چهارمین خطبه مکتوب جمعه توصیه‌ها و تذکراتی را بیان فرمودند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =