محور خطبه‌های نمازجمعه شهرستان‌های استان اصفهان

اصفهان- ایرنا- مسوولان در صدد رفع مشکلات تولیدکنندگان برآیند، قطبی‌سازی جامعه برای برگزاری عزاداری‌های محرم خطایی بزرگ است و رهنمودهای رهبری راهگشای مشکلات است، از جمله محورهای خطبه‌های نمازجمعه این هفته در برخی شهرستان‌های استان اصفهان است.

نایین

 امام جمعه نایین از مسوولان خواست تا به دستورالعمل و برگزاری جلسات اکتفا نکنند و از نزدیک با شناسایی مسائل تولیدکنندگان درصدد رفع مشکلات فراروی آنان برآیند.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام سیدعلی سجادی در نمازجمعه این هفته نایین در رواق فاطمیه این شهر با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال"جهش تولید"  گفت:  انتخاب این شعار بیانگر دغدغه رهبری نسبت به مسائل اقتصادی و معیشتی است که باید از سوی همه مسوولان و مردم مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهارداشت: مسوولان حل مشکلات معیشتی ، مهارگرانی، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری را در اولویت های برنامه های خود قرار دهند.

در استان اصفهان بیش از ۹ هزار واحد تولیدی و صنعتی فعالیت دارد.

سجادی به اجرای رزمایش مواسات و کمک های مومنانه، همدلی و همراهی مردم در شرایط کرونایی اشاره و اضافه کرد: ایران در مقابله با ویروس کرونا نسبت به ابرقدرت‌های دیگر با همراهی و همدلی مردم کمتر صدمه و آسیب خورده است.

امام جمعه نایین از مردم خواست تا دستورالعمل‌های بهداشتی را بیشتر رعایت کنند و از برپایی آیین‌های مختلف خودداری کنند تا زمینه انتقال ویروس کرونا کاهش یابد.

وی تصریح کرد: ما در برهه‌ای از زمان و در عصری زندگی می‌کنیم که فتنه‌های گوناگون و عوامل فساد و گناهان بسیاری اطراف ما را احاطه کرده است.

وی بر هوشیاری مسلمانان در مقابل دشمنان تاکید کرد و گفت: علت تسلط دشمنان بر کشورهای اسلامی بویژه ظلم و ستمی که ٧٠ سال است به فلسطینیان می‌شود نداشتن وحدت امت اسلام است.

سجادی به سالروز ورود آزادگان به کشور اشاره کرد و افزود: ایثارگران و آزادگان سرمایه‌های اصلی کشور هستند و باید همه قدردان این عزیزان باشند.

وی بیان کرد: : آیین‌های عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) باید بر اساس دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شود و حفظ سلامتی مردم در این آیین‌ها وظیفه همگانی است.

سجادی ادامه داد: سلامت مردم از واجبات اسلامی است و عزاداری ها در ماه محرم و صفر باید با رعایت تمامی موازین بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک برگزار شود.

تاکنون افزون هیجده هزار نفر بر اثر کرونا در کشور جان باختند.

آران و بیدگل

امام جمعه آران و بیدگل گفت: یکسری مسائل تفرقه‌ای در روزهای گذشته مطرح شده که می‌خواهد جامعه را در زمینه برگزار شدن یا نشدن عزاداری‌های محرم دو قطبی نشان دهد که خطایی بزرگ است.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام ابوالفضل سلیمانی در خطبه‌های نمازجمعه با اشاره به اهمیت زنده نگه داشتن یاد امام حسین (ع)، محرم و عزاداری‌های این ماه بیان کرد: مراسم عزاداری امسال به علت شیوع ویروس کرونا با محدودیت‌هایی همراه خواهد بود که البته این محدودیت برای همه تجمعات در کشور و حتی نمازهای جمعه هم ارایه شده است.

وی یادآور شد: رهبر فرزانه انقلاب و مراجع تقلید هم بارها بر برگزاری مراسم محرم با رعایت دستورالعمل‌های اعلامی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرده‌اند که نشان می‌دهد، برگزاری مراسم عزاداری می‌تواند با محدودیت‌هایی انجام شود.

امام‌جمعه آران و بیدگل اضافه کرد: می‌توان با انجام برنامه‌هایی مانند برافراشتن پرچم‌های عزا در سطح شهر، پخش نذری به صورت بسته‌های خشک و حتی تبدیل آنها به خرید وسایل بهداشتی و توزیع آن، محرم را پاس‌داشت.

وی تاکید کرد: حفظ سلامت و جان مردم باید در اولویت برگزاری مراسم عزاداری محرم امسال و با اجرای مصوبه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا همراه باشد.

سلیمانی همچنین گفت: استفاده از ظرفیت فضای مجازی و سوق دادن نذرها و هزینه‌های عزاداری به سمت کمک‌های مومنانه مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز می‌تواند مد نظر مسوولان هیات‌های مذهبی و مردم قرار گیرد.

وی در ادامه به سالروز کودتای ۲۸ مرداد اشاره کرد و اظهار داشت: این روز عبرت‌های زیادی برای ما داشت که ضروری است جوانان به مطالعه رویدادهای آن دوره بپردازند.

امام‌جمعه آران و بیدگل با اشاره به شرایط حکومت پهلوی در آن دوران بیان کرد: علت آن را می‌توان غفلت و بهره‌برداری دشمن از اختلاف‌های بین مردم، سیاسیون و روحانیت برشمرد که اشتباه‌های دکتر مصدق هم به آنها دامن زد.

خور و بیایانک

امام جمعه خور و بیابانک گفت: توجه به توصیه‌ها و رهنمودهای رهبری راهگشای مشکلات کشور است.

حجت الاسلام سعید جاویدی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر خور افزود: تبیین راهبردهای رهبر معظم انقلاب می تواند خنثی کننده توطئه های دشمنان باشد.

وی اظهارداشت: تنها گزینه در برابر زیاده خواهی آمریکا و دیگر دشمنان انقلاب و نظام اسلامی مقاومت و ایستادگی است.

به گفته وی یکی از مسائل مورد تأکید رهبر معظم انقلاب لزوم مقاومت هر چه بیشتر ملت ایران در برابر دشمنان از جمله آمریکاست.

امام جمعه خور و بیابانک خاطرنشان کرد: امروز دشمنان با کمرنگ جلوه دادن ارزشها و دستاوردها نظام در مقابل انقلاب اسلامی ایستادند که تحریف، دروغ پردازی و شایعه پراکنی در فضاهای مجازی و شبکه های ماهواره ای گواه بر این است.

جاویدی ادامه داد: اکنون فقط آمریکا تنها دشمن ایران نیست بلکه کشورهای اروپایی و عربی حاشیه نشین خلیج فارس دنباله رو این دشمنی ها هستند.

وی تصریح کرد: هم اکنون میلیونها شبکه در فضای مجازی و ۲۶۴ شبکه فارسی زبان در ماهواره تلاش دارند ارزشهای انقلاب را وارونه جلوه دهند و ذهن جوانان را نسبت به دستاوردهای انقلاب اسلامی خدشه دار کنند.

خطیب جمعه خور و بیابانک افزود: باید با نگاه عمیق و افزایش بصیرت سیاسی و اطلاعات از رهنمودهای رهبری توطئه دشمنان را نقش برآب کنیم.

جاویدی بیان کرد: دشمنان انقلاب اسلامی به دنبال جنگ روانی هستند اما ملت ایران هرگز از دشمن هراسی ندارد و در برابر مستکبران غربی خواهد ایستاد.

وی با اشاره به در پیش بودن ایام عزاداری محرم و صفر با تاکید بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک برای مقابله با کرونا تصریح کرد: دستورالعمل‌های بهداشتی راس تمام امورات است و با توجه به خطر افتادن سلامتی مردم به سبب شیوع بیماری کرونا مراسم ماه محرم و صفر با حفظ دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شود.

جاویدی از مسئولان خواست با سیاه پوش کردن فضاهای شهری و روستایی و ادارات به استقبال ماه محرم بروند.

۹۰۰ آیین عبادی سیاسی نمازجمعه پیش از شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور برگزار می‌شد که استان اصفهان با برگزاری ۹۰ آیین، بیشترین آمار را به خود اختصاص داده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =