۲۴ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۲۹
کد خبرنگار: 2191
کد خبر: 83907004
۱ نفر

برچسب‌ها

آئین چادرپوشان حسینیه قنادها در سبزوار برگزار شد

سبزوار- ایرنا - آئین چادرپوشان حسینیه قنادهای سبزوار همزمان با آخرین جمعه ماه ذی‌الحجه به نشانه خیمه‌ گاه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برگزار شد.

رییس پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار به خبرنگار ایرنا گفت: این مراسم که قدمت ۸۰ ساله دارد هر سال به نشانه خیمه گاه حضرت امام حسین (ع) بوسیله اعضای هیات امنای مساجد این شهر با دود کردن اسپند، چاووشی و قربانی کردن گوسفند در حسینیه قنادهای سبزوار برگزار می‌شود.
محسن برآبادی افزود: این مراسم پس از وقفه یک ساله که بر اثر حریق و نابودی چادر حسینیه قنادها رخ داده بود پس از خریداری چادر توسط خیران و اعضای هیات امنای مساجد بار دیگر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.
وی ادامه داد: در این مراسم پس از برپایی چادر و خیمه از حیاط حسینیه به عنوان تکیه استفاده می‌شود و تا یازدهم محرم مراسم عزاداری و تعزیه در این مکان برگزار می‌گردد که امسال نحوه برگزاری مراسم تابع تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا خواهد بود.

رییس پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: قدمت حسینیه قنادهای سبزوار به اواخر دوره قاجاریه می‌رسد که در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی ثبت شده و مراسم چادرپوشان این حسینیه نیز سال ۱۳۹۵ در ردیف آثار ملی قرار گرفت.
سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =