۲۴ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۶
کد خبرنگار: 3087
کد خبر: 83906961
۰ نفر

برچسب‌ها

۷۵ درصد از ظرفیت عملیاتی بندر بیروت احیا شد

تهران – ایرنا- پس از انفجار مهیبی که ۴ اوت (۱۴ مرداد) بندر بیروت را لرزاند، بخش بزرگی از این بندر قابلیت های عملیاتی خود را به دست آورده است.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، باسم القیسی رئیس موقت بندر بیروت در گفتگو با این شبکه اعلام کرد که بخش زیادی از بندر بیروت بازسازی شده و در حال آماده سازی است. او گفت: تاکنون ۵ جرثقیل حامل کالا که در اثر انفجار از کار افتاده بود، تعمیر شده است. همچنین کار پاکسازی و آماده سازی انبار کانتینری توسط کارمندان بندر و با اشراف هیئت مدیره که مسئولیت این کار را بر عهده گرفته است، در حال اجراست.   

به گفته القیسی عملیات برق رسانی تا پایان هفته آینده در بندر به اتمام می رسد و در حال حاضر ۴۲۰ کانتینر خالی وجود دارد که آماده ذخیره کالاهایی مانند آهن، ماشین و چوب است. کامیونها و جرثقیلهای موجود ظرفیت حمل ۳۵۰ تن کالا را دارد و این به معنای توانایی این بندر در دریافت هر نوع بار است. همچنین گندم مستقیما در کامیون ها تخلیه و برای حفظ امنیت غذایی به کارخانه های آرد حمل می شود.  

وی با اشاره به اینکه بخش های مجاور سیلوهای گندم در بندر تحت نظارت ارتش لبنان قرار دارد گفت: تا پایان تحقیقات قضایی علل وقوع انفجار و نیز جستجوی اجساد کشته شدگان، این منطقه همچنان بسته خواهد ماند.

بر همین اساس، ناظم نجم، رئیس کمیته نیرو و کار مجلس بیروت در گفتگو با الجزیره گفت که بعد از بازیابی  ۸۰ درصد از ظرفیت عملیاتی بندر بیروت دیگر نیازی به پشتیبانی مقیاس بیشتری از این بندر نداریم.

وی افزود که بندر بیروت تقریبا کارکرد کامل خود را نسبت به گذشته بدست آورده است و سایر بنادر مانند بندر طرابلس، صور و صیدا به طور عادی کار می کنند و فقط ممکن است برخی از مواردی را که به ذخیره سازی نیاز باشد، پشتیبانی کنند.

ناظم نجم  با اشاره به اینکه بندر طرابلس بزرگترین و مهم ترین بندر بعد از بیروت است، تصریح کرد که بندر بیروت به دلیل داشتن موقعیت استراتژیک همچنان در الویت قرار دارد.

این در حالی است که آنطوان عماطوری، رئیس اداره پایانه کانتینرها در طرابلس، در مخالفت با نجم، معتقد است که یک مشکل اساسی در زیرساخت های این پایانه در بندر بیروت وجود دارد و نمی توان قبل از بررسی دقیق، از تمام ظرفیت این بندر استفاده کرد و در حال حاضر لازم است تا از بنادر دیگر استفاده شود.

انفجار در بندر بیروت که در ۴ اوت (سه شنبه گذشته) به وقوع پیوست، تاکنون ۱۷۷ کشته و بیش از هفت هزار زخمی بر جا گذاشت و ده‌ها نفر نیز مفقود شده‌اند. این انفجار خسارت شدید مالی در حدود ۱۵ میلیارد دلار به لبنان تحمیل کرده است.

«حسان دیاب» نخست‌وزیر لبنان به دنبال انفجار اخیر بندر بیروت و آغاز فشارها به دولت این کشور، دوشنبه شب استعفای خود و دولتش را به طور رسمی اعلام کرد.

کابینه نخست وزیر مستعفی لبنان تا زمان تشکیل دولت جدید این کشور به فعالیت خود به عنوان «دولت پیشبرد امور» ادامه خواهد داد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =