مستندساز مشهور برزیلی، برای نخستین بار در تلویزیون ایران

تهران- ایرنا- سینمای مستند ایران در جدیدترین قسمت از برنامه «نردبان» شبکه مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد و برای نخستین بار در گفت‌وگویی متفاوت با «پترا کاستا» مستندساز مشهور برزیلی و کارگردان «لبه دموکراسی»، نامزد جایزه اسکار بهترین مستند سال ۲۰۱۹، این امر انجام می‌شود.  

به گزارش روابط عمومی نردبان، ششمین قسمت از فصل جدید برنامه تلویزیونی نردبان امشب روی آنتن شبکه مستند می‌رود. مستندسازان و نظریه‌پردازان مطرح سینمای مستند از داخل و خارج ایران در گفت‌وگوهایی اختصاصی با نردبان، از تجربیات خود در فیلم‌سازی و عکاسی مستند می‌گویند و سینمای مستند ایران را مورد بررسی قرار خواهند داد.  
این قسمت از برنامه نردبان با ورود به پرونده مستندهای سیاسی، سراغ پترا کاستا، مستندساز برجسته برزیلی رفته و گفت‌وگویی متفاوت با این کارگردان و عضو آکادمی اسکار دارد. جدیدترین اثر او مستند لبه دموکراسی است که نامزد دریافت جایزه اسکار در سال ۲۰۱۹ بود. او در گفت‌وگویی اختصاصی که برای نخستین بار با شبکه مستند انجام می‌دهد از تجربه‌های خود در عرصه سینمای مستند سخن گفته و مستندهای سیاسی ساخته‌شده در ایران را نقد و بررسی می‌کند.  

قرار است در بخش دیگر این برنامه، مهدی باقری، در گفت‌وگو با امید بلاغتی و حامدشکیبانیا به معرفی مستندهای سیاسی به روایت اول شخص می‌پردازد. علاوه بر این تعدادی از مستندهای سیاسی ساخته شده در کشورمان نیز مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرند.  

در بخش معرفی فیلم نیز مستند صحنه‌هایی از یک جدایی معرفی شده و وحید صداقت کارگردان این فیلم گفت‌وگویی کوتاه در مورد این اثر دارد. نسیم نجفی آثار پترا کاستا را معرفی کرده و سیدوحید نبوی‌زاده ‌نمازی از موضوع سیاست در فیلم سخن خواهد گفت.  

نردبان مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که تلاش می‌کند فیلم و عکاسی مستند را در دو بخش آماتور و تخصصی به علاقه‌مندان آموزش دهد. این برنامه با اجرای محمد (حامد) شکیبانیا، کارگردانی و تهیه‌کنندگی اصغر احمدپور و فاطمه بور بور هر جمعه‌ ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه مستند می‌رود و بازپخش آن شنبه‌ها ساعت ۱۵ پخش می‌شود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =